Raport #2: Satoshi Nakamoto – 10 lat poszukiwań i… nic

Jestem teraz zajęty innymi projektami. Projekt pozostaje w dobrych rękach, jest Gavin [Andresen] i wszyscy inni ”. Ta wiadomość została wysłana przez osobę lub grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto do programisty Mike Hern’a w dniu 23 kwietnia 2011 r. Uważana jest za ostatni lub jeden z ostatnich potwierdzonych kontaktów z twórcą Bitcoina. Po czym zniknął tak samo, jak się pojawił.

Od tego momentu poszukiwania twórcy Bitcoina nie ustawały: każdego roku pojawia się coraz więcej wersji, ale społeczność do dzisiaj nie znalazła rozwiązania. Czy on naprawdę był libertarianinem? Czy opracował Bitcoin z powodów politycznych? Czy on jest Japończykiem? Ciągle nie znamy odpowiedzi na żadne z wielu pytań.

Jedno jest pewne: zniknięcie Satoshi stało się decydującym momentem w historii Bitcoina, ponieważ wtedy społeczność straciła lidera, który dyktował wszystkie dalsze działania. Dla protokołu rozpoczął się długi i wyczerpujący test odporności na cenzurę, który z powodzeniem przeszedł.

Społeczność jest przekonana, że ​​Satoshi Nakamoto to pseudonim. Jeden z japońskich użytkowników forum bitcointalk.org zauważył kiedyś, że w Japonii nie ma zwyczaju pisać imienia przed nazwiskiem, co Nakamoto ciągle robił. Ponadto twórca Bitcoin nigdy nie używał japońskich słów, które przekonały większość „poszukiwaczy prawdy”, że nie był Japończykiem. Jednak niektórzy sugerowali, że Satoshi początkowo chciał, aby ludzie doszli do tego wniosku.

Satoshi oznacza po japońsku „mądre” lub „jasne myślenie”. – Ale może też oznaczać „wnętrze” lub „związek”, a moto oznacza „pochodzenie”, „fundament”.

Niektórzy oferowali bardziej trywialne wyjaśnienia: kwartet firm technologicznych SAmsung, TOSHIba, NAKAmichi i MOTOrola może tworzyć nazwę Satoshi Nakamoto, ale wydaje się to zbyt naciągane.

5 kwietnia 1975 r. to data urodzenia wymieniona w profilu Nakamoto na P2PFoundation. Prawdopodobnie to także ukryte znaczenie: 5 kwietnia 1933 r. Prezydent USA Franklin Roosevelt podpisał rozporządzenie wykonawcze nr 6102, bardziej znane jako nakaz konfiskaty złota od ludności. Jego akcja została oficjalnie zawieszona dopiero 31 grudnia 1974 r. Konfiskatę przerwano 1 stycznia 1975 r.

Szwajcarski programista Stefan Thomas odkrył, że między 05:00 a 11:00 (GMT) Nakamoto nigdy niczego nie opublikował. Dotyczy to również weekendów. Thomas zasugerował, że Nakamoto mieszka w Wielkiej Brytanii. Ta wersja była również wspierana przez niemal doskonały język angielski twórcy Bitcoinów – często używał słów takich jak „krwawy”, „optymalizujący” lub „kolor”, co jest typowe dla Brytyjczyków. W genesis block, Satoshi umieścił wycinek z brytyjskiej publikacji The Times , która mówiła o możliwości drugiego ratowania banków w Wielkiej Brytanii podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Nie należy wykluczać, że Satoshi celowo pozostawił takie wskazówki, aby zmylić trop. Według lingwisty Adama Penenberga język angielski był tylko kamuflażem. Jego własne dochodzenie doprowadziło go do pewnego Neila Kinga – niezwykle wykształconej i dobrze oczytanej osoby, która opublikowała 46 książek, w tym o astronomii, biologii, kryptografii, językoznawstwa, literatury, matematyki, filozofii i fizyki. King zaprzeczył jednak swojemu zaangażowaniu w stworzenie BTC.

Vladimir Oksman i Charles Bry?

