Raport #1: „Chińska waluta cyfrowa”

W sierpniu przedstawiciele Chińskiego Banku Ludowego ogłosili, że cyfrowa waluta tego kraju jest prawie gotowa do wprowadzenia po pięciu latach prac.

Mu Changchun, zastępca szefa działu płatności w banku centralnym, podkreślił, że prototypowa waluta cyfrowa (CBDC) jest gotowa, a grupa badawcza departamentu w pełni opracowała dla niej architekturę blockchain.

Oświadczenie to zostało wydane wkrótce po opublikowaniu dokumentacji Libra z Facebooka. Jest zatem możliwe, że władze chińskie dostrzegły pewne zagrożenie w środkach płatniczych z największych sieci społecznościowych na świecie i przyspieszyły wyścig.

Jak dotąd chińska NSC nie opublikowała żadnego oficjalnego dokumentu szczegółowo opisującego zasady działania i cele uruchomienia CBDC, a informacje z otwartych źródeł są fragmentaryczne i często sprzeczne.

chiny-kryptowaluty

W kontrze do Libra i USA

Według Wolfi Zhao z CoinDesk , PBoC (People’s Bank of China) ostatnio wzmógł wysiłki, aby stworzyć nowy środek płatniczy w nadziei, że wyprzedzi Facebooka i jego kryptowalutę Libra.

Ostatnie prace nad CBDC odbywają się w zamkniętym środowisku przynajmniej od początku lata, dlatego zespół jest w pełni skoncentrowany na tym by projekt był ukończony jak najszybciej.

Wiele informacji o chińskiej CBDC jest nadal tajemnicą. Sprzeczne są również informacje o terminach wprowadzenia tej intrygującej waluty cyfrowej. Wiadomo też, że w projekt zainwestowały duże chińskie firmy, jednak szczegółów o nazwach i liczbie firm nie podano.

Niedawno chińskie media poinformowały, że PBoC może zapewnić unikalne prawo do używania waluty cyfrowej siedmiu organizacjom:

Największe instytucje finansowe w kraju – Chiński Bank Budowlany, Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy, Chiński Bank, Chiński Bank Rolny,
Alibaba i Tencent, Międzynarodowy system płatności Union Pay.

Wpływowy ekonomista Zhou Xiaochuan podkreślił, że Libra może stanowić zagrożenie dla chińskich systemów płatności i waluty krajowej, a także doradził chińskim władzom, aby podjęły odpowiednie „środki ostrożności”.

Według niektórych ekspertów chińskie CBDC ma nie tylko stać się prawnym środkiem płatniczym w tym kraju, ale również promować internacjonalizację renminbi, co jest szczególnie istotne w kontekście eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi .

chiny_blockchain

Kluczowe cechy chińskiej waluty cyfrowej

W jednym badaniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) zaproponował model „Money Flower”, który charakteryzuje różne rodzaje walut cyfrowych banków centralnych.

Zgodnie z klasyfikacją BIS cyfrową walutą PBoC mogą być fundusze publiczne i cyfrowe tokeny banku centralnego. Na podstawie kwietniowego oświadczenia zastępcy dyrektora Research Institute for Digital Currencies, Di Ganga, chińska CBDC będzie spójna z dwiema kategoriami „Money Flower”.

Innymi słowy, waluta emitowana przez PBoC będzie scentralizowana, ale jednocześnie publicznie dostępna. Instrument płatniczy będzie wykorzystywany nie tylko przez ogół społeczeństwa w transakcjach detalicznych, ale także w dużych operacjach międzybankowych, a także w rozliczeniach papierów wartościowych.

Według analityków Binance Research jest to scentralizowana kwestia mająca na celu zapewnienie CBDC statusu prawnego środka płatniczego i zwiększenie wydajności mechanizmu transmisji pieniężnej PBoC. Ten ostatni ma absolutną kontrolę nad nowymi sposobami płatności.

Na pierwszym poziomie PBoC współpracuje bezpośrednio z bankami komercyjnymi, emitując i wycofując z obrotu swoją CBDC. Na drugim poziomie, jak to jest zwykle w tradycyjnych finansach, banki komercyjne wchodzą w interakcje z opinią publiczną i organizacjami.

Dzięki dwupoziomowemu cyfrowemu systemowi walutowemu PBoC mógłby zastąpić papierowe pieniądze bez naruszenia fundamentów istniejącego systemu monetarnego, który jest również zbudowany na dwóch poziomach” – twierdzą eksperci z Binance Research.

Tak więc, w swej istocie i najbardziej ogólnych zasadach obiegu, chińska waluta cyfrowa nie będzie się znacznie różnić od zwykłych pieniędzy fiducjarnych.

Dlaczego chiński system finansowy CBDC?

PBoC planuje zastąpić agregat monetarny M0 nowymi środkami płatniczymi, czyli pieniądzem papierowym i monetami w obiegu.

