Protokoły DeFi xToken i Cream Finance zhakowane po raz drugi w ciągu roku

Projekt xToken został zhakowany po raz drugi w ciągu roku.

Atakujący odkryli lukę w inteligentnym kontrakcie xSNX i ukradli tokeny o wartości 4,5 miliona dolarów. Produkt xSNX projektu xToken umożliwia użytkownikom dostęp do zasobów opartych na Synthetix bez konieczności interakcji ze złożonymi smart kontraktami platformy. Po włamaniu programiści xToken ogłosili, że usuną dostęp do produktu xSNX.

Aby przeprowadzić włamanie, atakujący zaciągnął natychmiastową pożyczkę na zdecentralizowanej giełdzie dYdX w wysokości 25 000 ETH (81 mln USD) i wykorzystał te środki jako zabezpieczenie w celu uzyskania 1,5 mln tokenów SNX za pośrednictwem protokołów Aave i Bancor. Tokeny zostały wymienione na 6,5 ​​mln USDC za pośrednictwem DEX Kyber, co wywarło silną presję na cenę SNX. Atakujący wymienił następnie UDSC na tokeny sUSD oparte na Synthetix, które zostały wykorzystane do zakupu 614 000 SNX w puli xToken za 811 000 sUSD. Tym samym haker otrzymał tokeny SNX o wartości ponad 7 milionów dolarów.

Zespół xToken stwierdził, że nie znaleziono podobnych luk w innych produktach platformy. Kontrakty xSNX są najbardziej złożone na platformie, a w obecnej implementacji produktu występuje zbyt wiele zależności, co stanowi podstawę dla różnych podatności. Dlatego postanowiono zamknąć ten produkt.

Każdego dnia będziemy poświęcać się przywróceniu zaufania społeczności do naszej platformy” – podkreślają deweloperzy.

Cream Finance został zaatakowany i stracił 18 milionów dolarów w Ethereum.

Według twórców oszuści zdołali ukrasć 418 311 571 tokenów AMP i 1 308,09 Ethereum. Popularny blogger w społeczności krypto, Mr. Whale uważa, że tak naprawdę nie było włamania do Cream Finance. Jego zdaniem przedstawiciele projektu zakryli się włamaniem, aby zatrzeć ślady exit scamu. Wielu internautów zgodziło się z Mr Whale.

Podobno było dwóch hakerów, w sumie 17 transakcji. Model ataku bardzo podobny do tego typu hacków na DeFi. Specjaliści ds. bezpieczeństwa Blockchain PeckShield Inc. twierdzą, że zidentyfikowali przyczynę włamania i zaoferowali pomoc programistom Cream Finance.

Przedstawiciele projektu Cream finance nie skomentowali jeszcze incydentu.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.