Penenberg twierdził również, że programiści Vladimir Oksman i Charles Bry byli wystarczająco kompetentni, aby stworzyć taki system, ale i oni szybko temu zaprzeczyli.

https://www.fastcompany.com/1785445/bitcoin-crypto-currency-mystery-reopened

Deweloper Laszlo Heinitz, który kupił pizzę za 10 000 BTC w 2010 roku, powiedział kiedyś, że kod Bitcoin został napisany tak dobrze, że nie mogła to być jedna osoba. „Zawsze wydawało mi się, że prawie na pewno nie była to prawdziwa osoba” – powiedział Heinitz.

Autor samouczka Bitcoin, Bruce Kleinman, zgadzał się z tą wersją. Był przekonany, że znalezienie jednej osoby znającej się na kryptografii, architekturze sieci, architekturze oprogramowania i cyberbezpieczeństwie jest niemożliwe.

Hindusi?

Jeden z najbardziej niezwykłych członków społeczności kryptowalut, John McAfee, dolał oliwy do ognia tej wersji już w 2019 roku, mówiąc, że to zespół z Indii opracował Bitcoina. Jednak prawdziwość tego stwierdzenia jest wysoce wątpliwa, biorąc pod uwagę reputację McAfee.

Adam Back?

Dr Adam Back, twórca algorytmu Hashcash i CEO Blockstream, zdecydowanie nie zgadza się z tym stwierdzeniem . Zwrócił uwagę na spójność kodowania i autorski styl Satoshi w swoich mailach i dokumentach. Przez długi czas sam Back uważany był za prawdziwego Satoshi. To on stworzył prototyp algorytmu Proof of Work w latach 90. Wielokrotnie odrzucał te spekulacje i zachęcał społeczność do zaprzestania polowania.

Nie doprowadzi to do niczego dobrego ” – powiedział Back.

Próba złamania kodu

W 2011 roku jeden z najsłynniejszych białych hakerów na świecie, Dan Kaminsky, który odkrył krytyczną lukę w protokole DNS, postanowił złamać Bitcoin. Był całkowicie pewny swoich umiejętności:

Łamanie kodu Bitcoin było po prostu szalone. Tylko najbardziej paranoiczny i żmudny programista na świecie mógł uniknąć błędów„- powiedział później Kaminsky.

Kamińsky opracował dziewięć różnych ataków na protokół, ale za każdym razem otrzymywał ten sam komunikat: „atack deleted”.

Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Jest światowej klasy programistą z głęboką znajomością C ++. Rozumie ekonomię, kryptografię i sieci peer-to-peer. Albo to cały zespół, albo ten facet jest geniuszem”- podsumował haker.

Michael Clear?

W tym samym roku dziennikarz The New Yorker Joshua Davis rozpoczął poszukiwanie Nakamoto. Wśród gości konferencji Crypto 2011 znalazł dziewięć osób z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Sześciu z nich było grupą z University of Bristol bez doświadczenia w sieciach peer-to-peer, dwóch kolejnych kryptografów nie było zauważalnych, ale ostatni przyciągnął uwagę Davisa. Okazał się absolwentem Dublin Trinity College, Michael Clear.

https://www.newyorker.com/magazine/2011/10/10/the-crypto-currency

Był najlepszym studentem w 2008 roku, opracował oprogramowanie dla Allied Irish Banks, a także napisał szczegółowy artykuł akademicki na temat technologii peer-to-peer. Clear miał również dobrą znajomość C ++, a zapytany o kryzys finansowy odpowiedział, że „można było tego uniknąć”.

Niemniej jednak Clear odrzucił także swój udział w tworzeniu Bitcoina, ale wysłał Davisa do Finlandii do człowieka o imieniu Vili Lehdonvirta, który, jego zdaniem, może okazać się Satoshi. Sam Lehdonvirt śmiał się bardzo długo, ale w końcu odpowiedział dziennikarzowi:

Chciałbym powiedzieć, że jestem Satoshi, ponieważ Bitcoin jest bardzo rozsądnym wynalazkiem. Ale to nie ja„.

Na poparcie swoich słów powiedział, że nie ma doświadczenia w kryptografii, a jego znajomość C ++ jest bardzo ograniczona.

Elon Musk?

Inną osobą, która z powodu swojej głębokiej znajomości C++ wpadła w obiektyw poszukiwaczy Satoshi, był przedsiębiorca Elon Musk. Sam Musk szybko zaprzeczył plotkom.

https://www.scmp.com/tech/leaders-founders/article/2122100/elon-musk-denies-he-mysterious-bitcoin-creator-satoshi

NSA i CIA?

