Problemy z depegiem USDT

Czy Tether ma problemy?

Przez cały sierpień notowano niewielkie, ale stałe odchylenie USDT od dolara amerykańskiego, co stanowi „powód do niepokoju”. Zwrócili na to uwagę analitycy Kaiko.

Według ich obserwacji epizody w ciągu roku również miały miejsce na innych stablecoinach, takich jak TUSD, BUSD, DAI i USDC. Ich odchylenia były mniej wrażliwe i generalnie notowania konkurentów pozostały bardziej stabilne.

Najpoważniejszy incydent na USDT w tym roku miał miejsce 7 sierpnia, kiedy rabat osiągnął 2% na prawie każdej platformie transakcyjnej. Podobną sytuację można było zaobserwować na tle doniesień o sprzedaży tokenów za ~500 mln dolarów na giełdach Binance, Huobi, Uniswap i innych.

USDT ma problem ze stabilnością kursu. Ustalona minimalna opłata za wykup oznacza, że ​​często racjonalne dla posiadaczy jest sprzedaż tokena na rynku, zamiast wymieniać go na fiat od emitenta. Wraz ze spadkiem płynności rynek nie jest już w stanie wchłonąć znacznych wyprzedaży w USDT” – wyjaśniają analitycy.

Kaiko uważa, że ​​dalsze depegi mogą poważnie podważyć zaufanie.

Jako rozwiązanie analitycy zasugerowali, aby Tether rozważył wyeliminowanie opłaty za wykup i rezygnację z minimalnych wymagań. Ich zdaniem nie będzie to miało istotnego wpływu na wyniki finansowe. Sugerują, że firmę powstrzymują przed takim krokiem obawy przed możliwym spadkiem podaży tokena.

Obecnie Tether pobiera opłatę w wysokości 0,1% za konwersję USDT na walutę fiducjarną przy kwotach powyżej ~ 100 000 USD. Wnioskodawcy muszą również zapłacić 150 USD za KYC i czeki.

Tether już wcześniej odnotował 850 milionów dolarów zysku netto w drugim kwartale. Z dokumentu wynika, że ​​85% zabezpieczeń USDT stanowią środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Firma zainwestowała 72,5 miliarda dolarów w amerykańskie papiery skarbowe.

Przypomnijmy, że w maju dyrektor techniczny spółki Paolo Ardoino powiedział, że wysoka rentowność emitenta pozwala na rozważenie nowych kierunków działalności .

Później okazało się, że Tether zainwestował 1 miliard dolarów w projekt wydobycia bitcoinów w Salwadorze.

Comments (No)

Leave a Reply