Co musisz wiedzieć o Medalla – ostatecznej sieci testowej dla ETH 2.0?

Medalla Testnet ETH 2.0

28 lipca Fundacja Ethereum we współpracy z ConsenSys i Deep Work Studio uruchomiła testową wersję Launch Pad, front-endowego programu uruchamiającego do przygotowywania przyszłych walidatorów w Ethereum 2.0.

4 sierpnia rozpoczęły się testy Medalla, ostatecznej sieci testowej dla wielu klientów Ethereum 2.0. To ostatni krok i ostatnia sieć testowa przed długo oczekiwaną aktualizacją sieci. Jeśli Medalla będzie działać bez przerw przez co najmniej trzy miesiące, to na początku listopada deweloperzy w końcu przejdą do uruchomienia zerowej fazy Ethereum 2.0.

Launch Pad – szkolenie przyszłych walidatorów

Launch Pad to edukacyjny interfejs testowy przeznaczony dla osób planujących zostać walidatorem sieci głównej Ethereum 2.0. Jego zadanie:

Pomaga użytkownikom skonfigurować własny węzeł walidatora w ramach przygotowań do ETH 2.0,
Szkoli i przygotowuje walidatorów pod kątem wszystkich cech procesu, demonstruje im wszelkie ryzyko i stopień odpowiedzialności, jaki będą podejmować.

Chcemy mieć pewność, że walidatorzy wiedzą, co robią i dlaczego to robią” – przeczytamy o tym tutaj.

Ponieważ Medalla jest siecią testową, nie używa tokenów ETH o rzeczywistej wartości. Zamiast tego sieć wykorzystuje ETH w sieci testowej Göerli (GöETH). Nagrody za stake nie będą miały prawdziwej wartości. Każdy użytkownik, który ma 32 GöETH może zostać uczestnikiem testu – to minimalny stake. Istnieją kary dla walidatorów, którzy nie są aktywnie zaangażowani w pracę sieci testowej .

Funkcjonalność Launch Pad zostanie zawarta w sieci testowej Medalla Ethereum. Obecnie jest ograniczony przez możliwość dodawania staków, ale po uruchomieniu testnetu programiści będą nadal dostosowywać interfejs aż do wydania mainnetu. Zespół Ethereum Foundation ma nadzieję, że z czasem zobaczy więcej interfejsów od operatorów klientów i głównych programistów.

Medalla to ostatni krok przed uruchomieniem Ethereum 2.0

Medalla to testnet dla wielu klientów, alternatywny łańcuch bloków przeznaczony do testowania poprawności sieci.

To nie jest pierwsza sieć testowa obsługująca wiele klientów Ethereum 2.0. Deweloperzy uruchomili już kilka sieci testowych ETH 2.0 na różnych implementacjach klientów: Sapphire, Topaz, Nimbus, Lighthouse z obsługą jednego klienta, wielu klientów Schlesi, Onyx, Witti, Altona. Każdy z nich miał na celu rozwiązanie jednego z konkretnych problemów obecnej sieci Ethereum. Medalla skoncentruje się na usprawnieniu przenoszenia ETH do nowej sieci. Pomimo pewnych trudności sieci testowe są obecnie stabilne i mają ponad 20 000 walidatorów.

Medalla to duży krok naprzód w stosunku do poprzednich sieci testowych. To pierwszy testnet stworzony i obsługiwany przez społeczność. Wszystkie poprzednie sieci testowe to „DevNet” – czyli sieci prowadzone przez zespoły klientów i członków Fundacji Ethereum.

Możliwość pracy z wieloma klientami Ethereum jest jedną z podstawowych innowacji sieci ETH 2.0. Oryginalna sieć ETH 1.0 działała z kilkoma klientami, ale wraz z jej rozwojem dominował tylko klient Geth.

Uruchomienie Medalli będzie koordynowane przez czterech klientów:

  • Lighthouse (Sigma Prime)
  • Nimbus (status)
  • Prysm (Prysmatic Labs)
  • Teku (PegaSys)

Będą odpowiedzialni za sprawne działanie sieci testowej. Czterech kolejnych klientów jest w trakcie aktywnego rozwoju, z których pierwszym prawdopodobnie będzie firma Lodestar. Walidatorzy mogą teraz wybrać klienta, na którym będą działać po uruchomieniu sieci głównej ETH 2.0.

