Hiszpańska policja aresztowała ukraińsko-rosyjski gang hakerów odpowiedzialny za kradzież 1 240 000 000 $

Ukraińsko-rosyjski gang cyberprzestępców aresztowanych w Hiszpanii prawdopodobnie używał BTC do prania 1 240 000 000 $ – donosi Associated Press.

Hiszpańska policja aresztowała grupę hakerów wywodzących się z Rosji i Ukrainy, którzy ukradli ponad 1 240 000 000 $ z różnych instytucji finansowych na całym świecie. Cyberprzestępcy następnie zamienili skradzione fundusze na bitcoiny.

Jak twierdzi hiszpańska policja i Europol, przywódca gangu, Ukrainiec Denis K. oraz trzej jego wspólnicy z Rosji i Ukrainy zostali zidentyfikowani, wyśledzeni i aresztowani w Alicante w Hiszpanii. W ciągu ostatnich 5 lat przestępcom udało się ukraść kwotę przekraczającą 1 240 000 000 USD z ponad 100 instytucji finansowych w różnych krajach.

W niektórych przypadkach hakerzy wykradali 10 000 000 euro jednorazowo. Według hiszpańskich władz, prawie 50 rosyjskich banków padło ofiarą ataków hakerów i straciło znaczne fundusze.

Gang wysyłał e-maile phishingowe, zawierające złośliwe załączniki, do urzędników bankowych, atakując w ten sposób wewnętrzne sieci bankowe złośliwym oprogramowaniem. W rezultacie sprawcy byli w stanie wypłacić nieograniczoną sumę pieniędzy z zaatakowanych banków i instytucji.

Warto zauważyć, że zamiast wydawać skradzione pieniądze, zamieniali je na bitcoiny. Kryptowaluta została następnie zainwestowana w różne aktywa, w tym nieruchomości i samochody w Hiszpanii.

Comments (No)

Leave a Reply