Co to jest Oridinals? Wszystko o NFT na Bitcoinie

Kontrowersyjny projekt Ordinals szybko zyskuje na popularności, wywołując gorącą debatę w społeczności na temat wykonalności i perspektyw NFT na pierwszej kryptowalutowej sieci.

„Puryści Bitcoina” są przekonani, że cyfrowe złoto wcale nie powstało po to, by umieszczać na blockchainie zdjęcia. Jest jednak wielu, którzy są przekonani, że nowa funkcja przyniesie korzyści ekosystemowi, a w szczególności górnikom.

W skrócie:

  • Pomysł NFT na blockchainie pierwszej kryptowaluty nie jest nowy. Jednak dopiero po dłuższym czasie naprawdę zyskał popularność.
  • Szum wokół Ordinals znacząco wpływa na różne metryki on-chain cyfrowego złota: aktywność transakcyjną, obciążenie mempoola, obłożenie bloków itp.
  • Projekt jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, ale wielu członków społeczności aktywnie pracuje nad budową infrastruktury. Pojawiają się nowe rodzaje portfeli obsługujących NFT, wygodne narzędzia do umieszczania obiektów cyfrowych na blockchainie oraz rozwiązania do integracji z Ethereum.

Czym jest Ordinals?

Uruchomiony w styczniu 2023 roku projekt Ordinals otworzył możliwość umieszczenia obrazów i innych rodzajów danych na blockchainie pierwszej i największej kryptowaluty według kapitalizacji rynkowej, bez użycia oddzielnego tokena lub sidechaina.

oridinals co to nft na bitcoinie

System wykorzystuje numerację (serializację) satoshi do zapisu danych w części „świadka” transakcji bitcoin. Analitycy Glassnode wyjaśniają to w następujący sposób:

Teoria Ordinal to proponowana metodologia indywidualnego identyfikowania (przez numer) i śledzenia każdego pojedynczego satoshi w całej ofercie bitcoinów.”

Zjawisko Ordinals stało się możliwe dzięki wdrożeniu Segregate Witness (SegWit) w sierpniu 2017 roku oraz softforku Taproot wdrożonego kilka lat później. Ten ostatni m.in. pomógł uczynić transakcje tańszymi i bardziej prywatnymi.

Mający na celu przede wszystkim rozwiązanie problemu skalowalności, SegWit zmienił strukturę blockchaina, umożliwiając oddzielenie podpisów od procesu transmisji. Aktualizacja wyeliminowała również problem złośliwości transakcji i stworzyła podwaliny pod rozwój sieci Lightning Network. Partner NovaBlock Capital, Lior Shimron powiedział:

„SegWit” zwiększył rozmiar bloku bitcoina z 1MB do 4MB. Z kolei Taproot poluzował wymagania dotyczące limitu danych, pozwalając na wypełnienie całego bloku 4MB przez NFT Ordinals.”

Poniższy wykres ilustruje pokonanie limitu 1Mb i następujący po nim stopniowy wzrost średniego rozmiaru bloku bitcoina po softforku SegWit:

oridinals

„Napisy” tworzone za pomocą Ordinals są pozycjonowane jako „cyfrowe artefakty”.

NFT w innych ekosystemach, takich jak Ethereum czy Solana, to tokeny potwierdzające własność określonych przedmiotów. Te ostatnie są zwykle hostowane w jakimś magazynie offchain. Badacze Glassnode tłumaczą to w następujący sposób:

„Usługi hostowane obejmują od serwerów w chmurze, przez IPFS, po blockchainy do przechowywania plików […]. Z drugiej strony, „napisy” faktycznie zawierają surowe dane zapisane bezpośrednio w blockchainie bitcoina. To czyni je unikalnymi”.Z

Z kolei na samej stronie Oridinals czytamy:

„Cyfrowe artefakty są doskonałe. NFT wskazujące na zawartość offchain na IPFS lub Arweave jest wadliwe i dlatego nie jest cyfrowym artefaktem.”

