WSJ: Palestyńscy bojownicy otrzymali co najmniej 134 miliony dolarów w kryptowalutach

PSJ, Hamas i Hezbollah dostawały wsparcie finansowe w kryptowalutach

Od sierpnia 2021 do czerwca tego roku zgrupowania Palestyński Islamski Dżihad (PSJ), Hamas i Hezbollah otrzymały „ogromne” ilości zasobów cyfrowych. O tym informuje „The Wall Street Journal”.

Według analityków Elliptic, PSJ posiada kryptowalutę o wartości ponad 93 milionów dolarów. Według badań izraelskiej firmy BitOK całkowita suma portfeli powiązanych z Hamasem wynosi około 41 milionów dolarów.

Zasoby cyfrowe wykorzystała także libańska grupa Hezbollah, która otrzymała od PSJ około 12 mln dolarów.

Eksperci nie byli w stanie ustalić, czy zdobyta przez terrorystów kryptowaluta została bezpośrednio wykorzystana do sfinansowania niedawnego ataku na Izrael.

Dokładna liczba skonfiskowanego mienia nie została ustalona. Badacze uważają jednak, że skonfiskowane środki stanowią niezwykle niski procent całości.

Zdaniem analityków ogromne ilości kryptowaluty wskazują na pomyślne wysiłki władz Izraela i USA w walce z finansowaniem terroryzmu. Prawie wszystkie sposoby zdobycia tradycyjnych pieniędzy dla zabronionych grup są albo blokowane, albo ściśle monitorowane.

Jednak aktywa cyfrowe stały się jednym z głównych narzędzi Hamasu, wraz z dostawą gotówki do Gazy z Egiptu.

Kryptowaluta to kolejna struna w ukłonie [terrorystów]” – powiedział Joby Carpenter, specjalista ds. kryptowalut i nielegalnych finansów ACAMS.

Eksperci zauważają również, że Hamas zaprzestał publicznego publikowania adresów, aby zachować anonimowość „darczyńców”.

Sytuacja w samym Izraelu również się pogarsza i wpływa na lokalne firmy kryptograficzne. Założyciel serwisu stakingowego Ethereum SVV Network Alan Muroch powiedział, że został powołany do wojska.

Comments (No)

Leave a Reply