Kryptowaluta XRP

Sieć, oparta na technologii blockchain, będąca rozwiązaniem na szybsze, tańsze i bezpieczniejsze dokonywanie transakcji. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Ripple.

Informacje ogólne

Projekt Ripple swoje pierwsze kroki stawiał już w 2004 roku, czyli na długo przed wypuszczeniem na rynek pierwszych BTC. Wówczas kanadyjski programista – Ryan Fugger – oraz Jed McCaleb założyli RipplePay. Był to model sieci płatniczej opartej na modelu P2P. Założeniem tej sieci było natychmiastowe realizowanie transakcji, poprzez wykorzystanie modelu polegającego na stworzeniu sieci wzajemnych zobowiązań finansowych. System realnie nie transferował żadnych środków, jedynie księgował wzajemne zobowiązania stron transakcji. Temu właśnie zawdzięczał swą szybkość.

Po sukcesie BTC, w 2011 roku, do zespołu dołącza Chris Larsen. Wówczas, założyciele projektu decydują się na decentralizację sieci bez wykorzystania miningu. Dwa lata później, w styczniu 2013 na światło dzienne wypuszczony zostaje token Ripple – XRP.

Niedługo po tym firma otrzymuje fundusze w wysokości 1,5 mln USD od takich marek jak m.in. Google Ventures czy Bitcoin Oportunity Fund. Wraz ze wzrostem zainteresowania jednostek instytucjonalnych, rośnie również wartość XRP. W styczniu 2017 roku Ripple nawiązuje współpracę z potentatem bankowości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z Narodowym Bankiem Abu Dhabi.

Algorytm konsensusu w sieci kryptowaluty XRP różni się nieco od tych dobrze nam znanych, tj. Proof of Work czy Proof of Stake. Najważniejszym dla sieci jest zapewnienie walidatora transakcji wybranego poprzez głosowanie. Walidator taki stanowi osobny węzeł sieci. Im więcej głosów taki węzeł zbierze, tym bardziej jest wiarygodny. Same operacja są zaś potwierdzane przy pomocy Eliptic Curve Cryptography.

Wszystkie tokeny XRP zostały utworzone w jednym czasie, w momencie uruchomienia sieci. Pojemność sieci jest znacznie większa niż w przypadku BTC czy ETH. Sieć jest w stanie obsłużyć transakcję w 4 sekundy, jednocześnie przetwarzając 1 500 transakcji na sekundę. Dodatkowo, opłata za transakcję wynosi 0,00001 XRP.

Główne założenia

Celem nadrzędnym dla założycieli jest stworzenie sieci, służącej do przekazywania środków szybciej, taniej i bezpieczniej, niezależnie od tego czy są to przekazy wewnątrzkrajowe czy międzynarodowe. Ponadto, sieć RippleNet pozwala na transakcje zarówno z użyciem XRP jak i walut FIAT.

W sieci XRP zawarte są komponenty, które pomóc mają w dalszym rozwoju i skalowalności tego projektu:

  • xCurrent– oprogramowanie służące do ciągłej obsługi transakcji międzynarodowych. Z wykorzystaniem tego oprogramowania, banki kontaktują się ze sobą w czasie rzeczywistym, by potwierdzić szczegóły transakcji jeszcze przed jej rozpoczęciem i by potwierdzić jej dostarczenie.
  • xRapid– przeznaczony dla instytucji finansowych, którym zależy na zmniejszeniu kosztów płynności transakcji. Koszty transakcji międzynarodowych często wzrastają poprzez konieczność przedpłaty w walutach lokalnych. xRapid obniża wymogi kapitałowe, zwiększając płynność transakcji.
  • xVia– umożliwia użytkownikom płynne dokonywanie transakcji na całym świecie z możliwością śledzenia statusu płatności wraz z dołączonymi do niej informacjami w postaci np. faktury.

XPR w liczbach

  • ATH: 3,84 USD
  • ATL: 0,0028 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 0,29 USD
Historia notowań XRP
  • XRP w obiegu: 42 872 646 068
  • Maksymalna podaż XRP: 99 991 387 607
  • Kapitalizacja rynkowa: 12 770 153 400 USD

Portfele i giełdy

  • Portfele

Atomic, Exarpy, CoinPayments, Abra, Toast, Cryptonor, Ledger Nano S

  • Giełdy

Binance, Bitfinex, Kraken, Poloniex, Coinbase Pro, Crypto.com, eToro

Ciekawostka

Ripple często jest krytykowane przez entuzjastów krypto i nazywany jest kryptowalutą banków. Jest to sieć przeznaczona głównie dla podmiotów instytucjonalnych. Ponadto, przeczy ona poniekąd założeniom towarzyszącym np. BTC, czyli sieci bez konieczności istnienia podmiotów zaufania, realizujących nasze transakcję.

Comments (No)

Leave a Reply