Jedną z popularnych kolekcji aktywów nowego typu jest Ordinal Punks, składająca się z zaledwie 100 cyfrowych elementów. Według Liora Shimrona, poniższy NFT sprzedał się za 9,5 BTC.

oridinals punk

Kroniki powstania bitcoina – NFT

Warto zauważyć, że idea NFT na blockchainie pierwszej kryptowaluty nie jest nowa – eksperymentowanie z podobnymi aktywami rozpoczęło się od rozwiązań takich jak Colored Coins i Counterparty odpowiednio w 2012 i 2014 roku. Dopiero długi czas później koncepcja wydaje się naprawdę zyskiwać na popularności.

Na dzień dzisiejszy liczba wyemitowanych Ordinals przekroczyła 300 tysięcy. Większość zamieszczonych obiektów (>80%) to obrazy. Drugim pod względem popularności (>10%) jest format tekstowy Bitcoin-NFT.

Badacza Glassnode stwierdzili:

„Szum wśród rozprzestrzeniania się 'captioningu’ jest niezwykły. Podniecenie wokół możliwości uwieczniania cyfrowych artefaktów w najstarszym i najbardziej zdecentralizowanym blockchainie doprowadziło do eksplozji transakcji, zatłoczenia mempoola i wzrostu średniej wielkości bloku.”

Poniżej przedstawiamy tendencję w prowizjach NFT – dzienna liczba przekroczyła 15 lutego granicę 170 000 USD.

prowizje na btc

Popularność projektu Ordinals wpłynęła pozytywnie na wielkość prowizji na blok. To spowodowało pewny wzrost przychodu górników.

przychody górników oridinals

Inną konsekwencją szumu wokół innowacji jest zwiększone wykorzystanie sygnatur Taproot. Poniższy wykres pokazuje wzrost wskaźnika do rekordowego poziomu.

sygnatury taproot

Zwiększył się również średni rozmiar bloku. Arbitralne dane w postaci zdjęć i innych obiektów mogą zająć całą dostępną objętość.

Udział transakcji związanych z Oridinals w całkowitym wolumenie osiągnął szczytowy poziom 6%, stabilizując się na poziomie 4%. Głównym motorem wzrostu są „napisy” w formie obrazów.

transakcje oridinals

Analitycy Glassnode stwierdzili:

„Jeden z najgorętszych tematów debaty w kontekście 'napisu’ dotyczy jego długoterminowego wpływu na całkowitą objętość danych bitcoin blockchain, dystrybucję bloków wydobytych przez górników i synchronizację pełnowęzłową.”

Według nich, utrzymanie trendu przyczyni się do „spójnego obłożenia bloków niemal do granic możliwości”.

Badacze stwierdzili, że NFT nowego typu zwiększyły ilość danych w blockchainie bitcoina o 1,74 GB, czyli 0,4%, od połowy grudnia 2022 roku.

Z poniższego wykresu wynika, że udział powierzchni bloku zajmowanej przez transakcje typu Ordinals osiągnął szczytowy poziom 60%. Następnie liczba ta ustabilizowała się na poziomie około 47%.

Eksperci Glassnode podkreślili:

„Biorąc pod uwagę, że 'napisy’ stanowią 4,2% wszystkich transakcji on0chain, ale pochłaniają ponad 47% przestrzeni bloków, jest to wyraźnie niesamowicie gęsta klasa danych”.

Według ich obserwacji, przed Ordinals-manią bloki były zapełnione w zaledwie 25-50%. Teraz liczba ta mieści się w przedziale 80-90%, co odpowiada 3,2-3,6 MB.

„Inscription znacząco wpłynął również na obciążenie pracą mempoola, w którym dominują transakcje z prowizjami 1-2 sat/vByte.

Na wykresie widać, że duże obciążenie pracą było na bakier z dramatem FTX. Potem jednak sytuacja szybko się ustabilizowała – napływ transakcji o stosunkowo wysokich prowizjach znacznie zmalał.

 

W przypadku Ordinals mempool zapełnia się stopniowo wraz ze wzrostem zapotrzebowania na przestrzeń blockchain.

Nowy segment rynku

Projekt jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, ale wielu członków społeczności aktywnie pracuje nad budową infrastruktury.

Na przykład rozwijany jest portfel bitcoinowy Hiro Wallet z natywnym wsparciem dla nowego typu NFT. Podobne rozwiązanie jest tworzone przez projekt Xverse.

