Vitalik Buterin zaproponował zwiększenie limitu gazu w Ethereum

Ewolucja Ethereum trwa

Podczas sesji AMA na Reddicie współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin zezwolił na zwiększenie limitu gazu sieciowego do 40 milionów (+33%) w celu zwiększenia przepustowości.

Limit gazu w Ethereum. Dane: etherscan

Limit gazu reprezentuje maksymalną moc obliczeniową, którą można przeznaczyć na przetwarzanie transakcji lub realizację inteligentnych kontraktów w jednym bloku. Obecnie jego dopuszczalny wolumen kształtuje się na poziomie 30 mln.

[Wskaźnik] nie wzrósł od prawie trzech lat, czyli najdłuższego okresu w całej historii protokołu (podwójny skok na wykresie na koniec 2021 r. jest „fałszywy”, gdyż odzwierciedla przejście na EIP- 1559, co zwiększyło „limit” 2-krotnie, ale faktyczna średnia wzrosła tylko o 9%” – wyjaśnił deweloper.

Współzałożyciel Gnosis, Martin Köppelmann, zauważył jednak, że zwiększenie limitu gazu doprowadziłoby do wyższych kosztów operacyjnych dla walidatorów. Uważa jednak, że korzyści płynące z tej inicjatywy przewyższają potencjalne problemy.

W przeciwieństwie do innych innowacji w Ethereum, które wymagały hard forków, zmiana ta jest wdrażana przez walidatory dostosowujące konfiguracje węzłów.

Zdecydowanie popieram zwiększenie limitu gazu na Ethereum do 40-45 mln – mamy w sieci rezerwy mocy, a to będzie korzystne dla wszystkich uczestników” – napisał.

W wątku na Reddicie Buterin wyraził gotowość przyjęcia propozycji usunięcia limitu 32 ETH dla walidatorów ( EIP-7251 ). Jednak wcześniej konieczne jest uzyskanie „ścisłych gwarancji [uczciwości walidatorów]” – wyjaśnił deweloper.

Odpowiadając na pytanie o to drugie EVM współzałożyciel drugiej kryptowaluty pod względem kapitalizacji pozwolił na jej całkowite zastąpienie inteligentnymi kontraktami wraz z pomyślnym rozwojem ZK-SNARK. Powiedział, że znacznie zmniejszyłoby to całkowitą liczbę linii kodu Ethereum.

Comments (No)

Leave a Reply