Bank Anglii: cyfrowy funt będzie anonimowy i poufny

Bank Anglii (BoE) ogłosił, że projekt przyszłej krajowej waluty cyfrowej przez bank centralny będzie anonimowy i poufny.

Dyskusje na temat planów opracowania cyfrowego funta (CBDC), nazwanego Britcoin, zostały po raz pierwszy zainicjowane przez Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii w kwietniu 2021 roku. Później, w lutym 2023 r., bank centralny wydał dokument konsultacyjny przedstawiający przyszły projekt cyfrowego funta i utworzył specjalną grupę roboczą.

Podsumowując wstępne ustalenia grupy, dyrektor BoE ds. rozwoju technologii finansowych Tom Mutton powiedział dziennikarzom, że cyfrowy ekosystem funta nie będzie gromadził danych osobowych.

„Bank Anglii będzie znał całkowitą kwotę transakcji, ale nie będzie miał danych na temat osób, które ich dokonały. Podczas gdy dostawca portfela będzie miał dane użytkownika, ale nie będzie miał dostępu do danych transakcji.”

Urzędnik zapewnił, że ani Bank Anglii, ani rząd, ani dostawcy cyfrowych portfeli nie będą mieli dostępu do danych osobowych. W szczególnych przypadkach dostawcy portfeli cyfrowych będą musieli uzyskać od użytkownika specjalną zgodę na przechowywanie określonych danych.

Wcześniej, przemawiając na konferencji Financial Times poświęconej aktywom cyfrowym, Tom Matton powiedział uczestnikom, że bank centralny nie dąży do całkowitej anonimowości funta cyfrowego ze względu na bardzo wysoki poziom przestępczości finansowej w Wielkiej Brytanii.

Comments (No)

Leave a Reply