„Działał w dobrej wierze”. Pierwsze dni procesu Sama Bankmana-Frieda

3 października rozpoczął się proces byłego szefa upadłego FTX Sama Bankmana-Frieda (SBF). Strony wybrały ławników i wygłosiły mowy wstępne.

SBF jest oskarżony o siedem przestępstw, w tym spisek w celu popełnienia oszustwa. Nie przyznał się do winy w żadnym z zarzutów.

Proces jest prowadzony przez sędziego okręgowego Lewisa Kaplana, który wcześniej prowadził inne głośne rozprawy, w tym sprawy więźniów w Zatoce Guantanamo, klanu przestępczego Gambino, księcia Andrewa i byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Według Bloomberga, sąd spędził połowę pierwszego dnia na wyborze ławników. Ostatecznie strony wybrały dziewięć kobiet i trzech mężczyzn. Jednym z nich jest 68-letni obywatel USA z tytułem magistra Uniwersytetu Stanforda, na którym studiowali rodzice SBF.

Sędzia Kaplan przedstawił ławie przysięgłych krótki przegląd sprawy, zauważając, że Bankman-Fried jest oskarżony o oszukanie klientów i inwestorów FTX i Alameda Research bez ujawnienia skali przestępstwa, a nawet wyjaśnienia, że jego firma zbankrutowała.

Obrona i oskarżenie wygłosiły później swoje pierwsze oświadczenie. Według Inner City Press, sędzia porównał wstępne oświadczenia do zwiastunu filmu.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zajął twarde stanowisko przeciwko Bankmanowi, nazywając założyciela FTX człowiekiem, który świadomie okłamał inwestorów, aby wzbogacić się i rozwinąć swoje imperium kryptowalutowe.

Według prokuratorów SBF oszukał klientów, wykorzystując Alamedę jako „kluczowego partnera do kradzieży funduszy”.

Najprawdopodobniej Departament Sprawiedliwości skupi swoje argumenty na tym, czy były dyrektor FTX celowo wprowadził pożyczkodawców w błąd co do bezpieczeństwa ich funduszy.

Współpraca z organami ścigania

Prokuratorzy powiedzieli, że byli pracownicy FTX i Alameda reprezentowani przez Caroline Allison, Gary’ego Wanga i Nishada Singha dostarczą ławnikom poufnych informacji na temat roli Bankmana-Frieda w domniemanych przestępstwach. Obrona wskazała jednak, że w ramach umowy o współpracy zobowiązali się oni zeznawać przeciwko SBF, co budzi wątpliwości co do ich wiarygodności.

Ellison i Wang wcześniej przyznali się do zarzutów związanych z upadkiem platformy i zgodzili się pomóc w śledztwie. Były szef Alameda Research ujawnił manipulację ceną tokena użytkowego FTT.

Ellison przyznała się również do celowego oszukiwania pożyczkodawców. Według niej „wiedziała, że to było złe”. Wraz z SBF ukrywała umowy przed inwestorami i fałszowała sprawozdania finansowe.

Adwokaci Bankmana-Fried powiedzieli, że „działał w dobrej wierze” i zrzucili część winy na Ellison. Obrona zaprzeczyła istnieniu tajnych transakcji między Alamedą a FTX. Według prawników wszystkie transakcje były zgodne z prawem lub miały dobre intencje szefa giełdy podczas spowolnienia na rynku.

Prawnicy podkreślili również rolę Binance w wycofywaniu środków z banków, co doprowadziło do upadku FTX.

Prawnicy podkreślili, że SBF uważał transakcje pożyczkowe Alamedy za legalne w ramach relacji biznesowych. Prawnicy podsumowali:

„Nie było żadnej kradzieży. Bycie dyrektorem generalnym firmy, która ogłosiła upadłość, nie jest przestępstwem.”

Po wstępnych oświadczeniach ława przysięgłych wysłuchała zeznań dwóch świadków – francuskiego tradera i byłego klienta FTX Marca Julliarda oraz przyjaciela SBF Adama Yedidii.

Ten pierwszy powiedział, że w momencie upadku giełdy kryptowalut miał na swoich kontach 4 BTC o wartości prawie 100 000 USD. Według niego taktyka marketingowa FTX dała mu pewność co do bezpieczeństwa platformy.

Yedidia opowiedział o swoim wprowadzeniu do SBF na uniwersytecie i podzielił się swoim pierwszym doświadczeniem współpracy biznesowej z nim. Świadek w 2017 r. pracował w Alameda jako trader, ale w 2021 r. przeniósł się do FTX w roli dewelopera.

Comments (No)

Leave a Reply