Fortune: TOP 40 najlepszych firm kryptowalutowych

Crypto 40 – 40 największych firm kryptowalutowych w ośmiu kategoriach.

„Pomimo faktu, że branża kryptograficzna przechodzi przez najtrudniejszy okres w swojej historii, nazwiska na tej liście starały się stworzyć firmy zaprojektowane na dziesięciolecia” – czytamy w publikacji.

Decyzja o podziale rankingu na osiem kategorii odzwierciedla fakt, że mówimy o bardzo zróżnicowanej branży, dla której trudno wypracować jednolite kryteria – podkreślali dziennikarze.

Pełna metodologia nie została ujawniona w Fortune ze względu na „względy związane z konkurencją”. Preferowane były firmy o długiej tradycji, skali i sukcesie biznesowym.

Kategoria CeFi:

  1. Coinbase
  2. Binance
  3. Kraken
  4. Galaxy Digital
  5. Circle

W tej sekcji głównymi kryteriami sukcesu były udział w rynku, przejrzystość i reputacja w branży. Preferencje dano giełdom, operatorom stablecoinów i depozytariuszom.

Kategoria TradFi:

  1. PayPal
  2. Robinhood
  3. JP Morgan Chase
  4. Fidelity
  5. Visa

Ta kategoria obejmowała tradycyjne firmy finansowe, które „poczyniły znaczące postępy w świecie kryptowalut i blockchain”. Kryteria obejmowały liczbę produktów i inwestycji związanych z aktywami cyfrowymi.

Kategoria NFT:

  1. OpenSea
  2. Yuga Labs
  3. Sky Mavis
  4. ArtBlocks
  5. RTFKT

    W sektorze NFT prym w rankingu prowadził rynek OpenSea. Za nim stoi Yuga Labs, z popularną kolekcją Bored Ape Yacht Club. Zasadniczo eksperci wzięli pod uwagę wolumen transakcji i opłat prowizyjnych tam, gdzie to miało zastosowanie.

Kategoria: Infrasktructure

  1. Ledger
  2. Genesis Digital Assets
  3. Bitmain
  4. Alchemy
  5. MoonPay

W kategorii projektów infrastrukturalnych wzięły udział firmy wydobywcze, producenci sprzętu komputerowego oraz twórcy oprogramowania. Aby znaleźć się na liście, firmy muszą mieć kapitalizację rynkową w wysokości co najmniej 400 milionów dolarów lub zebrać równoważną kwotę.
Zwycięzcą w tej kategorii został francuski dostawca portfeli sprzętowych Ledger. Na drugim miejscu znalazła się europejska struktura wydobywcza Genesis Digital Assets, wyprzedzając największego na świecie producenta urządzeń do wydobywania kryptowaluty Bitmain.

Kategoria: Venture Capital

  1. Polychain Capital
  2. Animoca Brands
  3. Andreessen Horowitz
  4. Pantera Capital
  5. Blockchain Capital

Aby znaleźć się w rankingu Fortune, firmy venture capital musiały sfinansować co najmniej 35 projektów z branży, jeśli znalazł się wśród nich choć jeden.”jednorożec”. Kluczowymi cechami były zwrot z inwestycji, reputacja i odpowiedzialność społeczna. W pierwszej trójce znaleźli się Polychain Capital, Animoca Brands i Andreessen Horowitz.

Kategoria: DeFi

  1. Uniswap
  2. Lido
  3. MakerDAO
  4. Aave
  5. Curve

DEX firmy Uniswap został zwycięzcą rankingu DeFi, wyprzedzając Lido i MakerDAO. Wśród wymagań stawianych uczestnikom znalazł się obowiązkowy audyt kodu protokołu, zarządzanie przez DAO ,TVL co najmniej 200 milionów dolarów i miesięczny dochód powyżej 100 000 dolarów. Warunkiem wstępnym było istnienie organizacji prawnej związanej z projektem.

Kategoria: Data

  1. Chainalysis
  2. Coin Metrics
  3. The Graps
  4. Dune
  5. Massari

W kategorii dostawców danych i analityki blockchain Chainalysis znalazło się na szczycie listy. Za nim znajdują się metryki monet i wykres. Głównymi kryteriami były wielkość pozyskanego finansowania, liczba pracowników oraz reputacja w mediach.

Kategoria: Protocols

  1. Ethereum Foundation
  2. Bitcoin
  3. Polygon Labs
  4. Solana
  5. Offchain Labs

Eksperci Fortune zauważyli, że w kategorii protokołów wzięto pod uwagę decentralizację, ponieważ wiele projektów kryptograficznych, w tym Bitcoin, nie jest zarządzanych przez jedną organizację. W publikacji oceniono laboratoria, fundusze, firmy i inne struktury stojące za blockchainem. Kluczowe wskaźniki obejmowały łączne przychody związane z siecią, wolumen i aktywność oraz bezpieczeństwo.

W rezultacie Bitcoin stracił przewagę nad Ethereum. W pierwszej piątce znalazły się również dwa drugorzędne rozwiązania do skalowania łańcucha bloków eteru – Polygon i Arbitrum .

Comments (No)

Leave a Reply