Europa ostrzega przed wykluczeniem DeFi z MiCA

Stowarzyszenie Rynków Finansowych w Europie (AFME) wezwało organy regulacyjne, aby nie wykluczały DeFi z ram regulacyjnych MiCA. Stanowisko to zostało przedstawione w powiązanym dokumencie.

AFME wyjasniło:

„Uważamy, że zdecentralizowane finanse i powiązane z nimi działania powinny być odpowiednio umieszczone w obwodzie regulacyjnym, aby zarządzać ryzykiem dla integralności rynku, stabilności finansowej i użytkowników końcowych, jednocześnie promując innowacje finansowe i technologiczne

20 kwietnia Parlament Europejski zagłosował za kompleksową ustawą regulacyjną MiCA dla branży kryptowalut. Dokument wprowadza surowe zasady mające na celu ochronę inwestorów i konsumentów, w tym ujawnianie informacji i zgodność ze standardami AML/CFT, a także zaostrzenie wymogów dotyczących stablecoinów, które mają być poparte oddzielną rezerwą aktywów. Prawo nie ma jednak jeszcze wpływu na usługi DeFi. W dokumencie czytamy:

„Wyłączenie to może stworzyć niezamierzone zagrożenia dla stabilności finansowej i potencjalne skutki uboczne. Chociaż obecne nakładanie się zdecentralizowanych i tradycyjnych finansów nie jest jeszcze znaczące, powinno być aktywnie monitorowane.”

DeFi to ważna innowacja w systemie finansowym

Według raportu, AFME postrzega segment DeFi jako ważną innowację w systemie finansowym. Stowarzyszenie stwierdziło, że opowiada się za podejściem opartym na ryzyku do regulacji sektora i współpracy między organami nadzoru.

Przypomnijmy, że w marcu Holenderski Urząd Nadzoru Rynków Finansowych ogłosił zamiar zajęcia twardego stanowiska w sprawie egzekwowania nowych przepisów Unii Europejskiej dotyczących kryptowalut.

Wcześniej Martin Brunco, wiceprezes Binance Europe, powiedział, że MiCA przyniesie korzyści i uprości pracę mniejszych firm związanych z aktywami cyfrowymi.

Comments (No)

Leave a Reply