Poważna luka w Lightning Network

Luka w skalowaniu Bitcoina odkryta przez Antoine Riada

Deweloper Lightning Network, Antoine Riad, odkrył lukę w rozwiązaniu skalującym Bitcoin, która mogła zagrozić przenoszonym funduszom. Luka została już naprawiona.

Antoine Riad zidentyfikował lukę umożliwiającą ataki okrężne. Teoretycznie mogło to mieć wpływ na ważny element sieci – kontrakty czasowe z blokadą hash-locked (HTLC).

Osoby atakujące mogły zakłócić normalny przepływ transakcji, co mogło spowodować opóźnienia lub problemy w przetwarzaniu transakcji. W rezultacie mogło to prowadzić do utraty środków przechodzących przez kanały Lightning Network.

Riad zauważył, że hakerzy nie mieli czasu wykorzystać luki w celu przeprowadzenia prawdziwych ataków. W ciągu ostatnich 10 miesięcy nie wykryto żadnych podobnych ataków. Riad zauważył, że konsekwencje tej luki mogą wykraczać poza Lightning Network.

Błąd mógł wpłynąć na inne protokoły i aplikacje oparte na Bitcoinie, w tym na wymianę coinów peer-to-peer. Programiści Lightning Network podjęli już kroki w celu usunięcia błędu. Poprawki zostały wdrożone w głównych implementacjach Lightning Network: Eclair, LND i C-Lightning.

Riad wątpi jednak, czy środki te będą skuteczne przeciwko bardziej zaawansowanym atakom. Riad, który jako pierwszy odkrył lukę, ogłosił, że zaprzestał udziału w rozwoju sieci Lightning i jej wdrażaniu.

Comments (No)

Leave a Reply