Salwador: obywatelstwo za 1 mln$ w BTC lub USDT

Salwador przedstawia „wizę wolnościową Bitcoin” za 1 milion dolarów

Władze Salwadoru uruchomiły program zapewniający zezwolenie na pobyt i szansę uzyskania obywatelstwa za zainwestowanie w kraju 1 miliona dolarów za pośrednictwem Bitcoina lub USDT.

Inicjatywa, we współpracy z Tether, zwana El Salvador Freedom Visa, jest ograniczona do 1000 osób.

Jeśli wszystkie mandaty zostaną obsadzone, rząd zarobi 1 miliard dolarów i będzie kontynuował rozwój programu. Kraje o podobnych warunkach wizowych, takie jak Vanuatu, zarabiają miliony dolarów rocznie.

Oferta Salwadoru jest jednak kilkadziesiąt razy droższa niż w innych jurysdykcjach. W sąsiednich krajach karaibskich – Antigui, Barbudzie, Dominice i St. Lucia – minimalna kwota inwestycji zaczyna się od 100 000 dolarów.

Na przykład Malta oferuje obywatelstwo poprzez inwestycję o wartości 750 000 euro (~810 000 dolarów), co daje dostęp do unijnej strefy Schengen bezwizowej obejmującej 23 kraje, według firmy konsultingowej ds. migracji inwestycyjnych Henley & Partners .

Założyciel kryptowalutowego funduszu hedgingowego Altana Digital Currency, Alistair Milne, napisał w X, że oferta Salwadoru jest „niekonkurencyjna na rynku globalnym” i zwrócił uwagę na możliwość nabycia obywatelstwa w kraju UE za mniejsze pieniądze.

Jesienią 2021 roku kraj uznał pierwszą kryptowalutę za legalny środek płatniczy. Jednocześnie władze rozpoczęły skup majątku od skarbu państwa. Według Buy Bitcoin Worldwide w chwili pisania tego tekstu posiada 2381 BTC o wartości 102,7 miliona dolarów .

Wiceprezydent Salwadoru Felix Ulloa nazwał tę decyzję najważniejszym elementem przezwyciężenia kryzysu. Według niego legalizacja Bitcoina przyciągnęła nowych inwestorów i przyczyniła się do rozpoczęcia boomu turystycznego .

Comments (No)

Leave a Reply