Nieznane e-maile od Satoshi Nakamoto

Nowe szczegóły korespondencji e-mailowej między twórcą bitcoinów Satoshi Nakamoto a kryptografem Halem Finneyem. To trzy e-maile, które odnoszą się do dni narodzin pierwszej kryptowaluty.

Listy dostarczył dziennikarz Nathaniel Popper autorom książki „Digital Gold: The Incredible History of Bitcoin, or How Idealists and Businessmen Reinvent Money„. Wdowa po Finnie, potwierdziła, że ​​przekazała je Popperowi.

W listopadzie 2008 roku Satoshi przedstawił publicznie bitcoina, wcześniej pracując nad nim przez półtora roku. Rozmawiał o swoich planach tylko z ograniczonym kręgiem osób. 22 sierpnia tego samego roku napisał do twórcy b-money, Way Dai, a wcześniej do twórcy algorytmu Proof-of-Work Hashcash, który został później użyty w Bitcoinie, Adama Back.

Finney twierdził, że początkowo bitcoin nie był zbyt entuzjastycznie przyjęty. „Kiedy Satoshi ogłosił Bitcoina, spotkał się w najlepszym razie ze sceptycznym przyjęciem. Kryptografowie widzieli zbyt wiele wysublimowanych projektów o podobnej konstrukcji, które nigdy nie ujrzały światła dziennego„.

16 listopada 2008 r. Satoshi udostępnił wstępną wersję kodu bitcoin kilku członkom swojej listy mailingowej, w tym Jamesowi A. Donaldowi, Rayowi Dillingerowi i Finneyowi. Pierwszy z wymienionych listów został wysłany kilka dni później, 19 listopada.

W nim Finney dziękuje Satoshi za poprawki i pyta, jak bardzo spodziewa się wzrostu sieci Bitcoin, ponieważ wpłynie to na jej wydajność.

Jak dużą widzisz sieć? Dziesiątki węzłów? Tysiące? Miliony? Po stronie klienta, czy myślisz, że może być wystarczająco skalowalny, aby można go było wykorzystać do około 100% światowych transakcji finansowych? A może postrzegasz to jako rodzaj „głównego” podzbioru transakcji, które będą miały specjalne wymagania, podczas gdy inne transakcje będą korzystać z innego systemu płatności, który może być oparty na bitcoinie? ” – napisał Finney.

email nr 1. Hal Finney do Satoshi Nakamoto, 19 listopada 2008 r. Zdjęcie: Nathaniel Popper

Wydaje się, że nie jest skalowany do potrzebnego rozmiaru” – powiedział Donald, który jako pierwszy odpowiedział na liście mailingowej.

Dla Finneya nie była to kwestia czysto techniczna. Zakładał, że skalowalność Bitcoina w czasie określi jego wartość. Kilka miesięcy później napisał, że jeśli bitcoin stanie się dominującym systemem płatniczym, jego wartość „musi być równa całkowitej wartości całego kapitału na świecie”. Na tej podstawie przewidział, że cena bitcoina może wzrosnąć do 10 milionów dolarów za sztukę.

W wywiadzie z 2018 roku Dillinger powiedział, że dyskusja, która rozpoczęła się na publicznej liście mailingowej, następnie przeniosła się na osobistą korespondencję i skłoniła go i Finneya do pomocy Satoshi w niektórych częściach kodu bitcoin.

Kiedy zaczęliśmy omawiać typy zmiennoprzecinkowe w kodzie obliczeniowym, dowiedziałem się, że Hal był zaangażowany w tę inicjatywę. Hal analizował język zapisu transakcji. Kod, który miałem i kod, który miał interakcję z kodem obliczeniowym ”- powiedział.

Krótko po liście z 19 listopada, mniej więcej w pierwszej połowie grudnia 2008 roku, Satoshi dodał Finneya do repozytorium Bitcoin na Sourceforge, podobnej do GitHub witrynie do zarządzania projektami open source.