Istnieje inna popularna wersja, według której Bitcoin został stworzony przez programistów z amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Artykuł naukowców z wydziału „Jak stworzyć mennicę: kryptografia anonimowego pieniądza elektronicznego”, opublikowany w 1996 r., rzekomo przemawia na jej korzyść . Niemniej jednak społeczność uważa tę wersję za niezwykle nieprawdopodobną, ponieważ w rzeczywistości opis NSA był bardziej podobny do systemu eCash Davida Chauma.

Niektórzy wskazują na fakt, że algorytm skrótu SHA-256 został opracowany w NSA, należy jednak pamiętać, że najlepsi kryptografowie pracują nad nim od ponad 15 lat i nie ujawnili żadnych backdoorów.

Z kolei Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych (CIA) nie może potwierdza ani nie zaprzecza, że ma jakiekolwiek informacje na temat tożsamości twórcy Bitcoina Satoshi Nakamoto. Departament udzielił takiej odpowiedzi na specjalną prośbę dziennikarską w 2018 r.

W 2017 r. przedsiębiorca i inwestor Alexander Muse stwierdził, że NSA wykorzystała PRISM, MUSCULAR i inne systemy podsłuchowe w celu identyfikacji Nakamoto. Jego teksty były rzekomo porównywane z bilionami próbek tekstów innych autorów w Internecie, przeanalizowali również kod. Muse twierdzi, że wynikiem był cyfrowy odcisk palca tekstów Satoshi, który potwierdza jego autorstwo i który jest następnie wykorzystywany do dalszych poszukiwań wśród listów i czatów 1 miliarda ludzi.

Co ciekawe, wśród kandydatów na stanowisko Nakamoto nigdy nie było kobiet ani czarnych 😀 . Autorzy wszystkich badań są przekonani, że jest to mężczyzna lub grupa ludzi (najprawdopodobniej mężczyźni).

Dorian Nakamoto?

W 2014 r. Newsweek opublikował być może najbardziej znane śledztwo dotyczące tożsamości Satoshi Nakamoto. Dziennikarze znaleźli w Kalifornii Amerykanina pochodzenia japońskiego o imieniu Dorian Satoshi Nakamoto. Miał 64 lata i stanowczo odmówił komunikacji z prasą.

https://www.newsweek.com/2014/03/14/face-behind-bitcoin-247957.html

Mój brat jest dupkiem. Chyba nie wiecie, ale przez długi czas pracował nad tajnymi projektami. Jego życie było zupełnie puste. Nie możecie z nim rozmawiać, wszystkiemu zaprzeczy. Nigdy nie przyzna, że ​​stworzył Bitcoin„- podkreślił wtedy brat Nakamoto.

Osoba mieszkająca w Kalifornii jest rzeczywiście matematykiem, fizykiem i inżynierem komputerowym, a w przeszłości pracowała nad tajnymi projektami prywatnych korporacji i Departamentu Obrony USA.

Deweloper Bitcoin Gavin Andresen, którego niektórzy również uważali za Satoshi, powiedział Newsweekowi, że korespondując z twórcą pierwszej kryptowaluty, zdawał sobie sprawę, że każdy jego błąd może spowodować zaprzestanie komunikacji z tą osobą na zawsze. Czuł, że Satoshi jest „obrażalski” i nie powinien w żadnym wypadku podważać zdolności Nakamoto. To samo o Dorianie Nakamoto powiedzieli jego byli koledzy z pracy.

Andresen uważał również, że kod Bitcoin został napisany przez jedną osobę. Styl pisania nazwał staromodnym, co mogło sugerować, że twórca Bitcoina to starsza osoba.

W końcu Dorian Nakamoto, który nie stał się dobrowolnie twarzą twórcy Bitcoina, całkowicie zaprzeczył plotkom:

Nigdy nie tworzyłem Bitcoina ani nie pracowałem z nim. Całkowicie zaprzeczam twierdzeniom w artykule z Newsweeka. Nie mam wiedzy na temat kryptografii, technologii peer-to-peer i alternatywnych walut. Po raz pierwszy usłyszałem o Bitcoinie w lutym 2014 roku.

Dodał również, że szum wokół niego spowodował stres dla jego rodziny i poprosił o poszanowanie prywatności.

