Brytyjski regulator ostrzega inwestorów przed giełdą FTX

FCA wydało ostrzeżenie dotyczące działalności giełdy kryptowalutFTX. Według urzędu, zarejestrowana na Bahamach platforma prowadzi nielicencjonowane operacje w Wielkiej Brytanii.

W oświadczeniu możemy przeczytać:

Ta firma nie jest przez nas autoryzowana, a jest skierowana do mieszkańców Wielkiej Brytanii.

FCA twierdzi, że brytyjscy klienci FTX nie będą mogli liczyć na ochronę swoich praw, pomoc rzecznika finansowego czy rekompensatę środków, jeśli „coś pójdzie nie tak”.

Ekspansja FTX na europejski rynek

Dla przypomnienia, FTX rozpoczął negocjacje z brytyjskimi regulatorami wiosną 2022 roku w ramach ekspansji na rynek europejski.

Ze względu na krajowy zakaz sprzedaży instrumentów pochodnych na kryptowaluty inwestorom detalicznym, które stanowią podstawową ofertę giełdy, platforma ukierunkowuje się na rynek spot.

FTX utworzył w marcu europejski oddział. Siedziba główna znajduje się w Szwajcarii, a biuro regionalne na Cyprze, gdzie posiada licencję regulatora finansowego.

FCA zakazało lokalnej działalności giełdy kryptowalutowej Binance w czerwcu 2021 r. Zarejestrowana na Kajmanach firma przyznała, że jedną z przyczyn problemów regulacyjnych był jej zdecentralizowany model biznesowy i postanowiła z niego zrezygnować.

Comments (No)

Leave a Reply