Rezerwy Binance w Bitcoinie są w pokryte w 101%, potwierdza to audytor

Niezależny globalny audytor potwierdził, że wszystkie Bitcoiny na Binance – największej na świecie giełdzie kryptowalut – mają pełne pokrycie.

Audyt pozwala każdemu użytkownikowi giełdy potwierdzić bezpieczeństwo swojego salda Bitcoin przy użyciu danych on-chain.

Jak zweryfikowała usługa audytorska Mazars Veriitas, Bitcoin na Binance był w 101% zabezpieczony na dzień 22 listopada. Oznacza to, że giełda posiada Bitcoin nieznacznie przekraczający jej zobowiązania / aktywa klientów, które wynoszą 575,742 BTC.

Liczba ta pasuje do tej podanej przez Binance podczas początkowego ujawnienia dowodu rezerw w zeszłym miesiącu. Wówczas Binance stwierdziła, że posiada 582m485 BTC.

Audyt obejmuje bitcoiny na rodzimym blockchainie Bitcoin, a także na Ethereum, BNB Chain i Binance Smart Chain.

Proof-of-Reserves

Proof of reserves zyskał na popularności po upadku FTX, który sprawił, że społeczność kryptowalutowa jest o wiele bardziej niechętna giełdom kryptowalutowym pożyczającym depozyty klientów.

Były szef nieistniejącej giełdy, Sam Bankman-Fried, potwierdził teraz, że klienci skutecznie handlowali fałszywym Bitcoinem na platformie.

Dowody bazujące na merkle-tree mają na celu zapewnienie opartych na blockchainie dowodów, że aktywa użytkownika nie są manipulowane. Strona audytu Mazars zapewnia narzędzie, za pomocą którego użytkownicy mogą wkleić swój Merkle hash ze swojego konta Binance, aby sprawdzić swoje saldo on-chain.

Jednak, jak argumentował w zeszłym miesiącu prezes Krakena Jesse Powell, dowody Merkle Tree nie są wystarczające, aby udowodnić wypłacalność giełdy. Nie dostarczają bowiem informacji o zobowiązaniach danej firmy. W związku z tym, narzędzie to musi być połączone z audytem długów, aby zagwarantować zdrowie finansowe podmiotu.

Kraken udostępnił własny Proof of Reserves (obok dowodu zobowiązań) krótko po bankructwie FTX, umożliwiając użytkownikom weryfikację, że ich indywidualne konta zostały poddane audytowi.

Comments (No)

Leave a Reply