Dzień po opublikowaniu artykułu profil Satoshi Nakamoto na stronie P2PFoundation „ożył”, aby napisać tylko jedną wiadomość :

Nie jestem Dorianem Nakamoto

Nie wiadomo, czy był to prawdziwy Satoshi, czy konto zostało już zhakowane, ale można to interpretować jako próbę ochrony Doriana przed niepotrzebną uwagą, a także atakami na życie, ponieważ już wtedy twórca Bitcoin był uważany za multimilionera.

Konto na P2PFoundation zostało reaktywowane także pod koniec listopada 2018 r. Satoshi dodał jako przyjaciela mężczyznę o imieniu Wagner Tamanaha, a także opublikował post zawierający słowo „nour”.

https://cointelegraph.com/news/nour-and-a-new-friend-satoshi-nakamotos-p2p-profile-makes-new-post-befriends-user

Wiadomo jednak, że haker o imieniu Jeffrey uzyskał dostęp do wiadomości e-mail [email protected] w 2014 r. I również opublikował post w P2P Foundation. Jeffrey twierdził, że ma informacje o prawdziwej tożsamości twórcy Bitcoina i był gotowy je sprzedać.

Craigh Wright?

Kolejny „powrót Satoshi” miał miejsce pod koniec 2015 roku, kiedy programiści Bitcoin otrzymali list od [email protected], który wcześniej był powiązany z Nakamoto. List z tematem „Znowu nie to” zawierał:

Nie jestem Craig Wright. Wszyscy jesteśmy Satoshi.

https://www.theguardian.com/technology/2015/dec/10/bitcoin-creator-satoshi-nakamoto-denies-being-craig-wright-maybe

Craig Steven Wright, australijski przedsiębiorca i naukowiec, jest prawdopodobnie jedyną osobą na świecie, która nie tylko nie zaprzecza swojemu zaangażowaniu w Bitcoin, ale zdecydowanie próbuje dowieść wszystkim wokół, że stworzył pierwszą kryptowalutę w 2008 roku.

Prawdopodobnie po raz pierwszy ta wersja pojawiła się w dochodzeniu The Wired 12 sierpnia 2015 r., W którym powiedziano:

„Albo Wright naprawdę stworzył Bitcoin, albo jest utalentowanym oszustem, który bardzo stara się sam w to uwierzyć”.

https://www.wired.com/2015/12/bitcoins-creator-satoshi-nakamoto-is-probably-this-unknown-australian-genius/

W tym artykule wspomniano również o Davie Kleimanie. Kleimana określono mianem partnera Wrighta, z którym rzekomo rozmawiał o tworzeniu Bitcoinów, a być może nawet uruchomił sieć. Co ciekawe, jeden z pierwszych programistów Bitcoin, Jeff Garzik, uważa Kleimana za twórcę pierwszej kryptowaluty:

Kod Bitcoin został napisany przez kogoś bardzo, bardzo inteligentnego, ale ta osoba nie miała klasycznego podejścia dewloperskiego. Osobiście uważam, że Dave Kleiman to Satoshi Nakamoto. To jego styl, styl samouka

W tym samym 2015 r. The Wired opublikował kolejny artykuł, w którym dziennikarze zacytowali szereg faktów sprzecznych z poprzednią wersją. W szczególności powiedziano, że dwa klucze, które miały udowodnić, że Satoshi i Craig Wright są jedną osobą, zostały utworzone z mocą wsteczną. Potem stało się wiadome, że dr Wright może wcale nie być doktorem: Charles Sturt zaprzeczył, że kiedykolwiek przyznał mu tytuł doktora.

2 maja 2016 r. Wright oficjalnie ogłosił , że jest twórcą Bitcoina Satoshim Nakamoto, a także rzekomo przedstawił dowody BBC, Economist i GQ. Niektórzy członkowie społeczności, w tym założyciel Bitcoin Foundation, John Matonis i Gavin Andresen, zgodzili się z Wrightem.

https://www.wired.com/2016/05/craig-wright-privately-proved-hes-bitcoins-creator/

Jednak bardzo szybko w środowisko poddało w wątpliwość dowody Wrighta. Chodziło o klucze prywatne powiązane z blokiem, który zawierał pierwszą transakcję 10 BTC (12 stycznia 2009 r.), którą Satoshi wysłał do Hala Halneya. Zresztą Haleyowi również przypisywano stworzenie Bitcoina. Halney całkowicie odszedł od rozwoju projektu z powodu postępującego stwardnienia zanikowego bocznego i zmarł w 2014 roku.

