Polygon zainwestuje 627,5mln w technologię zerowej wiedzy (zero-knowledge)

Rozwiązanie do skalowania Ethereum, sieć Polygon ogłosiła, że przeznaczy maksymalnie 250 milionów tokenów MATIC (627,5 miliona dolarów) na umowę ze start-upem kryptograficznym MIR.

Algorytmy o zerowej wiedzy umożliwiają zewnętrznym walidatorom weryfikację zaszyfrowanych transakcji lub dokumentów bez ujawniania ukrytych pod nimi poufnych informacji. Jest przydatny w przypadku złożonych zdecentralizowanych aplikacji finansowych, takich jak zdecentralizowane aplikacje do wspólnego korzystania z przejazdów lub zdecentralizowane ubezpieczenie zdrowotne, w których węzły muszą weryfikować dane osobowe uczestników blockchain bez ryzyka wycieku prywatności.

Mir specjalizuje się w opracowywaniu dwóch podkategorii dowodów z wiedzą zerową: PLONK i Halo. Oba reprezentują postęp w stosunku do poprzednich technik kryptograficznych SNARK i STARK, umożliwiając generowanie dowodów w ciągu kilku sekund.

Podczas gdy PLONK nadal wymaga zaufanej konfiguracji do walidacji, algorytmy Halo mogą wykonać zadanie w sposób zdecentralizowany. Szybkość jest kluczowym czynnikiem projektowym w dowodach z wiedzą zerową. Złożone informacje, które mają być przekazywane przez łańcuchy bloków, takie jak zredagowane dokumenty tożsamości ze zdjęciem, mogą zajmować znaczne rozmiary, wpływając w ten sposób na zastosowanie transakcji.

„Polygon planuje skupić się na kryptografii ZK jako grze końcowej dla skalowania blockchain” – powiedział Sandeep Nailwal, współzałożyciel Polygon.

„Podjęliśmy strategiczną decyzję, aby na tym etapie zbadać i wspierać wszystkie znaczące podejścia i technologie do skalowania. Wierzymy, że jest to sposób na ustanowienie Polygon jako wiodącej siły i współtwórcy w dziedzinie ZK oraz na pokładzie pierwszego miliarda użytkowników Ethereum.

 

Comments (No)

Leave a Reply