Sieć zkSync nie działała przez 5 godzin

Sieć L2 zkSync działała w trybie awaryjnym

Twórcy rozwiązania drugiego poziomu zkSync opartego na rollupach otrzymali nieoczekiwany „prezent” na Święta Bożego Narodzenia – sieć została wyłączona na 5 godzin. Zespół musiał przełożyć uroczystości świąteczne i zbadać incydent.

Wczoraj, 25 grudnia o godzinie 7:36 UTC, zespół zkSync w sieci społecznościowej X poinformował, że „naprawia różne problemy” w sieci. Twórcy stwierdzili, że „aktywnie pracują” nad problemem.

Okazało się, że w wyniku błędu w kodzie programu jednego z serwerów został uruchomiony „jeden z protokołów automatycznego bezpieczeństwa sieci”. Co więcej, sama awaria wystąpiła o godzinie 5:50 czasu UTC. Rozwiązanie zostało przywrócone do godziny 11:00. Twórcy podkreślili, że żadne środki użytkowników nie są zagrożone.

Sam problem nie był zbyt znaczący – stosunkowo prosty błąd związany z aktualizacją stanów. Są one obliczane w ramach protokołu, ale operator musi je przesłać do pierwszej warstwy sieci. Operator sam również oblicza dane stanu i po stronie operatora wystąpił niewielki błąd w sposobie wykonania tych obliczeń. Dlatego stany obliczone przez protokół i operatora nie zgadzały się, więc sieć przełączyła się w najbezpieczniejszy tryb” – twierdzą twórcy.

Po wykryciu i naprawieniu błędu programiści zkSync rozesłali aktualizację oprogramowania do wszystkich węzłów sieci, aby upewnić się, że błąd się nie powtórzy. Przeprosili, że rozwiązanie nie działa i obiecali, że w czasie wakacji będą pracować nad szybszym procesem reakcji. W marcu tego roku wystąpiła awaria na dużą skalę w innym rozwiązaniu drugiej warstwy – Avalanche.

Comments (No)

Leave a Reply