Giełda Kraken – Recenzja i opinie (2024)

Kraken to jedna z najstarszych giełd kryptowalut na rynku. Jej korzenie sięgają aż 2011 roku. Od tego czasu zdążyła mocno ugruntować swoją pozycję oraz zebrać świetne opinie. Ale czym tak właściwie wyróżnia się ta platforma? Co ma do zaoferowania czego nie mają konkurenci? Dzisiejszy artykuł to recenzja, w której bliżej przyjrzymy się giełdzie Kraken i sprawdzimy jakie opinie mają o niej użytkownicy. Tak więc, zaczynajmy!

Co to jest giełda Kraken?

Kraken został założony w 2011 roku. Jego współzałożyciel, Jesse Powell, pracował jako konsultant ds. bezpieczeństwa dla Mt. Gox. Była to kiedyś największa na świecie giełda kryptowalut, ale upadła przez słabe zabezpieczenia i ataki hakerów.

giełda kraken
Giełda Kraken

Powell i Thanh Luu, drugi współzałożyciel, stworzyli Kraken, aby wypełnić lukę po Mt. Gox. Udało im się zbudować bezpieczną giełdę kryptowalut. Kraken był tak odporny na ataki, że w 2015 roku regulatorzy z USA poprosili platformę o pomoc w odzyskaniu bitcoinów utraconych przez Mt. Gox. Do dzisiaj Kraken nadal nie padł ofiarą hakerów.

Jednak mimo to, giełda mierzyła się z innymi problemami. Rząd kilkakrotnie ukarał ją grzywnami za oferowanie nielegalnych papierów wartościowych. Finalnie SEC nałożyła karę 30 milionów dolarów za naruszenie przepisów finansowych. Chodziło konkretnie o produkty stakingowe. Ta sprawa może mieć wpływ na cały rynek krypto, uniemożliwiając innym giełdom oferowanie stakingu w USA.

Powell również spotkał się z krytyką za tworzenie wrogo nastawionego środowiska pracy. Zmuszał pracowników do wybierania stron w wojnie kulturowej. Co najmniej jeden pracownik pozwał giełdę za bezprawne zwolnienie. Firma zwolniła 1100 pracowników w listopadzie 2022 roku.

Oferta giełdy Kraken – funkcje

Kraken oferuje swoim klientom zaawansowaną platformę handlową, która umożliwia handel spot, a także margin trading i kontrakty futures dla bardziej doświadczonych użytkowników. W ofercie ma dwie platformy transakcyjne – Kraken i Kraken Pro.

Kraken

Główna platforma Kraken jest łatwa w użyciu i idealna dla początkujących. Pozwala szybko i łatwo kupować kryptowaluty za pomocą konta bankowego, karty debetowej lub karty kredytowej i równie łatwo przeprowadzać transakcje wymiany między różnymi kryptowalutami.

kraken interfejs

Kraken Pro

Kraken Pro to platforma handlowa skierowana do bardziej doświadczonych użytkowników. Oferuje ona bardziej szczegółowe wykresy i narzędzia. Pozwala ona między innymi na korzystanie ze wskaźników technicznych i porównywanie do czterech rynków jednocześnie. Dostępnych jest również wiele rodzajów zleceń, w tym zlecenia stop-loss, zlecenia take-profit, IOC, reduce-only itd.

kraken pro interfejs

Ponadto Kraken Pro umożliwia użytkownikom dostosowanie całego interfejsu użytkownika pod siebie, a także śledzenie całego portfela w jednym miejscu. Użytkownicy mogą łatwo przełączać się między handlem spot, margin i funkcjami stakingu. To pozwala w łatwiejszy sposób zarządzać aktywami.

Platforma Kraken Pro jest również dostępna jako aplikacja mobilna (na iOS i Androida).

Każdy, kto posiada konto Kraken, może korzystać z Kraken Pro. Nie trzeba zakładać kolejnego konta.

Kraken Futures

Kraken Futures to platforma instrumentów pochodnych dostępna na Kraken Pro, która pozwala użytkownikom spekulować na kryptowalutach bez ich faktycznego kupowania lub sprzedawania. Kontrakty te dają możliwość stosowania bardziej skomplikowanych strategii handlowych. Wszystko dzięki możliwośći otwierania długich lub krótkich pozycji z dźwignią do 50x.

Pozycje futures na Kraken są „multi-collateral”, co oznacza, że możesz zabezpieczyć swoje pozycje gotówką, kryptowalutami lub stablecoinami.

Kraken Staking

Kraken zapewnia również usługę stakingu, która pozwala użytkownikom spoza USA zarabiać na posiadanych już kryptowalutch. Rozpoczęcie stakingu jest łatwe. Wszystko sprowadza się do zaledwie kilku kliknięć myszką. Nagrody są wypłacane automatycznie dwa razy w tygodniu. Co więcej, w przeciwieństwie do innych usług stakingowych, w Kraken możesz natychmiast wypłacić swoje kryptowaluty, kiedy tylko zechcesz – bez konieczności płacenia kary.