Oparty na Stacks rynek Gamma oferował użytkownikom możliwość łatwego tworzenia „napisów” w blockchainie bitcoin, bez konieczności wdrażania pełnego węzła.

Podobna usługa została wdrożona dzięki wysiłkom zespołu Oridalsbot, który wcześniej stworzył kolekcję Satoshibles.

Zespół programistów CapsuleNFT związany z firmą blockchain Bloq uruchomił kolekcję Ordinary Oranges, której cyfrowe artefakty są również dostępne w głównej sieci Ethereum. Oznacza to, że istnieje opcja „spalania”, która zwraca aktywa do sieci pierwotnej kryptowaluty. Dyrektor ds. treści CoinDesk, Michael J. Casey podkreślił zalety takiego rozwiązania:

„Piękno takich podejść polega na poziomie bezpieczeństwa zapewnianym przez bitcoina, wraz z większą programowalnością zdecentralizowanych aplikacji i protokołów L2 działających na maszynie wirtualnej Ethereum. Zakładają one również głębszą płynność, która jest dostępna na rynkach NFT, takich jak OpenSea” – podkreślił d

Jego zdaniem takie zmiany powinny sprawić, że ekosystem kryptowalutowy będzie bardziej zintegrowany.

„Różne protokoły wykonują różne funkcje, a wszystko to jest związane z głęboko zakorzenionym blockchainem opartym na Proof-of-Work z 15-letnią historią, którego żaden amerykański regulator nie może zatrzymać”.

Yuga Labs, firma stojąca za kolekcją NFT Bored Ape Yacht Club, ogłosiła wydanie swojej kolekcji TwelveFold na blockchainie bitcoin.

Odpowiednik Ordinals pojawił się również w blockchainie Litecoina. Deweloper Anthony Guerrero dostosował kod do obsługi danych wejściowych z sieci altcoina. Wziął pod uwagę parametry, które różnią się między blockchainami, takie jak limity bloków i różnice w czasach tworzenia blockchainów.

Pierwszym obiektem, który wdrożył dzięki migracji protokołu, była biała księga MimbleWimble. W maju deweloperzy aktywowali tę aktualizację w sieci Litecoin.

Według Guerrero, w przeciwieństwie do blockchaina pierwszej kryptowaluty, gdzie umieszczanie obiektów może kosztować około kilkunastu dolarów, w Litecoin operacja ta będzie wymagała „około dwóch centów”.

Niektóre firmy górnicze powitały rodzący się trend z entuzjazmem. Luxor Technologies, na przykład, ogłosiła zakup platformy OrdinalHub do emisji, sprzedaży i śledzenia NFT na bitcoinie.

Przedstawiciele firmy zauważyli, że segment ten jest wciąż rozdrobniony, a emisja i transakcje nowych aktywów odbywają się na wielu serwerach Discord. Według firmy wydobywczej utrudnia to twórcom i kolekcjonerom śledzenie projektów. Brak systemu escrow utrudnia rozwój handlu i prowadzi do wysokich prowizji. Luxor podsumował:

„OrdinalHub rozwiąże te problemy, zapewniając społeczności centralny hub do wyszukiwania projektów, handlu NFT, otwierania nowych miejsc emisji i dostępu do materiałów edukacyjnych. Sektor Ordinals jest wciąż w powijakach. Na rynku brakuje solidnych rozwiązań na poziomie przedsiębiorstwa do indeksowania kolekcji, escrow i ułatwiania ustalania cen”.

Naukowcy z Matrixport przyznali, że wzrost popularności bitcoin NFT może napędzić projekt Stacks Network do wielomiliardowego ekosystemu.

Firma podkreśliła, że w przeciwieństwie do tradycyjnych niewymienialnych tokenów, aktywa na protokole Ordinals nie polegają na standardach interakcji sieciowych, takich jak ERC-721, ale są emitowane bezpośrednio na blockchainie, co zapewnia niezmienność danych.

Eksperci w Matrixport zgodzili się, że NFT na Bitcoinie są „cyfrowymi artefaktami”, ponieważ twórcy inteligentnych kontraktów nie mogą nic w nich zmienić.

Stacks Network to sieć drugiego poziomu, która oferuje inteligentne kontrakty kompatybilne z bitcoinem. Wykorzystuje blockchain pierwszej kryptowaluty jako warstwę bezpieczeństwa dla transakcji.

