Hashrate Bitcoina spadł o 33% w wyniku awarii górników w Teksasie

Moc wydobywania bitcoina spadła o 1/3

Całkowita moc obliczeniowa sieci Bitcoin spadła o 33% w ciągu kilku dni z powodu zimnej pogody w Teksasie, co doprowadziło do odłączenia lokalnych górników od sieci energetycznej.

Dane: BitinfoCharts.

Według BitinfoCharts wskaźnik spadł z 606 EH/s (stan na 13 stycznia) do 401 EH/s. Dane Glassnode pokazują podobne wartości spadku: z 630 EH/s (stan na 11 stycznia) do 413 EH/s.

Jednym z głównych źródeł spadku był największy basen wydobywczy Foundry USA Pool. Według MiningPoolStats hashrate kontrolowany przez ten pool spadł w tym okresie ze 157 EH/s do 85 EH/s .

Po atakach na przemysł wydobywczy Bitcoinów w Chinach w 2021 r. Teksas stał się jednym z globalnych ośrodków wydobywczych. Według TheMinerMag według stanu na wrzesień 2023 r. około 28% uczestników Foundry USA Pool znajdowało się w tym stanie USA .

14 stycznia główny operator sieci w regionie, ERCOT, zwrócił się do mieszkańców i przedsiębiorstw o ​​podjęcie działań oszczędzających energię w odpowiedzi na „ujemne temperatury, rekordowe zapotrzebowanie i wyjątkowo słabe wiatry”.

Niskie temperatury dotknęły także klientów Luxor Mining Pool i największej publicznej spółki wydobywczej Marathon Digital.

„Wspólnicy Luxoru w ostatnich dniach znacznie ograniczyli działalność, zamykając instalacje, aby przywrócić energię do sieci” – powiedział The Block dyrektor ds. operacyjnych firmy, Ethan Vera .

Wiceprezydent Maratonu Charlie Schumacher potwierdził w publikacji, że wielu górników kryptowalut w Teksasie ograniczyło swoją działalność w miarę pogarszania się zimnej pogody.

„Koparki Bitcoina są między innymi rozwiązaniem technologicznym dla sektora energetycznego. W Teksasie służą jako obciążenie podstawowe, które można odciąć w ciągu kilku minut, aby uwolnić energię dla innych w czasie kryzysu. Dokładnie to widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku dni” – dodał.

Druga co do wielkości pula, Antpool, również odnotowała znaczny spadek hashrate’u o około 30%. W sumie udział platformy wraz z Foundry USA Pool w spadku mocy obliczeniowej Bitcoina wyniósł obecnie 70%.

Comments (No)

Leave a Reply