Kryptowaluta NEO (NEO)

Tak zwany „chiński odpowiednik Ethereum” stworzony w 2014 roku, wciąż pozostający scentralizowaną platformą blockchain. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie NEO.

Informacje ogólne

Projekt NEO zapoczątkowali Erik Zhang i Da Hongfei w 2014 roku w Szanghaju. Projekt w fazie początkowej nosił nazwę Antshares. W tym samym roku Panowie założyli również firmę zajmującą się rozwojem technologii blockchain- Onchain. Oficjalnie jednak całym przedsięwzięciem zarządza organizacja non-profit o nazwie Neo Foundation (NF), która odpowiedzialna jest za rozwój ekosystemu.

Fundacja przeprowadzała zbiórkę ICO aż trzykrotnie. Pierwsza zbiórka, końcem 2015 roku, zaowocowała kwotą 550 200 USD (wówczas ok. 2100 BTC). Podczas drugiej zbiórki, w kwietniu 2016 roku, uzbierano około 4 000 000 USD, również w Bitcoinie. Ostatnia zbiórka miała miejsce w 2017 roku na przełomie sierpnia i września. Ostatnie ICO było oczywiście najbardziej owocne. Fundacja uzbierała wtedy ponad 28 000 000 USD.

Sieć NEO jest zarządzana przez 7 węzłów walidujących. Wszystkie te węzły w całości należą do NF bądź do jednostek z nią współpracujących. Ponadto, jego blockchain oparty jest o konsensus dBFT, czyli Delegated Bizantian Fault Tolerance. Osiąganie konsensusu w systemach tego rodzaju polega na posiadaniu większości niezawodnych sieciowych węzłów.

Wobec tego, że kryptowaluta NEO uzależniona jest niemalże całkowicie od NF, które kontroluje pięć z siedmiu węzłów walidujących, a osiąganie konsensusu w sieci wymaga ponad połowy sprawnych węzłów, platforma ta zaliczana jest do w pełni scentralizowanych, dając jedynie możliwość publicznego wglądu.

Główne założenia projektu

Głównym zadaniem, jakie widnieje w white paper NEO jest stworzenie tak zwanej Inteligentnej Ekonomii (Smart Economy). Dla twórców, Inteligentna Ekonomia ma być rozproszoną architekturą sieciową, dzięki której ludzie z całego świata będą mogli wykorzystywać NEO do zapewnienia swojej cyfrowej tożsamości bezpieczeństwa.

Głównym celem dla twórców jest stworzenie możliwości bezpiecznego zawierania smart kontraktów oraz cyfrowych aktywów rozwijanych w sieci. Tokenizacja aktywów fizycznych i przeniesienie ich w sferę cyfrową stanowi główny cel projektu.

NEO w liczbach

  • ATH: 196,85 USD
  • ATL: 0,0723 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 11,92 USD
neo
Historia notowań NEO
  • Liczba monet w obiegu: 70 538 831
  • Maksymalna liczba monet: 100 000 000
  • Kapitalizacja rynkowa: 840 892 754 USD

Portfele oraz giełdy

  • Portfele:

Ledger Nano S, Neon, NEO Tracker, NEO Wallet, Ansy

  • Giełdy:

Binance, Bittrex, Gate.io, eToro, Switcheo, Crytpo.com

Ciekawostka

Kwestia wprowadzenia w życie NEO 3.0, czyli nowej, lepszej wersji obecnego ekosystemu, omawiana jest już od połowy 2018 roku. Projekt ten ma być zmianą fundamentalnych założeń platformy, mowa tu między innymi o protokole dBFT. Projekt ten miał wejść w życie w maju tego roku, jednak po ostatniej publikacji roadmapu przez jednego z twórców, wszystko wskazuje na to, że doczekamy się tego najwcześniej w drugiej kwarcie 2020 roku.

Comments (No)

Leave a Reply