Wkrótce Andresen stwierdził, że Wright może teoretycznie go oszukiwać, ale nadal uważa, że jest Satoshim. W 2016 roku przestał pracować nad klientem Bitcoin Core, a w 2017 roku wspierał rozwidlenie Bitcoin Cash.

Wright sam nigdy nie podpisywał wiadomości kluczami prywatnymi Satoshi i nie przeprowadzał transakcji z adresów, które mogły należeć tylko do twórcy BTC. Wspierał Bitcoin Cash, a następnie wdrożył swój hardfork i kieruje projektem Bitcoin SV.

Nick Szabo?

Chyba najbardziej prawdopodobną wersją jest stworzenie Bitcoina przez kryptografa Nicka Szabo. Dla fanów terii spiskowych, w jego przypadku praktycznie wszystko „się dodaje”. W 2013 roku badacz Skye Grey wymienił powody, dla których uważa, że ​​Szabo to Satoshi:

analiza tekstu (tylko 0,1% kryptografów może mieć ten styl).
Nick szukał partnerów do opracowania projektu Bit Gold na kilka miesięcy przed ogłoszeniem stworzenia Bitcoin (po którym nie było już żadnych wiadomości o Bit Gold).
w White Paper Bitcoin, Satoshi nie odniósł się do pracy Szabo, chociaż odniósł się do innych projektów, które były mniej podobne do Bitcoina.
brak reakcji Szabo na Bitcoina, chociaż taka zdecentralizowana kryptowaluta była w obszarze jego zainteresowań przez całą dekadę.
Szabo zmienił datowanie swoich projektów, aby wydawały się pojawiać „po Bitcoinie”.
Następnie Satoshi napisał na forum bitcointalk, że Bitcoin to połączenie dwóch projektów – b-money i Bit Gold Nicka Szabo.

Warto zauważyć, że w latach 90. Szabo stworzył również koncepcję inteligentnych kontraktów, które zostały wdrożone dopiero po 10 latach. Gdyby więc był Satoshim, społeczność doszłaby do wniosku, że jest to co najmniej logiczne, ale Szabo stanowczo wszystkiemu zaprzecza.

Le Roux?

Kolejne dziennikarskie śledztwo doprowadziło poszukiwaczy Satoshi do dilera narkotyków i broni Paula Solotoshi Caldera Le Rouxa, który od 2012 roku odbywa karę pozbawienia wolności w Stanach Zjednoczonych za zorganizowanie i zlecenie zabójstwa sześciu osób.

Le Roux, wcześniej informator w amerykańskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami (DEA), w 1999 r. stworzył oprogramowanie do szyfrowania danych o nazwie E4M, a także prawdopodobnie miał udział w tworzeniu pakietu do szyfrowania danych TrueCrypt.

Craig Wright rzekomo był informatorem służb specjalnych, i to dzięki niemu złapano Le Rouxa – potencjalnego Satoshi.

Niektórzy sugerują, że Wright, z pomocą Dave’a Kleimana, mógł uzyskać częściowy dostęp do portfeli Satoshi po aresztowaniu Le Roux, dla którego pracował. Według nich, partner biznesowy Wrighta, Calvin Air, zbudował kilka centrów danych w celu złamania pełnego hasła przestępcy zaszyfrowanego za pomocą TrueCrypt.

Pakistański numerolog

„Nowością” na liście potencjalnych twórców Bitcoina jest pakistańczyk James Bilal Khalid Kaan , obecnie mieszkający w Wielkiej Brytanii. Syn pakistańskiego bankiera, United Bank Limited (UBL), którego właściciel założył także inną instytucję finansową, Bank of Credit and Commerce International (BCCI). Ten ostatni w pewnym momencie był siódmym co do wielkości bankiem na świecie, ale w 1991 r. Bank Anglii postanowił go zamknąć z powodu prania pieniędzy, korupcji i innych skandali.

Kaan, absolwent Uniwersytetu Al-Khair, jest przekonany, że BCCI został zamknięty z powodu korupcji w organach regulacyjnych. Tak więc Bitcoin został nazwany na cześć rzekomo niesprawiedliwie zamkniętego banku.

