Fortune: TOP 40 najlepszych firm kryptowalutowych

Crypto 40 – 40 największych firm kryptowalutowych w ośmiu kategoriach.

„Pomimo faktu, że branża kryptograficzna przechodzi przez najtrudniejszy okres w swojej historii, nazwiska na tej liście starały się stworzyć firmy zaprojektowane na dziesięciolecia” – czytamy w publikacji.

Decyzja o podziale rankingu na osiem kategorii odzwierciedla fakt, że mówimy o bardzo zróżnicowanej branży, dla której trudno wypracować jednolite kryteria – podkreślali dziennikarze.

Pełna metodologia nie została ujawniona w Fortune ze względu na „względy związane z konkurencją”. Preferowane były firmy o długiej tradycji, skali i sukcesie biznesowym.

Kategoria CeFi:

 1. Coinbase
 2. Binance
 3. Kraken
 4. Galaxy Digital
 5. Circle

W tej sekcji głównymi kryteriami sukcesu były udział w rynku, przejrzystość i reputacja w branży. Preferencje dano giełdom, operatorom stablecoinów i depozytariuszom.

Kategoria TradFi:

 1. PayPal
 2. Robinhood
 3. JP Morgan Chase
 4. Fidelity
 5. Visa

Ta kategoria obejmowała tradycyjne firmy finansowe, które „poczyniły znaczące postępy w świecie kryptowalut i blockchain”. Kryteria obejmowały liczbę produktów i inwestycji związanych z aktywami cyfrowymi.

Kategoria NFT:

 1. OpenSea
 2. Yuga Labs
 3. Sky Mavis
 4. ArtBlocks
 5. RTFKT

  W sektorze NFT prym w rankingu prowadził rynek OpenSea. Za nim stoi Yuga Labs, z popularną kolekcją Bored Ape Yacht Club. Zasadniczo eksperci wzięli pod uwagę wolumen transakcji i opłat prowizyjnych tam, gdzie to miało zastosowanie.

Kategoria: Infrasktructure

 1. Ledger
 2. Genesis Digital Assets
 3. Bitmain
 4. Alchemy
 5. MoonPay

W kategorii projektów infrastrukturalnych wzięły udział firmy wydobywcze, producenci sprzętu komputerowego oraz twórcy oprogramowania. Aby znaleźć się na liście, firmy muszą mieć kapitalizację rynkową w wysokości co najmniej 400 milionów dolarów lub zebrać równoważną kwotę.
Zwycięzcą w tej kategorii został francuski dostawca portfeli sprzętowych Ledger. Na drugim miejscu znalazła się europejska struktura wydobywcza Genesis Digital Assets, wyprzedzając największego na świecie producenta urządzeń do wydobywania kryptowaluty Bitmain.

Kategoria: Venture Capital

 1. Polychain Capital
 2. Animoca Brands
 3. Andreessen Horowitz
 4. Pantera Capital
 5. Blockchain Capital

Aby znaleźć się w rankingu Fortune, firmy venture capital musiały sfinansować co najmniej 35 projektów z branży, jeśli znalazł się wśród nich choć jeden.”jednorożec”. Kluczowymi cechami były zwrot z inwestycji, reputacja i odpowiedzialność społeczna. W pierwszej trójce znaleźli się Polychain Capital, Animoca Brands i Andreessen Horowitz.

Kategoria: DeFi

 1. Uniswap
 2. Lido
 3. MakerDAO
 4. Aave
 5. Curve

DEX firmy Uniswap został zwycięzcą rankingu DeFi, wyprzedzając Lido i MakerDAO. Wśród wymagań stawianych uczestnikom znalazł się obowiązkowy audyt kodu protokołu, zarządzanie przez DAO ,TVL co najmniej 200 milionów dolarów i miesięczny dochód powyżej 100 000 dolarów. Warunkiem wstępnym było istnienie organizacji prawnej związanej z projektem.

Kategoria: Data

 1. Chainalysis
 2. Coin Metrics
 3. The Graps
 4. Dune
 5. Massari

W kategorii dostawców danych i analityki blockchain Chainalysis znalazło się na szczycie listy. Za nim znajdują się metryki monet i wykres. Głównymi kryteriami były wielkość pozyskanego finansowania, liczba pracowników oraz reputacja w mediach.

Kategoria: Protocols

 1. Ethereum Foundation
 2. Bitcoin
 3. Polygon Labs
 4. Solana
 5. Offchain Labs

Eksperci Fortune zauważyli, że w kategorii protokołów wzięto pod uwagę decentralizację, ponieważ wiele projektów kryptograficznych, w tym Bitcoin, nie jest zarządzanych przez jedną organizację. W publikacji oceniono laboratoria, fundusze, firmy i inne struktury stojące za blockchainem. Kluczowe wskaźniki obejmowały łączne przychody związane z siecią, wolumen i aktywność oraz bezpieczeństwo.

W rezultacie Bitcoin stracił przewagę nad Ethereum. W pierwszej piątce znalazły się również dwa drugorzędne rozwiązania do skalowania łańcucha bloków eteru – Polygon i Arbitrum .

Comments (No)

Leave a Reply