Deweloperzy zkSync uruchamiają Era Alpha w sieci głównej

Końcowa wersja zkSync coraz bliżej

Zespół Matter Labs uruchomił wersję alfa rozwiązania do skalowania L2 w sieci głównej Ethereum – Era zkSync.

Protokół jest już otwarty dla wszystkich użytkowników, mogą oni łączyć swoje portfele i dokonywać transakcji. Według twórców jest to ostatni etap przed pełnym uruchomieniem Era zkSync.

Oczekuje się, że w najbliższym czasie do sieci zostanie włączonych od 32 do 50 projektów. Wśród nich są Balancer, Pyth Network, Mute, Redstone, Graph i Argent. Banxa, Yearn Finance, Celer, Chainlink, Aragon, Woo Network i Tracer DAO.

To zdecydowanie wersja alfa. Nie twierdzimy, że jest to dokładnie ten system, który zobaczymy za kilka lat. Jest jeszcze dużo pracy inżynierskiej do wykonania. Ale to jest główny szkielet zkEVM” – powiedział Anthony Rose, szef rozwoju w Matter Labs, w wywiadzie dla Decrypt .

Aby chronić protokół, firma wydała 3,8 miliona dolarów na kilka audytów inteligentnych kontraktów i nagrody dla białych hakerów. Ze względów bezpieczeństwa na pierwszych etapach testów sieć doda opóźnienie w wypłacie środków.

Twórcy zauważyli, że początkowo protokół nie będzie całkowicie zdecentralizowany, aby zespół miał czas na naprawienie problemów z bezpieczeństwem.

Skalowalność jest dobra, infrastruktura musi tam być. Ale musi mu towarzyszyć interfejs użytkownika, który jest również skalowalny” – dodał Rose.

Od momentu uruchomienia w listopadzie zeszłego roku sieć testowa zkSync przetworzyła 8,8 miliona transakcji między 497 000 aktywnych adresów (stan na luty). Wdrożono również 30 000 kontraktów.

Protokół oparty jest na zasadzie zero-knowledge proof i wykorzystuje technologię ZK-Rollups .

zkSync zapewnia również abstrakcję kont, co oznacza, że ​​każdy adres w sieci jest osobnym smart kontraktem.

Comments (No)

Leave a Reply