SEC oskarża Green United o oszustwo na kwotę 18 mln dolarów

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła producenta sprzętu do wydobywania kryptowalut Green United o naruszenie przepisów federalnych i wyłudzenie 18 milionów dolarów. Regulator złożył już pozew.

Według skargi, założyciel firmy Wright Thurston i główny promotor Christopher Krohn sprzedawali urządzenia modelu Antminer S9 pod przykrywką „Green Boxes” – specjalistycznego sprzętu do wydobywania „zielonych” tokenów GREEN, które w rzeczywistości były scamem.

Oskarżeni obiecywali inwestorom miesięczny zysk na poziomie 40-50%. Same koparki miały być zainstalowane w centrum danych Green United.

Według SEC, Thurston stworzył fałszywe tokeny na blockchainie Ethereum i dystrybuował je do portfeli inwestorów przez miesiące. On i Krohn rozpoczęli działalność w kwietniu 2018 roku.

Samo aktywo nigdy nie wzrosło w wartości, a monety nie były dostępne w sprzedaży aż do jesieni 2020 roku. Obecna cena tokena wynosi 0,004 USD. Twórcy obiecali inwestorom 0,02 USD za token.

Według regulatora, organizatorzy schematu wprowadzili inwestorów w błąd. Sami wydobywali bitcoiny na zakupionych przez nich maszynach. Inwestorzy nie otrzymywali jednak żadnych dochodów.

Władze zamierzają ubiegać się o ograniczenia sądowe dla Green United, a także nakazać rzekomym oszustom zapłatę grzywien i odszkodowań.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 roku SEC wniosła zarzuty przeciwko czterem organizatorom piramidy kryptowalutowej Trade Coin Club. Są oni podejrzani o oszustwo na kwotę 295 milionów dolarów.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.