Obsługiwane kryptowaluty, waluty i metody płatności

Kraken akceptuje następujące waluty fiducjarne:

 • Euro (EUR)
 • Dolary amerykańskie (USD)
 • Dolary kanadyjskie (CAD)
 • Dolary australijskie (AUD)
 • Funt brytyjski (GBP)
 • frank szwajcarski (CHF)

Wpłat i wypłat można dokonywać za pośrednictwem SEPA, SWIFT, przelewów bankowych i przelewów krajowych. W prawie wszystkich przypadkach wpłaty i wypłaty mogą trwać od 1 do 5 dni roboczych. Niestety Kraken nie obsługuje polskiej złotówki (PLN).

Pzeciętna wpłata zajmuje zaledwie 24 godziny. Wpłata większości akceptowanych kryptowalut jest bezpłatna, ale w kilku przypadkach pobierana jest niewielka opłata za założenie adresu.

Jeśli chodzi o wpłaty fiat, wpłaty CAD i SEPA są bezpłatne. Gieła ta jest więc szczególnie wygodna dla nas polaków.

Pełną listę opłat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Kraken.

Jeśli chodzi o kryptowaluty, Kraken obsługuje obecnie ponad 200 różnych monet, w tym wszystkie główne kryptowaluty:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Tether (USDT)
 • Solana (SOL)
 • Polkadot (DOT)
 • Cardano (ADA)
 • Chainlink (LINK)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Litecoin (LTC)
 • Ripple (XRP)

Pełną listę kryptowalut i par walutowych obsługiwanych przez Kraken można znaleźć tutaj.

Kraken – prowizje i opinie

Prowizje na Kraken zależą od używanej platformy, a także od rodzaju dokonywanej transakcji. Kraken reklamuje się jako platforma z opłatami wynoszącymi nawet 0%.

W przypadku natychmiastowego kupna/sprzedaży, opłaty są wyświetlane na bierząco. W niektórych przypadkach jednak do ceny wliczany jest spread. Opłaty mogą się różnić w zależności od wybranej metody płatności (np. saldo konta, karta). Spready mogą być ustalane na podstawie kombinacji czynników, w tym warunków rynkowych, konkretnych aktywów, wielkości zlecenia, rodzaju transakcji itd.

Opłaty na Kraken Pro są znacznie niższe i bardziej konkurencyjne w stosunku do innych platform. Rodzaj opłaty zależy od tego, czy jesteś makerem, czy takerem. Makerzy, którzy dodają płynność do giełdy, płacą niższą opłatę niż takerzy, którzy odbierają płynność z giełdy.

Opłaty transakcyjne zaczynają się od 0,26% i maleją w zależności od 30-dniowego wolumenu obrotu, a także od tego, czy składasz zlecenie maker czy taker. Prowizje mogą spaść nawet do 0,00% w przypadku bardzo wysokiego wolumenu.

Pełną tabelę prowizji Kraken znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej giełdy.

Kraken opinie i obsługa klienta

Strona internetowa Kraken udostępnia obszerny poradnik dot. obsługi giełdy. W większości przypadków znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytanie. Niestety, nie jest on dostępny w języku polskim.

Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia, zawsze możesz przesłać zgłoszenie lub porozmawiać z przedstawicielem na live chacie.

Opinie o Kraken w internecie wskazują, że główne zalety Kraken to niskie opłaty, zaawansowane funkcje i silne zabezpieczenia. Chociaż Kraken z pewnością ma swoje zalety, opinie na Trust Pilot nie są najlepsze.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku opinii Kraken na Coinmarketcap. Tam platforma plasuje się w TOP3 zaraz po giełdzie Binance oraz Coinbase

kraken opinie coinmarketcap
Kraken to giełda TOP3 na Coinmarketcap

Podobnie jeśli chodzi o opinie na polskich serwisach.

kraken opinie
Kraken opinie

Podsumowanie – czy Kraken to bezpieczna giełda

Można śmiało powiedzieć, że Kraken to dobra giełda. Posiada ugruntowaną reputację, jest bezpieczna i oferuje całkiem konkurencyjne opłaty. Kraken jest idealny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych traderów. Wszystko dzięki oddzielnym platformom dostosowanym do różnych odbiorców.

FAQ – Kraken opinie

Kiedy została założona giełda Kraken?

Giełda Kraken powstała w 2011 roku.

Czy Kraken to bezpieczna giełda?

Tak, Kraken posiada ugruntowaną reputację. Nigdy nie padła też ofiarą hakerów.

Czy Kraken obsługuje wpłaty w polskich złotych (PLN)?

Nie, Kraken nie obsługuje polskiej złotówki (PLN). Akceptuje za to EUR, USD, CAD, AUD, GBP i CHF.

Ile rodzajów kryptowalut obsługuje Kraken?

Kraken obsługuje ponad 200 różnych kryptowalut

Jakie są opłaty transakcyjne na Kraken?

Opłaty transakcyjne na Kraken zaczynają się od 0,26% i mogą spaść nawet do 0,00%.

Jakie opinie o Kraken mają użytkownicy?

Generalnie opinie o Kraken w internecie są głównie pozytywne. Nie bez powodu jest to 3 największa giełda na świecie.

Comments (No)

Leave a Reply