Forbes nazwał blockchain Ripple „siecią zombie”

Ripple to sieć zombie

Dziennikarze Forbesa zakwestionowali użyteczność ekosystemu Ripple, w szczególności XRP Ledger (XRPL) i monety XRP. Także blockchainy Ripple, Cardano, Bitcoin Cash, Litecoin i Stellar nazwano „sieciami zombie”. Według artykułu Forbesa blockchain Ripple przynosi minimalne korzyści.

Dziennikarze argumentują, że XRPL nie posiada znaczących międzynarodowych przepływów pieniężnych, zatem nie jest w stanie zastąpić systemu płatności transgranicznych SWIFT. Artykuł Forbesa przedstawia XRP jako bezwartościowy kryptowalutowy aktyw, pomimo jego kapitalizacji rynkowej przekraczającej 36 miliardów dolarów.

Ta tak zwana „bezwartościowość” znajduje odzwierciedlenie w opłatach za transakcje sieciowe, które w 2023 r. wyniosły zaledwie 583 000 dolarów. Liczba ta nie uwzględnia filozofii XRPL. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów płatności, XRPL pobiera skromne opłaty, średnio zaledwie 0,0002 USD za transakcję.

Natomiast SWIFT pobiera opłatę w wysokości od 10 do 100 dolarów za przelew bankowy. Dodatkowo XRPL nie wykorzystuje opłat transakcyjnych jako źródła dochodu. Opłaty pełnią funkcję odstraszającą przed transakcjami spamowymi, które przeciążają sieć. Ponadto w artykule nie uwzględniono faktu, że wiele instytucji finansowych korzysta z produktu Ripple On-Demand Liquidity (ODL, RippleNet) w celu szybszych i tańszych rozliczeń transgranicznych.

Na przykład w 2022 roku Ripple nawiązał współpracę z Travelex Bankiem, aby uruchomić w Brazylii usługę Ripple On-Demand Liquidity, dzięki której klienci banku będą mogli dokonywać płatności za pomocą XRP.

Według operatora płatności kryptowalutowych BitPay liczba transakcji płatniczych za pomocą XRP wzrosła o 42%. Oprócz XRPL na liście „bezużytecznych” blockchainów znalazły się Cardano, Bitcoin Cash, Litecoin i Stellar, co wywołało oburzenie w społeczności kryptograficznej i wzbudziło pytania o kryteria takiej „selekcji”.

W szczególności współzałożyciel Anodos Finance, Panos Mekras, ostro potępił artykuł Forbesa, nazywając go bzdurą i dezinformacją, ponieważ autor nie przeprowadził rzetelnych badań. Charles Hoskonson również zarzucił autorowi artykułu skrajną nierzetelność.

Wcześniej eksperci ustalili, że wielu operatorów płatności jest niezadowolonych z tradycyjnych międzynarodowych systemów przekazów pieniężnych. 97% respondentów jest przekonanych , że blockchain i kryptowaluty pomagają oszczędzać pieniądze podczas przeprowadzania transakcji.

Comments (No)

Leave a Reply