Chociaż genesis blok bitcoina powstał 3 stycznia 2009 r., publiczna sieć kryptowalut zaczęła działać dopiero pięć dni później, kiedy to upubliczniono kod źródłowy i pierwsze bloki zostały udostępnione. Uważa się, że Satoshi zapewniał większość mocy obliczeniowej przez kilka miesięcy. Zrozumiał jednak, że aby pieniądz elektroniczny peer-to-peer odniósł sukces, w sieci muszą być inni uczestnicy.

Kolejne dwa e-maile zostały wysłane przez Satoshi do Finneya. Pierwsza jest datowana 8 stycznia 2009. W nim Satoshi ogłasza wydanie oprogramowania Bitcoin w wersji 0.1. Został on opublikowany kilka godzin po tym, jak podobne publiczne ogłoszenie zostało opublikowane na liście mailingowej.

email # 2. Satoshi Nakamoto do Hala Finneya, 8 stycznia 2009

Finney w odpowiedzi do Satoshiego, napisał, że przyjrzy się kodowi w ten weekend. Był czwartek 8 stycznia.

List # 3. Satoshi Nakamoto do Hala Finneya, 9 stycznia 2009

10 stycznia Satoshi zwrócił się do Wei Dai: „Myślę, że [bitcoin] osiąga prawie wszystkie cele, które wyznaczyłeś w dokumencie b-money”. Kilka miesięcy wcześniej Satoshi napisał do Dai z prośbą o radę dotyczącą cytowania b-money.

Tego samego dnia odbyła się dyskusja między Satoshi i Finneyem na temat nowo utworzonej własnej listy mailingowej bitcoin na Sourceforge oraz w prywatnych wiadomościach za pośrednictwem poczty elektronicznej, które następnie zostały przesłane do publikacji przez Wall Street Journal. Co nietypowe, Finney używał swojego konta Gmail zamiast swojego [email protected]… Ponadto większość danych nagłówka została usunięta. Znaczenie tego faktu stanie się jasne później.

Podczas tych technicznych dyskusji pierwsza transakcja bitcoin miała miejsce wieczorem 11 stycznia, kiedy Satoshi wysłał 10 BTC do Finneya. Wydarzenie to nie znalazło odzwierciedlenia w ówczesnych przekazach publicznych.

Tajemnica znacznika czasu

W e-mailach wysłanych przez Satoshi w styczniu 2009 roku strefa czasowa to GMT + 8. Jeśli przyjmiemy, że rzeczywiście jest Japończykiem, jak sugeruje jego imię, należy przyjąć, że jest to strefa czasowa jego kraju zamieszkania. Jednak Japonia była w tym czasie 9 godzin przed GMT. Jeszcze bardziej ciekawy i paradoksalny jest fakt, że serwer pocztowy Finneya w jakiś sposób otrzymał oba e-maile przed serwerem Satoshiego.

Znaczniki czasu emaili Satoshiego

Badacze przedstawili wersję, w której zegar został wybity z systemu nadawcy, ale widzą w tym rozbieżność, z tego powodu, że rozbieżności nie są obserwowane we wszystkich literach. Zakładają również, że Satoshi, czyli grupa ludzi używająca tego aliasu, pracowała na wielu komputerach, z których niektóre były poprawnie skonfigurowane, a inne nie.

Istnieje również ciekawsza teoria, która opiera się na założeniu, że Finney i Satoshi to jedna osoba. Zakładając, że e-mail Satoshi został dla wygody powiązany z adresem [email protected] aby nie musiał za każdym razem logować się na swoje konto Vistomail, pomoże to wyjaśnić, dlaczego serwer Finney.org otrzymał e-maile przed serwerem Anonymousspeech.com. Ta hipoteza rzuca również światło na to, dlaczego Finney zdecydował się nie nadawać niektórych listów do Wall Street Journal, a nagłówki, które mu podał, zostały zredagowane.

Czy Satoshi jest Brytyjczykiem?

źródło: https://www.coindesk.com/satoshi-nakamoto-hal-finney-emails

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.