Czy blockchain może zmienić rolnictwo?

Blockchain zwykle kojarzy się z kryptowalutami, ale to znacznie więcej. Warto pamiętać, że w swoim rdzeniu, blockchain jest protokołem technologicznym, który obsługuje wszystkie rodzaje danych i umów. Oznacza to, że blockchain ma przypadki użycia w wielu istniejących branżach, w których śledzenie informacji i wykonywanie kontraktów jest konieczne. Ma nawet zastosowania w najstarszym przemyśle na świecie: w produkcji żywności. Przełom w rolnictwie blockchain nadchodzi.

Jeśli kiedykolwiek byłeś na farmie, wiesz, że są to skomplikowane ekosystemy, w których istotne jest staranne wyczucie czasu i sezonowe struktury finansowania.
Po wyprodukowaniu danego produktu staje się on częścią szeroko zakrojonego łańcucha dostaw z wieloma stronami. Kupujący, sprzedający, dystrybutorzy i sieci sklepów spożywczych chcą wiedzieć, gdzie znajduje się żywność. Prawdopodobnie producenci-rolnicy również chcą wiedzieć, gdzie jest ich jedzenie, zanim zostanie podany na stole.

Trend w kierunku rolnictwa blockchain obiecuje, że każdy etap uprawy i dystrybucji żywności będzie prostszy. Zaoferuje wszystkim zaangażowanym stronom jedno źródło rzetelnych, prawdziwych informacji o żywności.

Ogromnym wyzwaniem dla branży rolniczej jest śledzenie i płacenie za dostawę produktów. Zwykle ma to formę dużej wielonarodowej korporacji, składającej lub przyjmującej zamówienie na tysiące ton danego produktu. W większości przypadków dzisiaj proces ten opiera się na lokalnej stronie trzeciej, która koordynuje dostawę towarów. Sprzedawca ma pośrednika, który zapewnia dostawę towarów, a kupujący również musi kupić od pośrednika.

Dzięki systemowi blockchain ten system regionalnych pośredników w sprzedaży można uprościć do pojedynczej rozproszonej księgi. Kupujący towary mogą bezpośrednio kontaktować się z dostawcą i natychmiast przekazywać środki. Przyspiesza to proces, który był kiedyś procesem opartym na papierze, którego rozliczenie może zająć tygodnie. Ponadto firmy oszczędzają na opłatach pośredników, a rolnik, który uprawiał rośliny, może otrzymać większą część wpływów ze sprzedaży.

Firma Louis Dreyfus niedawno przeprowadziła pierwszy handel towarami rolnymi typu blockchain. Sprzedali 60 000 ton amerykańskiej soi chińskiemu rządowi. Według tych, którzy znają umowę, użycie blockchain zmniejszyło całkowity czas logistyki o 80%. Cała transakcja trwała tylko tydzień.

Co więcej, te umowy dostawy często wiążą się z kompleksowymi porozumieniami z warunkami dostawy i płatności. Są idealnymi kandydatami do zarządzania inteligentnymi kontraktami. Ponieważ inteligentne kontrakty stają się coraz szerzej stosowane w rolnictwie, możliwe jest, że rolnik będzie mógł sprzedawać produkty bezpośrednio w restauracji lub nawet osobie prywatnej bez potrzeby pośrednictwa dystrybutorów.

Skąd wiadomo, że zakupiony produkt ekologiczny jest naprawdę ekologiczny?

W ubiegłym roku amerykański inspektor generalny stwierdził, że potencjalnie miliony funtów fałszywych produktów ekologicznych trafia do amerykańskich supermarketów każdego roku. To nie jest tylko problem dla konsumentów. Zmniejsza to również wysiłki rolników, którzy produkują prawdziwe produkty ekologiczne.

W związku z tym rośnie zainteresowanie systemami, które mogą weryfikować autentyczność łańcucha dostaw produktu. Blockchain to doskonały wybór dla tego problemu weryfikacji. Farmy mogłyby używać blockchain do dodawania zweryfikowanych produktów ekologicznych do księgi głównej. Następnie konsumenci mogą korzystać z aplikacji mobilnej, aby sprawdzić historię produktu w sklepie w czasie rzeczywistym.

Dzięki śledzeniu blockchain, jeśli dostawca twierdzi, że ziarna kawy pochodzą z farmy eko w Kenii, każdy może to łatwo zweryfikować. Rolnictwo Blockchain pozwoli Ci śledzić ziarna z farmy do kawiarni bezpośrednio z telefonu, czekając w kolejce po kawę.

Z regulacyjnego punktu widzenia sprawia to, że praca USDA i FDA stanie się dużo łatwiejsza. Jeśli istnieje zanieczyszczenie dostaw żywności, znacznie łatwiej będzie śledzić, skąd pochodzi zanieczyszczenie. W rezultacie regulatorzy mogą bardzo szybko izolować choroby przenoszone przez żywność.

Im bardziej przejrzysta staje się produkcja żywności, tym więcej informacji. Konsumenci będą musieli podejmować mądre decyzje dotyczące żywności. Rolnictwo Blockchain może sprawić, że żywność będzie tańsza, ale ułatwi też śledzenie skąd pochodzi. Blockchain może być kluczem do tego, by prawdziwe, organiczne, lokalne produkty były dostępne dla wszystkich.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.