Tether ma powiązania z Signature Bank

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele firm kryptowalutowych ucierpiało z powodu kruchych instytucji finansowych. Njabardziej przez kryzys bankowy oberwało się firmie Circle i jej stablecoinowi USDC. Jednak wydaje się, że Tether nie uniknął kłopotów. Mówi się bowiem, że firma nawiązała współpracę z Signature Bank.

Tether miał relacje bankowe z Signature

Rząd USA zmusił Signature Bank do złożenia wniosku o upadłość w połowie marca, aby zapobiec dalszej niestabilności amerykańskiego systemu bankowego. Firma posiadała ponad 100 miliardów dolarów w zarządzanych aktywach i dlatego była postrzegana jako tzw. ryzyko systemowe.

Zdaniem krytyków, zamknięcie Signature Bank stanowiło w rzeczywistości ostrzeżenie ze strony rządu. W końcu firma była „przyjazna kryptowalutom”, podczas gdy rynek ten jest faktycznie postrzegany jako ryzykowny.

Bloomberg pisze na podstawie własnych źródeł, że Signature był kluczowym partnerem bankowym dla Tethera. Mówiąc dokładniej, bank został wykorzystany do przeniesienia depozytów dolarowych z USA na Bahamy. Okazuje się, że Tether deponował część swojego zabezpieczenia USDT stablecoinów w Capital Union Bank od 2018 roku.

Nie jest jasne, kiedy rozpoczął się związek z Signature, ale kiedy bank został zdjęty przez decydentów, nadal istniał. Sama instytucja nigdy nie mówiła, czy i ile pieniędzy Tether miał w Signature. Ponadto, według Bloomberga, Tether nie miałby bezpośredniego dostępu do amerykańskiego systemu bankowego bez Signature.

Ekspozycja Tether pozostaje problemem

Tether CTO Paolo Ardoino twierdzi jednak, że firma nie ma ekspozycji na upadły bank. Mimo to, istnieje wiele krytycznych głosów na temat spółki. Na przykład nie jest jasne, na co ma ekspozycję.

Pewien komentator na Twitterze porównuje stablecoin Tethera USDT do USDC firmy Circle. W przypadku USDT nie jest wcale jasne, jak dokładnie wygląda sytuacja. Z USDC jest – wiadomo było na przykład, że miał ekspozycję na Silicon Valley Bank (SVB).

Comments (No)

Leave a Reply