Alias Satoshi Nakamoto Kaan rzekomo wynalazł za pomocą metod starożytnej numerologii chaldejskiej, łącząc swój pseudonim Shaikho , datę urodzenia i nazwisko prezesa Banku Japonii Satoshi Sumita.

Z powodu paranoi trzymał prywatne klucze do swojej ogromnej fortuny 980 000 BTC na dysku twardym swojego laptopa i nigdzie indziej, ale urządzenie uległo awarii w drugiej połowie 2010 r. I na zawsze utracił dostęp do portfeli.

Powodem, dla którego rzekomo porzucił rozwój Bitcoina, było wykorzystanie jego wynalazku przez przestępców. Co ciekawe, Craig Wright złożył to samo oświadczenie, przemawiając w sądzie pod przysięgą.

Los Khalida Kaana nie był jednak zbyt różowy. W 2010 r. Jego nogi zostały sparaliżowane (prawdopodobnie tymczasowo), a w 2015 r. doznał poważnego urazu kręgosłupa i przeszedł poważną operację.

Zniknający pisarz

W ubiegłym roku nieznany autor opublikował informacje o pojawieniu się przyszłej książki ujawniającej tożsamość Satoshi Nakamoto i tych, którzy stoją za stworzeniem Bitcoina. Pierwszy fragment pojawił się na niedostępnej obecnie stronie nakamotofamilyfoundation.org.

W tym rozdziale powiedziano, że Satoshi zaczął publikować wiadomości o Bitcoinie, gdy miał 20 lat. W tym czasie pracował jako badacz w laboratorium uniwersyteckim. Według autora pseudonim Satoshi Nakamoto jest odpowiednikiem Johna Smitha w Stanach Zjednoczonych i w żaden sposób nie potwierdza, że ​​twórca kryptowaluta pochodzi z Japonii.

We fragmencie mogliśmy przeczytać, że od 14 roku życia Satoshi pasjonował się szyframi stosowanymi przez banki, a projekt, który zmienił świat, pojawił się po serii nieudanych prób podejmowanych przez różnych ludzi. Satoshi odniósł sukces tylko dlatego, że był we właściwym czasie i we właściwym miejscu, podsumował autor.

Badacz Troy Watson i jego zespół przeprowadzili nawet analizę stylometryczną tekstu i doszedł do wniosku, że autorstwo może rzeczywiście należeć do prawdziwego Satoshi, ale nie było późniejszych publikacji.

Lipma, Motizuki, Teammel, Ulbricht ?

Istnieją mniej popularne wersje dotyczące tożsamości Nakamoto. Tak więc, w różnych czasach, tworzenie bitcoinów zostało przypisane estońskiemu naukowcowi Helgerowi Lipmaa , japońskiemu matematykowi Sinichiemu Motizukiemu i teksańskiemu badaczowi Dustinowi D. Trammelowi.

W 2013 r. Izraelscy matematycy zasugerowali nawet, że założyciel rynku Darknet Silk Road, Ross Ulbricht, który obecnie odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności w Stanach Zjednoczonych, opracował Bitcoin.

Cohen, McCaleb, Dai?

Wśród dobrze znanych nazwisk „nominowanych” na miejsce Satoshi był twórca protokołu BitTorrent, Bram Cohen, a także twórca MtGox, współzałożyciel Ripple i założyciel Stellar Jed McCaleb.

Wei Dai, twórca projektu b-money , którego koncepcja pojawiła się w 1998 roku również był mianowany Satoshim. Dokumentacja b-money była pierwszym linkiem w białej księdze. Dzięki niemu prawdziwy twórca Bitcoin przedstawił Adama Becka. Następnie Satoshi chciał skontaktować się z Dai, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Nie wiadomo, czy prawdziwe nazwisko Satoshi Nakamoto będzie kiedykolwiek znane społeczności, ale wiadomo na pewno, że Bitcoin działa i będzie działać, niezależnie od tego, czy tak się stanie, czy nie.

na podstawie: https://cointelegraph.com/news/from-dorian-nakamoto-to-elon-musk-the-incomplete-list-of-people-speculated-to-be-satoshi-nakamoto

Comments (No)

Leave a Reply