Współzałożyciel OneCoin skazany na 20 lat więzienia

Wysoki wyrok dla oszusta

Według Biura Prokuratora USA dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, jeden z założycieli piramidy kryptowalutowej OneCoin, Carl Sebastian Greenwood, został skazany na 20 lat więzienia i grzywnę w wysokości 300 milionów dolarów.

Greenwood jest oskarżony o oszukanie 3,5 miliona osób i sprzeniewierzenie ponad 300 milionów dolarów na pięciogwiazdkowe kurorty, wille, prywatny odrzutowiec i jacht. Wcześniej przyznał się do oszustw drogą elektroniczną i prania brudnych pieniędzy.

Piramida finansowa, założona przez obywatelkę Bułgarii Ruję Ignatovą wraz z firmą Greenwood, działała w latach 2014–2016. Projekt OneCoin był reklamowany jako wysoce dochodowa kryptowaluta, w której inwestorzy czerpali zyski nie tylko ze wzrostu aktywa, ale także z przyciągania nowych uczestników.

Greenwood został aresztowany w 2018 roku w Tajlandii. Od 2017 roku miejsce pobytu Ignatovej jest nieznane. Szkody spowodowane działalnością OneCoin szacuje się na 4 miliardy dolarów.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2019 roku sąd Południowego Okręgu Nowego Jorku uznał prawnika OneCoin Marka Scotta za winnego wyprania prawie 400 milionów dolarów.

Wiosną 2019 roku na lotnisku w Los Angeles zatrzymano Konstantina Ignatowa, brata założycielki piramidy. Przyznał się do kilku zarzutów.

W lutym 2023 roku dziennikarze donieśli o morderstwie Ignatovej, która znajdowała się na listach najbardziej poszukiwanych przestępców Europolu i FBI .

Później amerykańska prokuratura federalna oskarżyła byłą szefową działu prawnego i compliance OneCoin, Irinę Dilkinskayę, o oszustwo i spisek mający na celu pranie pieniędzy. Grozi jej do 40 lat więzienia.

Comments (No)

Leave a Reply