Może to mieć pozytywny wpływ na następujące obszary:

Płatności detaliczne – przenośność pieniędzy znacznie się poprawi, a anonimowość na poziomie użytkownika się zwiększy (według PBoC);
Technologia rozproszonego rejestru blockchain zwiększy efektywność rozliczeń międzybankowych.

CBDC jest w stanie przyspieszyć i obniżyć koszty płatności transgranicznych, co przyczyniłoby się do internacjonalizacji renminbi.
Według Binance Research, PBoC jest przekonany, że te agregaty pieniężne zostały już przeniesione na pole cyfrowe.

elektrownia-jadrowa-chiny-blockchain

Inne powody emisji CBDC przez PBoC:

=Niższe koszty operacyjne. W istniejących systemach emisja i utrzymanie środków pieniężnych wymaga znacznych kosztów.
=Poprawa skuteczności przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) . Jak wiadomo, gotówka jest aktywnie wykorzystywana w nielegalnych działaniach, a przepływ środków w walucie cyfrowej jest znacznie łatwiejszy do śledzenia.
– Skuteczniejsze przeciwdziałanie odpływowi kapitału z kraju – problem stał się znacznie bardziej naglący na tle wojny handlowej z USA, spowolnienia wzrostu gospodarczego i dewaluacji renminbi.
– PBoC CBDC jest niczym więcej niż ulepszonym i znacznie lepiej wyśledzonym agregatem monetarnym, potencjalnie zdolnym do zmniejszenia ilości „wątpliwych operacji”.

CBDC powinien wyraźnie zwiększyć obecność PBoC w chińskim systemie finansowym, zwiększając jego wpływ na gospodarkę. Takie stwierdzenie padło we wspomnianym wyżej raporcie BIS.

Posiadacze nowej waluty cyfrowej nie będą obciążani odsetkami, tak jak ma to miejsce w przypadku depozytów. W konsekwencji CBDC będzie wysoce płynnym środkiem płatniczym i, w przeciwieństwie do środków przechowywanych na rachunkach bankowych, wolnym od ryzyka kredytowego.

Dane techniczne cyfrowego RMB

Eksperci Binance Research twierdzą, że mechanizm obiegu CBDC obejmuje możliwość płatności bez konieczności otwierania rachunku bankowego.

Monety będą przechowywane w portfelach cyfrowych, a sam system będzie polegał na kryptografii i technologii księgi rozproszonej (DLT). Niemniej jednak istnieje bardzo niewiele szczegółów technicznych w tym zakresie. Najprawdopodobniej jednak CBDC będzie dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnych i na komputery.

Cyfrowa waluta będzie działać w ramach scentralizowanego dwupoziomowego systemu, którego podstawowym elementem będzie PBoC. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy drugi poziom tego systemu będzie oparty na DLT.

Ponieważ zarządzanie drugim poziomem zostanie powierzone instytucjom finansowym, chiński CBDC mógłby potencjalnie działać w oparciu o kilka sieci jednocześnie ”, stwierdził jeden z ekspertów Binance Research.

foto: pixabay.com

Ogłaszając ostatni etap prac nad nowym środkiem płatniczym, Mu Changchun podkreślił, że wydajność CBDC osiągnie „co najmniej 300 tysięcy transakcji na sekundę”. Ten wskaźnik nie jest jeszcze dostępny dla żadnego z istniejących blockchainów. Z drugiej strony tak wysoką wydajność można potencjalnie osiągnąć za pomocą rozwiązań off-chain oraz rozwiązań typu sharding i sidechains.

Technologia Big Data

Według Instytutu Badań Waluty Cyfrowej w PBoC technologia Big Data stanie się jednym z kluczowych elementów nowego systemu.

Zgodnie z tym programem technologie dużych zbiorów danych będą wykorzystywane do zwalczania prania pieniędzy, uchylania się od podatków i finansowania terroryzmu, a także do oceny zachowań płatniczych. Oczywiście oznacza to wszechobecną identyfikację osobistą (KYC).

Najwyraźniej NSC i instytucje finansowe będą mogły zamrozić dowolne konto CBDC w dowolnym momencie, jeśli zostanie wykryta podejrzana aktywność. Jest również prawdopodobne, że dane osobowe użytkowników zostaną powiązane z ich portfelami, co całkowicie eliminuje anonimowość.

Ponadto, zgodnie z ostatnimi informacjami , chińska waluta cyfrowa pojawi się w systemach płatności WeChat i Alipay. Jednocześnie będzie można go używać bez Internetu. Mu Changchun podkreślił, że niektóre mechanizmy będą podobne do Libra Facebooka.

Kiedy premiera?

