Satoshi Nakamoto to nie Hal Finney

Loop dowodzi, że Satoshi Nakamoto to na pewno nie hal Finney

Współzałożyciel Casa i CTO Jameson Lopp zanegował teorię, jakoby pionier Bitcoina Hal Finney był twórcą Bitcoina, Satoshi Nakamoto.

Na swoim blogu relacjonował wyścig, który odbył się 18 kwietnia 2009 w Santa Barbara (Kalifornia, USA). Finney tam był. Rozpoczęło się o 8:00 czasu lokalnego i zakończyło około 78 minut później.

Wersja Loppa opiera się na fakcie, że Finney nie mógł w tym czasie wejść w interakcję z komputerem. Na potwierdzenie udziału pioniera Bitcoina w wyścigu załącza zdjęcie tego ostatniego – numer na jego koszulce odpowiada danym w archiwum.

Lopp nawiązuje do opublikowanej przez tego ostatniego korespondencji pomiędzy Satoshim i byłym programistą Bitcoin Core, Mikiem Hernem. Twórca Bitcoina wysłał jeden z listów 18 kwietnia 2009 o godzinie 18:16.

Z dochodzenia wynika, że ​​adres IP Herna należał wówczas do szwajcarskiego dostawcy Internetu. Wtedy mógłby pracować w biurze Google w Zurychu. Tak więc w Kalifornii w chwili wysłania listu była godzina 9:16 – Finney fizycznie nie był w stanie tego zrobić, ponieważ nie przekroczył jeszcze linii mety.

Jako dodatkowy argument Lopp przytacza publikację żony Hala dotyczącą jej wizyty na szczycie Singularity w San Francisco w dniach 14–15 sierpnia 2010 r. W poście wyjawia, że ​​Finney ledwo mógł pisać, ponieważ zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. W tym samym czasie Satoshi aktywnie komunikował się w Internecie.

„Oczywiście niektórzy będą argumentować, że powyższe argumenty nie dowodzą z całą pewnością, że Hal nie jest Satoshim. Rzeczywiście często niemożliwe jest udowodnienie negatywnej tezy. Uważam jednak, że całość faktów budzi tak wiele wątpliwości, że rozsądna osoba doszłaby do wniosku, że najprawdopodobniej Satoshi to ktoś inny” – napisała Lopp.
Jak stwierdził, po kilku miesiącach dochodzenia „jest gotowy postawić na tym oświadczeniu swoją reputację”.

Comments (No)

Leave a Reply