Glassnode: Emisja Ethereum spadła o 92,8% po The Merge

W ciągu czterech dni po przejściu Ethereum na algorytm konsensusu Proof-of-Stake, dzienna emisja monet spadła o 92,87% – z 48 400 ETH do 3 893 ETH. Szacunki te zostały sporządzone przez analityków Glassnode.

Eksperci zauważają, że zaraz po The Merge, gwałtowny wzrost popytu na przestrzeń blockchaina spowodował wzrost średnich opłat, co doprowadziło do deflacji w ciągu kolejnych 12 godzin.

Następnie nastąpił spadek aktywności w sieci wraz z obniżeniem opłat transakcyjnych i powrotem do wzrostu podaży ETH, ale w znacznie wolniejszym tempie niż przed The Merge.

podaż eth po merge

Eksperci przeprowadzili modelowanie emisji ETH w różnych warunkach w okresie od wdrożenia EIP-1559:

zielonymi słupkami zaznaczono okres inflacyjny, czerwonymi okres deflacyjny w ramach mechanizmu spalania opłat i przejścia z PoW na PoS;
żółta krzywa pokazuje hipotetyczną sytuację braku The Merge i wynagrodzenia dla górników w wysokości 2 ETH za blok;
Niebieska krzywa przedstawia jednoczesne przejście na PoS z wdrożeniem EIP-1559 i odrzuceniem PoW. Eksperci wyjaśniają:

Ilustracja pokazuje, że model PoS 🔵 ma znacznie niższy wskaźnik emisji ~772 ETH dziennie. W porównaniu do ~12 500 ETH dla modelu PoW 🟠. Obecnie dynamika podaży pozostaje dodatnia, co jest konsekwencją wyjątkowo niskiej aktywności sieci.

glassnode wykres

Walidatorzy Ethereum

W chwili pisania tego tekstu Ethereum miało szacunkowo łącznie 429 600 aktywnych walidatorów. Zablokowali oni w stakingu 14,586 mln ETH, co stanowi 12,2% całkowitej podaży.

10,07 mln ETH czyli 69,04% wszystkich stakowanych etherów zostało umieszczonych przez wyspecjalizowanych dostawców. Na czterech z nich – Coinbase, Kraken, Binance i Lido Finance – przypadło 8,18 mln ETH – 56,08%.

stakowane eth

Dla przypomnienia, we wrześniu eksperci z Nansen szacowali, że Coinbase, Kraken, Binance i Lido Finance odpowiadały za 61,25% całkowitej liczby zablokowanych ETH.

Wcześniej główny badacz Merkle Science, Coby Morgan, wskazywał na ryzyko ingerencji rządu i cenzury dla Ethereum po przejściu na Proof-of-Stake.

Analitycy Glassnode stwierdzili wcześniej, że druga najbardziej skapitalizowana kryptowaluta prawdopodobnie stanie się deflacyjna po aktywacji aktualizacji The Merge.

Comments (No)

Leave a Reply