Whale Alert: Nieznany użytkownik zapłacił 4 BTC za transakcję o wartości 2,9 Bitcoina

Kosztowna pomyłka podczas przesyłania bitcoina

Posiadacz Bitcoina zapłacił nieproporcjonalną opłatę transakcyjną – 4 BTC (172 000 dolarów). Poinformował o tym serwis Whale Alert, który monitoruje duże transakcje kryptowalutowe. Sama kwota transakcji wyniosła 2,9 BTC.

Oznacza to, że prowizja wyniosła 133% wartości przesłanej kryptowaluty i była prawie 30 000 razy wyższa od średniej prowizji w sieci. Użytkownik mógł po prostu popełnić błąd lub np. brać udział w praniu brudnych pieniędzy.

Obecnie średnia prowizja w sieci Bitcoin wynosi około 11,35 USD. W grudniu liczba ta była wyższa ze względu na wzrost aktywności i osiągnęła 37 dolarów.

Na zmianę prowizji wpływa także kurs pierwszej kryptowaluty – obecnie cena BTC oscyluje w okolicach maksimum z ostatniego półtora roku. Prowizja to opłata, którą użytkownicy płacą górnikom za przetwarzanie transakcji i potwierdzanie przelewów na różne adresy. Szybkość realizacji transakcji uzależniona jest od wielkości prowizji.

Transakcje są zwykle realizowane w ciągu godziny, ale w okresach wzmożonej aktywności sieci może to zająć dziesiątki godzin, a nawet dni. W listopadzie nieznany użytkownik wysłał bitcoiny o wartości 2,1 miliona dolarów, co oznacza opłatę w wysokości 3,1 miliona dolarów.

Według obserwatora Blockchair, przed dokonaniem błędnej transakcji w portfelu użytkownika znajdowało się 139,42 BTC (5,2 miliona dolarów). Dokonał przelewu na kwotę 55,77 BTC (2,1 mln dolarów), a kwotę prowizji ustalił na pozostałe 83,65 BTC (3,1 mln dolarów). To około 120 500 razy więcej niż średnia wówczas prowizja w sieci.

Comments (No)

Leave a Reply