SEC pozywa założyciela HEX

Rysiek pozwany przez SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała założyciela HEX, PulseChain i PulseX, Richarda Hearta, za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Według SEC przedsiębiorca zebrał ponad 1 miliard dolarów dzięki sprzedaży tokenów z trzech projektów (HEX, PLS i PSLX) od 2019 roku. W pozwie zauważono, że reklamował je „jako drogę do wielkiego bogactwa dla inwestorów”.

Heart nakłaniał inwestorów do kupowania kryptowalutowych papierów wartościowych w ofertach, których nie mógł zarejestrować. Następnie oszukał tych inwestorów, wydając część ich środków na dobra luksusowe” – powiedział regulator.

Pozew złożony we wschodnim dystrykcie Nowego Jorku dotyczy naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych. Ponadto Komisja oskarżyła również Hearta o oszustwo – rzekomo sprzeniewierzył pieniądze od inwestorów PulseChain.

Zamiast wykorzystać te fundusze na rozwój i sprzedaż sieci […], Heart i PulseChain wydali co najmniej 12 milionów dolarów na dobra luksusowe” – dodała SEC.

W szczególności regulator wspomina rzadki czarny diament The Enigma. W 2006 roku wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy oszlifowany diament na świecie. W lutym 2022 roku Heart ogłosił, że nabył kamień w Sotheby’s za 4,29 miliona dolarów w krypto.

Agencja zażądała zabezpieczenia, zwrotu nielegalnie uzyskanych dochodów, a także zapłaty odsetek i kar.

Według CoinGecko token HEX zareagował na tę wiadomość spadkiem o 25,3% . Obecna cena to 0,007 USD.

HEX i Heart były często krytykowane przez członków branży kryptograficznej. Analityk pod pseudonimem Goldman Sats zasugerował , że projekt ma jeden cel – wzbogacenie jego twórcy kosztem innych użytkowników.

https://www.sec.gov/news/press-release/2023-143

Comments (No)

Leave a Reply