FTX pozywa Bybit o odzyskanie aktywów o wartości 953 milionów dolarów

FTX vs Bybit

FTX, będąca w trakcie postępowania upadłościowego , złożyła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Bybit, żądając zwrotu około 953 milionów dolarów z aktywów cyfrowych wycofanych na krótko przed upadkiem platformy Sama Bankmana-Frieda.

Wśród powodów wymieniono także West Realm Shires Services i Alameda Research.

W skardze zarzuca się, że dział inwestycyjny Bybit, Mirana, posiadał przywileje VIP, których nie miała większość klientów FTX. Firma rzekomo wykorzystała tę okazję do wycofania środków z upadającej giełdy.
Powodowie zauważyli, że Mirana wywierała presję na pracowników FTX, aby przyspieszyli przetwarzanie wniosków o wypłatę środków w czasie, gdy użytkownicy zmuszeni byli czekać kilka godzin na przelewy.

Z łącznej kwoty roszczeń struktura Bybit wycofała z FTX kryptowaluty o wartości około 327 milionów dolarów w dniach 7-8 listopada 2022 r. – w tym czasie wypłata środków była już zawieszona.

W pozwie jako oskarżeni wymieniono także spółkę zależną handlową Bybit, Time Research, oraz kilku menedżerów, którzy czerpali korzyści z działalności Mirany lub ją organizowali.

Rozdział 11 amerykańskiego Kodeksu upadłościowego pozwala w trakcie restrukturyzacji na przywrócenie do ogólnej masy upadłości majątku wycofanego na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Zasada ta ma na celu zapewnienie, że niektórzy wierzyciele nie uzyskają przewagi nad innymi poprzez możliwość wycofania swoich pieniędzy z upadającego przedsiębiorstwa.

FTX podała, że ​​wyceniła aktywa usunięte przez Bybit i jej spółki zależne według kursów z dnia 1 listopada i może wprowadzić zmiany w kwocie roszczeń w trakcie postępowania.

W maju FTX złożyła pozew przeciwko Genesis, żądając zwrotu 3,9 miliarda dolarów . Następnie wielkość roszczeń zmniejszono do 2 miliardów dolarów, w wyniku czego firmy zgodziły się zapłacić na rzecz Alameda Research 175 milionów dolarów.

W lipcu prawnicy FTX zażądali zwrotu 71 milionów dolarów od organizacji charytatywnych powiązanych z giełdą.

We wrześniu platforma złożyła pozew przeciwko LayerZero, żądając zwrotu 86 mln dolarów oraz złożyła pozwy przeciwko pracownikom oddziału w Hongkongu na kwotę 157,3 mln dolarów .

Przypomnijmy, że klienci FTX mogą otrzymać spłaty roszczeń wobec giełdy w wysokości 9,2 mld dolarów do połowy 2024 roku, zgodnie z zatwierdzonym przez wierzycieli planem.

Comments (No)

Leave a Reply