Według publikacji China Daily z 4 września CBDC zakończyło już testy z „niektórymi organizacjami komercyjnymi i pozarządowymi”.
Wcześniejsza publikacja tego samego źródłą mówi, że jeśli testy się powiodą, projekt rozpocznie się jeszcze przed Librą. Oznacza to, że stanie się to nie później niż w pierwszej połowie 2020 r., a według Forbes’a może się to zdarzyć nawet w listopadzie 2020.

Jak już wspomniano, pierwszymi użytkownikami chińskiej waluty będą duże banki państwowe, a także korporacje Alibaba, Tencent i Union Pay. Jedno ze źródeł zbliżonych do NSC potwierdziło, że powyższe organizacje są mocno zaangażowane w projekt. Niemniej jednak znaczna część informacji jest poufna i pozostaje wiele niejasności, na przykład jaka jest ich rola w tej inicjatywie.

Według chińskiego magazynu państwowego Global Times , początkowo nowy system zostanie uruchomiony lokalnie w mieście Shenzhen. Znajduje się tam również Tencent Holding, który wraz z lokalnymi instytucjami finansowymi będzie nadal rozwijał nowy sposób płatności.

Czy Chiny wyprzedzają resztę?

Możliwości walut cyfrowych w bankach centralnych są badane w wielu krajach, ale jest mało prawdopodobne, aby przynajmniej jeden z nich uprzedził Chiny.

Na przykład, niedawno szef amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej w USA (FED) Jerome Powell powiedział , że jego dział monitoruje ten obszar, ale nie ma zamiaru produkować własnej waluty cyfrowej. Według niego CBDC nie jest priorytetowym tematem do dyskusji w FED-zie i ogólnie zapotrzebowanie konsumentów na taki sposób płatności jest niewystarczające, ponieważ „użytkownicy mają już wiele opcji płatności”.

Na Ukrainie istnieje projekt pilotażowy dotyczący wprowadzenia platformy elektronicznej hrywny (e-hrywna). Narodowy Bank Ukrainy bada zalety i wady walut cyfrowych oraz potencjalny popyt na nie ze strony organizacji i osób fizycznych.

Szef banku litewskiego Vitas Vasiliauskas jest przekonany, że CBDC może działać jako środek wymiany, płatności i zachowania wartości. Jest również przekonany, że kryptowaluty państwowe są w stanie zwiększyć efektywność płatności i rozliczeń papierów wartościowych oraz zmniejszyć różne ryzyko na rynku finansowym.

Szef Niemieckiego Banku Federalnego Jens Weidmann uważa, że kryptowaluty emitowane przez banki centralne mogą destabilizować systemy finansowe i pogorszyć pracę instytucji kredytowych, szczególnie w czasach kryzysu. Ponadto popyt na CBDC może negatywnie wpłynąć na efektywność centralnego regulatora i przyczynić się do fundamentalnej zmiany modelu biznesowego banków.

Centrum analityczne Avenir Suisse zaprasza Narodowy Bank Szwajcarii do stworzenia tak zwanego tokena franka. Eksperci są pewni, że nowa moneta ułatwi handel tokenizowanymi papierami wartościowymi, zwiększy efektywność płatności międzynarodowych i stworzy nowe modele biznesowe.

Jednak Thomas Jordan, prezes Narodowego Banku Szwajcarii, stwierdził ostatnio, że monety stablecoin związane z walutami fiducjarnymi mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność polityki pieniężnej i stworzyć ryzyko dla stabilności finansowej kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, około 70% banków centralnych na świecie prowadzi badania nad możliwością tworzenia państwowych walut cyfrowych, ale tylko kilka z nich rozpoczęło wdrażanie projektów.

źródła: https://www.parkiet.com/Kryptowaluty/308129954-Chinska-waluta-cyfrowa–tuz-tuz.html

https://www.binance.com/en/blog/373418172457308160/Binance-Research-Examines-What-Chinas-Digital-RMB-Might-Look-Like

https://www.rp.pl/Finanse/190819886-Chinska-waluta-cyfrowa-tuz-tuz-Ma-zastapic-gotowke.html

https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2019081310899043-sputnik-ekspert-wskazal-na-mozliwe-trudnosci-przy-emisji-cyfrowej-waluty-w-chinach/

https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/ludowy-bank-chin-chiny-niemalze-gotowe-na-wlasna-cyfrowa-walute,960586.html

https://finance.sina.cn/chanjing/gsxw/2019-07-26/detail-ihytcerm6336647.d.html?ivk_sa=1023197a

https://www.forbes.com/sites/rogerhuang/2019/08/14/chinas-digital-currency-is-unlikely-to-be-a-cryptocurrency/

https://futurism.com/the-byte/chinese-central-bank-launch-cryptocurrency

https://www.theblockcrypto.com/tiny/alibaba-and-tencent-amongst-the-first-to-receive-chinas-cryptocurrency-report/

http://www.globaltimes.cn/content/1161061.shtml

Comments (No)

Leave a Reply