Ripple blokuje dostęp do dokumentów

SEC vs. Ripple ciąg dalszy.

Zespół kalifornijskiego startupu Ripple zablokował dostęp do dokumentów wyników porady prawnej projektu dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Informacja o tym została opublikowana na stronie internetowej Sądu Południowego Dystryktu Nowego Jorku.

Dokumenty, zdaniem SEC, mogą zawierać dyskusje na temat statusu prawnego tokena startowego – XRP. Spekulacje Ripple, że kryptowaluty są papierami wartościowymi, mogłyby zostać wykorzystane przez Komisję do obrony ich pozycji w sądzie.

Pod koniec 2020 roku SEC złożyła pozew przeciwko Ripple. Komisja oskarżyła Ripple o nielegalną sprzedaż papierów wartościowych w postaci tokenów XRP. Przedstawiciele startupu są z kolei przekonani, że zespół SEC nieprawidłowo określił status kryptowaluty. W związku z tym deweloperzy uważają zarzut Komisji przeciwko nim za bezzasadny. Do końca maja 2021 r. strony nie rozwiązały sporu.

Przedstawiciele SEC uważają, że dostęp do dokumentów, w których zapisywano rozmowy deweloperów z prawnikami na temat statusu XRP, mógłby pomóc regulatorowi w obronie swojego punktu widzenia w sądzie. Dlatego na początku maja 2021 r.Komisja zażądała akt za pośrednictwem sądu.

Ripple ma prawo blokować dostęp do dokumentów

Przedstawiciele Ripple odmówili przekazania dokumentów do SEC, ponieważ rozmowy o statusie XRP z prawnikami z punktu widzenia prawa chronione są przez przywileje adwokackie. W związku z tym startup ma pełne prawo odrzucić wniosek Komisji. Sąd potwierdził legalność decyzji Ripple.

Prawnik, jeden ze wspólników kancelarii Hogan & Hogan Jeremy Hoogan zwrócił uwagę na jedną cechę decyzji sędziego. Odmowa udostępnienia SEC w dostępie do dokumentów Ripple, jego zdaniem, oznacza, że ​​osobiste wątpliwości zespołu startupowego w statusie XRP, jeśli takie istnieją, nie mają nic wspólnego z postępowaniem stron.

Szef Ripple, Brad Garlinghouse podzielił swoją opinię, że roszczenie Komisji wobec startupu to nic innego jak pożegnalny gest byłego zarządu regulatora. Wskazuje na to fakt, że wniesienie skargi do sądu zajęło SEC kilka lat. Dlaczego regulator był wcześniej nieaktywny, skoro jego przedstawiciele mieli wątpliwości co do statusu XRP, nie jest jasne.

Jednocześnie Brad Garlinghouse jest przekonany, że niezależnie od wyniku sprawy Ripple przeciwko SEC, startup będzie nadal pomyślnie działał. Z usług projektu korzysta wiele tradycyjnych instytucji finansowych na całym świecie, w tym Narodowy Bank Egiptu (NBE).

https://www.dropbox.com/s/8qu16xsy7rs1w9i/Decision%20Denying%20Access%20to%20Legal%20Memos.pdf?dl=0

Comments (No)

Leave a Reply