Fidelity Investments składa nowy wniosek o Spot Bitcoin ETF

Walka o EFT na Bitcoinie trwa

Fidelity Investments, jeden z największych funduszy na świecie zarządzający ogromnymi aktywami, składa nowy wniosek o uruchomienie funduszu giełdowego (ETF) bitcoin typu spot.

W odróżnieniu od poprzedniej aplikacji, która została odrzucona przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z powodu braku informacji, nowy wniosek zawiera giełdę, która zapewni wsparcie dla funduszu.

Kluczowym partnerem Fidelity będzie Coinbase Global Inc., największa amerykańska giełda kryptowalut, która będzie pełnić funkcję nadzorcy rynku i powiernika funduszu. Może to być istotnym czynnikiem w uzyskaniu zgody SEC jako regulatora skomentował o braku wskazania wsparcia ze strony konkretnej giełdy.

Nadzór rynkowy przez dużą giełdę kryptowalut może znacznie ograniczyć oszustwa i manipulacje na rynku, czynniki, które są szczególnie niepokojące dla regulatora, który odrzucił około 30 wniosków o bitcoin spot ETF.

Fidelity nie jest jedyną firmą, która chce uruchomić spot Bitcoin ETF w USA. Cztery kolejne firmy — Invesco, VanEck, 21Shares i WisdomTree — również ponownie składają wnioski, wymieniając Coinbase jako swojego partnera w zakresie nadzoru rynku. Trzy kolejne firmy — BlackRock, Valkyrie i Bitwise — złożyły oferty na początku tego miesiąca.

Spot Bitcoin ETF to fundusz, który kupuje i sprzedaje prawdziwe bitcoiny na rynku kasowym, a nie kontrakty terminowe lub inne instrumenty pochodne. Taki fundusz mógłby uczynić inwestowanie w kryptowaluty łatwiejszym i bardziej dostępnym dla zwykłych inwestorów, którzy nie chcą zajmować się technicznymi aspektami przechowywania i wymiany bitcoinów.

W 2021 roku SEC zezwoliła tylko na ETF-y powiązane z kontraktami futures na bitcoiny, które są przedmiotem obrotu na regulowanych giełdach. Takie fundusze mają duże wydatki i nie odzwierciedlają dokładnie ceny bitcoina spot.

Pomimo oporu SEC, branża kryptowalut pozostaje optymistyczna co do perspektyw dla spot Bitcoin ETF w USA. Bitcoin wzrósł powyżej 30 000 USD w czerwcu i jest na najwyższym poziomie od około roku. To wciąż mniej niż połowa rekordowego poziomu prawie 69 000 USD osiągniętego w listopadzie 2021 r.

Comments (No)

Leave a Reply