Sprzeczne opinie

Nie wszyscy w branży kryptowalutowej są zachwyceni tym, co się dzieje. Na przykład deweloper Bitcoin Core, Luke Dash Jr. nazwał aktywa oparte na Ordinals „śmieciami” i zasugerował potrzebę „filtra spamu”.

Bywalec Twittera, Mr. Hodl, również jest przekonany o celowości cenzury.

Podobne wezwanie pojawiło się w usuniętym następnie tweecie CEO Blockstream, Adama Becka, który nazwał aktywa oparte na Ordinals „bzdurą”.

„Puryści Bitcoina” są przekonani, że transakcje z nowym typem NFT zagracają przestrzeń blockchain kosztem „bardziej legalnych transakcji finansowych”.

Ze swojej strony zwolennicy Ordinals argumentują, że „napisy” są korzystne dla rynku prowizji i zwiększają przychody górników. W związku z tym wzrost popularności tego rodzaju aktywów sprawia, że sieć pierwotnej kryptowaluty jest bardziej bezpieczna.

„Odwołują się również do zasad libertariańskich, zgodnie z którymi rynek określa najlepsze wykorzystanie przestrzeni blockchain” – powiedział Lior Shimron.

Założyciel Gamma.io, Jamil Dhanani, podkreślił, że „puryści bitcoinowi” redukują funkcjonalność pierwszej kryptowaluty tylko do przetwarzania transakcji. Ich zdaniem każdy inny usecase jest „nadużyciem”.

„Ponieważ bitcoin jest otwartym, publicznym systemem, każdy może wysłać transakcję z dowolnymi danymi. I widzieliśmy niesamowitą kreatywność i wiele innowacji, aby użyć pierwszą kryptowalutę poza jej pierwotnymi zastosowaniami”.

Deweloper Ordinals, Casey Rodarmore, jest przekonany, że rozwój i popularność jego projektu przynosi korzyści tylko pierwszej kryptowalucie.

„Aby bitcoin był bezpieczny, bloki muszą być pełne. Jest to część modelu bezpieczeństwa monety. Jeśli bloki nie są pełne, nie ma motywacji dla nikogo, aby płacić prowizje ponad ich minimalny poziom”.

Podobnego zdania jest deweloper Udi Wertheimer. Według niego, Ordinals tworzy zachęty dla górników, aby uczynić sieć cyfrowego złota bardziej bezpieczną. Jest to szczególnie istotne w świetle nadchodzącego halvingu, który zmniejsza nagrodę za wydobyte bloki.

Przemawiając do Cointelegraph, Wertheimer zauważył narodziny nowego usecase zaprojektowanego, aby wydobycie na bitcoinie było komercyjne. Ekspert podzielił się swoją opinią:

„Biorąc pod uwagę całe to zainteresowanie Oridinals i 'superscriptami’, spodziewam się, że powstanie bardzo duży ekosystem”.

O krytyce projektu przez niektórych w społeczności kryptowalutowej, Wertheimer powiedział, że w ostatnich latach twórcy bitcoina „zignorowali potrzeby użytkowników”.

Podsumowanie

Fenomen Ordinals jest jednym z najbardziej nieoczekiwanych wydarzeń w historii bitcoina, więc nie jest zaskakujące, że wokół projektu toczy się ożywiona debata.

Biorąc pod uwagę popularność NFT na Ethereum i innych blockchainach w ostatnich latach, możliwe jest, że trend ten będzie kontynuowany. Jego rozwój prawdopodobnie spowoduje stały popyt na przestrzeń blockchain w sieci cyfrowego złota.

„Namescripts” już ładują meme, ale jak na razie nie ma oczywistych oznak wypierania „legalnych transakcji finansowych” – nieznacznie wzrósł jedynie minimalny poziom prowizji za włączenie transakcji do blockchaina.

Niezależnie od tego, co społeczność sądzi o NFT na bitcoinie, już teraz znacząco wpływają one na kluczowe metryki sieci pierwszej kryptowaluty. Ciekawie będzie obserwować dalszą dynamikę danych onchain, rozwój ekosystemu wokół Ordinals oraz wpływ projektu na resztę rynku.

Comments (No)

Leave a Reply