FBI przejęło platformę Deer.io

7 marca na lotnisku w Nowym Jorku oficerowie FBI aresztowali właściciela strony Deer.io. To rosjanin Kiril Firsow. Oskarżono go o handel danymi osobowymi za kryptowaluty i promowanie handlu ludźmi.

Platforma Deer zapewniała witrynom internetowym usługi hostingowe na prywatnych rosyjskich serwerach poza jurysdykcją władz USA. W sumie platforma gościła ponad 24 tysiące stron internetowych.

Według FBI wszystkie te strony należały do ​​cyberprzestępców, którzy sprzedawali zhakowane konta różnych sieci społecznościowych i skradzione dane osobowe: imiona, adresy, daty urodzenia, numery ubezpieczenia, informacje finansowe.

Według FBI od 2013 r. na platformie Deer.io zawarto transakcje o wartości ponad 17 mln USD.

Przed aresztowaniem Kirilla Firsowa pracownicy FBI przeprowadzili testowy zakup w 250 sklepach na Deer.io i uzyskali tysiące zhakowanych profili gier wideo oraz dane osobowe należące do mieszkańców stanu Kalifornia.

98% danych osobowych sprzedawanych za pośrednictwem Deer zostało skradzione z rosyjskich usług.

Firsov nie był zatrzymany w Federacji Rosyjskiej, ponieważ był powiązany z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB)

Pierwsze skargi dotyczące Deer.io pojawiły się w 2016 roku, kiedy haker pod pseudonimem Tessa88 sprzedawał zaatakowane konta w MySpace i LinkedIn. FBI zamknęło witrynę dopiero dzisiaj, 24 marca.

Sprawa Kirila Firsowa zostanie rozpatrzona w sądzie nowojorskim. Warto zauważyć, że wcześniej Firsov pomógł programistom Telegram w sprawdzeniu bezpieczeństwa komunikatora. W ostatnich latach Rosjanin prowadził blog podróżniczy na Instagramie. Obserwowało go 193 tysięcy subskrybentów, ale od grudnia 2019 r. konto nie było aktualizowane.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.