Ukraina i Rosja światowymi liderami w adopcji kryptowalut

Ukraińcy i Rosjanie to najbardziej aktywni użytkownicy kryptowalut na świecie.

W badaniu eksperci skupili się na masowym przyjęciu zasobów cyfrowych przez zwykłych użytkowników.

Metodologia badania uwzględnia wskaźniki populacyjne i ekonomiczne kraju i obejmuje: koszt transferowanych aktywów cyfrowych na mieszkańca, salda monet na kontach internetowych, wolumen transakcji detalicznych i p2p w kwocie poniżej 10000 USD, liczony według parytetu siły nabywczej.

Wzięliśmy średnią geometryczną oceny dla każdego ze 154 krajów, a następnie nadaliśmy jej ocenę w skali od 0 do 1, aby uzyskać ogólną ocenę” – poinformowali autorzy raportu Chainalysis.

Analiza dziesięciu największych krajów wykazała zainteresowanie kryptowalutą jako sposobem inwestowania, przechowywania wartości i wymiany.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Ukraina, a następnie Rosja. Wenezuela zamyka pierwszą trójkę. Pierwsza dziesiątka obejmuje Chiny, Kenię, USA, RPA, Nigerię, Kolumbię i Wietnam.

Szczególnie aktywne są kraje rozwijające się. Na przykład Wenezuelczycy używają kryptowalut, aby zachować swoje oszczędności w obliczu niepewności gospodarczej.

Popularność platform p2p w krajach borykających się z problemami z dostępem do tradycyjnego systemu finansowego wynika z braku pośrednika i ograniczeń regulacyjnych w ich użytkowaniu.

Największe przepływy ruchu kryptowalut odnotowano w Azji Wschodniej.

Ocenę zero w rankingu otrzymało 12 krajów: Afganistan, Algieria, Republika Zielonego Przylądka, Czad, Fidżi, Laos, Libia, Mongolia, Tadżykistan, Turkmenistan, Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy oraz Zimbabwe. Wszystkie te kraje uzyskały zero punktów w co najmniej jednej pozycji wskaźnika, co jednak nie oznacza całkowitego braku aktywności kryptowalutowej wśród populacji – wskazują naukowcy.

Dostrzegamy wady metodologii, w tym korzystanie z VPN i innych produktów, które mogą maskować geograficzne pochodzenie aktywności online. Jednak trendy, które badamy, obejmują miliony transakcji, więc rozpowszechnienie takich usług musi być niezwykle szerokie, aby mieć znaczący wpływ na ostateczne dane ” podano w raporcie Chainalysis.

Niedawno Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy opublikowało publikację opartą na podsumowaniu badania Chainalysis, w którym poinformowało o przywództwie kraju pod względem liczby aktywnych użytkowników kryptowaluty.

https://blog.chainalysis.com/reports/africa-cryptocurrency-market-2020

Comments (No)

Leave a Reply