Korea Południowa anuluje paszport Do Kwona

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej zażądało od prezesa Terraform Labs (TFL) Do Kwona zwrotu paszportu w ciągu 14 dni. Jeśli odmówi, dokument zostanie unieważniony.

Agencja przychyliła się do wniosku w tej sprawie złożonego przez Prokuraturę Okręgową Seul South.

W przypadku braku stawiennictwa, Do Kwon nie będzie mógł opuścić Korei Południowej, jeśli aktualnie przebywa w tym kraju.

Do 13 września 2023 roku wnioski założyciela ekosystemu Terra o ponowne wydanie paszportu mogą zostać odrzucone.

Przypomnijmy, że 14 września południowokoreański sąd wydał nakaz aresztowania Do Kwon i pięciu innych osób.

17 września Do Kwon powiedział, że nie ucieka i współpracuje z funkcjonariuszami organów ścigania. Podkreślił, że nie ma zamiaru ujawniać swojego miejsca pobytu osobom postronnym.

Później Interpol wydał „czerwoną notę” za szefem TFL. Zgodnie z procedurą, wniosek otrzymały organy ścigania 195 krajów. Uważano, że Kwon przebywa w Singapurze, ale informacja ta nie została potwierdzona.

Upadek Terra

Upadek ekosystemu Terra miał poważne konsekwencje dla rynku aktywów cyfrowych. Utrata wartości LUNA i algorytmicznego stablecoina UST spowodowało znaczne szkody dla użytkowników Anchor Protocol.

Incydent wpłynął również na wypłacalność głównych graczy w branży: platforma kryptolendingowa Celsius była jednym z największych posiadaczy UST, a fundusz hedgingowy Three Arrows Capital zainwestował około 200 milionów dolarów w LUNA w lutowej sprzedaży tokenów.

Sytuacja wokół projektu przyciągnęła uwagę południowokoreańskich regulatorów. Działaniami TFL zainteresowała się również Prokuratura Okręgowa Seul South.

W czerwcu 2022 roku inwestorzy oskarżyli Terraform Labs i Kwon osobiście o składanie fałszywych oświadczeń dotyczących stabilności UST.

W tym samym miesiącu prezes firmy powiedział, że nie uważa się za oszusta. Zaprzeczył też zarzutom, że wycofał z ekosystemu Terra 2,7 mld dolarów przed jego upadkiem.

W lipcu prokuratura okręgowa Seoul South przeprowadziła przeszukania w domu współzałożyciela TFL Daniela Shina oraz w biurze firmy Dunamu & Partners zajmującej się wczesnym inwestowaniem.

Wcześniej założyciel Terra zaprzeczał zaangażowaniu w zamrożone przez władze 39,6 mln dolarów.

Media donosiły też o przeniesieniu 3 313 BTC z portfela Luna Foundation Guard na Binance na platformy KuCoin i OKX w okresie od 15 do 18 września.

Comments (No)

Leave a Reply