Marek Olszewski: Przygotowujemy się do powrotu do Ethereum

Współzałożyciel Celo mówił o przygotowaniach do powrotu do Ethereum

Pojawienie się rozwiązań L2 otwiera możliwości wstecznej integracji blockchainu pierwszego poziomu Celo z Ethereum.

Główną ideą projektu założonego w 2020 roku było stworzenie łatwego w obsłudze mobilnego portfela Ethereum. Jednak z biegiem czasu platforma przekształciła się w sieć warstwy 1 kompatybilną z EVM .

W tamtym czasie plany ekspansji Ethereum dopiero się rozwijały i najszybszym sposobem na stworzenie skalowalnego łańcucha EVM, jakiego domagali się deweloperzy, było uruchomienie jako pierwszej warstwy” – wyjaśnił Olszewski.

Teraz zwiększoną produktywność drugiego co do wielkości blockchainu poprzez kapitalizację zapewniają rollupy, więc szef Celo widzi w tym doskonałą okazję do „powrotu do domu”.

W ramach planu działania główny programista, cLabs, planuje zmodernizować Celo do wysoce skalowalnego, opartego na wiedzy zerowej EVM, powiedział Olszewski .

Projekt chce jednak zachować pewne unikalne cechy, takie jak możliwość uiszczania opłat transakcyjnych przy użyciu tokenów ERC-20, co było możliwe dzięki nowej generacji mechanizmów walidacyjnych zk-SNARK.

Większości blockchainów kompatybilnych z EVM coraz trudniej jest uzasadnić swoją pozycję na rynku, gdy plan skalowania Ethereum okazał się skuteczny” – argumentuje Olszewski.

W lipcu zespół cLabs zamierzał wdrożyć Celo jako sieć L2 przy użyciu stosu OP Optimism. Później projekt Polygon zaprosił programistów do korzystania z ich CDK. Do rozpatrzenia zgłosili także przedstawiciele Matter Labs ZK Stack.

Olszewski podkreślił, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ponieważ społeczność ocenia wszystkie propozycje.

Celo również dołączył ReFi-ekosystem, dążąc do „rozwoju zrównoważonych i włączających praktyk finansowych” – dodał szef platformy.

Według współzałożyciela platformy projekt blockchain Ultra Green Money wykazał przywiązanie do zasad zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa opiera się na mechanizmie spalania tokenów, który przesyła 20% opłat za transakcje sieciowe do funduszu kompensującego emisję dwutlenku węgla, co powoduje deflację tokena CELO.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2023 r. Google Cloud i Celo nawiązały współpracę w celu wsparcia doskonalenia infrastruktury blockchain i rozwoju zdecentralizowanych aplikacji.

W lipcu 2022 r. programiści wdrożyli inteligentne kontrakty Uniswap v3 w sieci Celo. Inicjatywa polega na utworzeniu pul płynności „zielonych aktywów” firmy Celo.

Comments (No)

Leave a Reply