Chociaż w sieci testowej nie będzie „prawdziwych” ETH, w pełni naśladuje system stakowania sieci głównej. W Ethereum 2.0 sieć przechodzi z obecnego algorytmu PoW do PoS. Oznacza to, że nie będzie w nim wydobywania, a walidacja nastąpi w ten sposób, że użytkownicy będą delegować swoje ETH do masternodów. Środki te są zamrożone, a użytkownicy otrzymują w nagrodę część nowych monet. Tak więc staking jest krypto analogiem depozytu bankowego z odsetkami za przechowywanie środków. Im więcej monet jest zamrożonych w sieci, tym wyższy dochód.

Twórcy opublikowali kalkulator, który pomoże obliczyć przyszłą rentowność staków. Model ekonomiczny sieci utrzymuje inflację poniżej 1% i dynamicznie dostosowuje skalę wynagrodzeń walidatorów. Rentowność jest obliczana dynamicznie na podstawie liczby i wielkości ich staku, a także innych parametrów. Dlatego będzie zmienna. Im mniej zamrożonych ETH i walidatorów, tym wyższa rentowność i na odwrót. Zakłada się, że przy minimalnym wymaganym 524288 ETH zysk wyniesie 21,6%, a przy zamrożonych 10 milionach monet tylko 4,9%.

Dodajmy, że nie jest to rentowność netto. Nie obejmuje kosztów sprzętu i energii elektrycznej. Koszt utrzymania węzła walidatora może wynosić około 4,75% kwoty nagrody na początku, a wraz ze wzrostem liczby zamrożonych coinów, wzrośnie do 14-20% i więcej.

Oprócz pełnej sieci testowej Medalla, Fundacja Ethereum uruchomiła również trzy specjalnie uproszczone sieci do testowania scenariuszy możliwych ataków hakerów. Każdy z nich ma tylko cztery węzły i jednego klienta: Lighthouse, Prysm i Teku, więc powinny być łatwe do zhakowania. 20 lipca główny programista Ethereum 2.0, Danny Ryan, zasugerował, że „biali hakerzy” włamują się do tych sieci, walcząc o nagrody w wysokości 5000 USD za znalezione luki. Udane ataki pomogą udoskonalić specyfikację wszystkich klientów napisanych w różnych językach programowania. Później programiści skomplikują zadanie „białym hakerom” i zaproponują hakowanie sieci, która bedzie bliższa tej prawdziwej.

Kiedy rozpocznie się zerowa faza Ethereum 2.0?

Pełne wdrożenie aktualizacji Ethereum 2.0 będzie obejmowało kilka faz. Daje to gwarancję, że programiści wzięli pod uwagę wszystkie aspekty, a sieć działa płynnie.

Faza 0. Łańcuch Lighthouse. Będzie korzystać z nowych monet ETH, będą walidatory i możliwość obstawiania, ale nie będzie działać na 100%. W rzeczywistości jest to kolejna sieć testowa, ale z prawdziwym ETH.

Faza 1. Sharding – Powinno to zwiększyć przepustowość sieci i rozwiązać problem skalowalności.

To właśnie z powodu shardingu przejście sieci do stanu 2.0 stało się tak trudne i czasochłonne – istniejących inteligentnych kontraktów nie można po prostu przejąć i przenieść do nowej sieci. Początkowo zakładano, że ETH 1.0 będzie działać oddzielnie, aż do pełnego wdrożenia ETH 2.0. Jednak obecna wizja przyszłości Ethereum przewiduje integrację obecnego łańcucha blokowego jako oddzielnego fragmentu, którego działanie będzie wspierane przez nowy algorytm konsensusu.

Faza 2. W tej fazie dApps i inteligentne kontrakty staną się dostępne, będzie to już pełnoprawna działająca sieć Ethereum 2.0.

W lipcu deweloper Ethereum Justin Drake powiedział użytkownikom, że uruchomienie fazy 0 może nastąpić dopiero pod koniec roku. Wcześniej sieć wielu klientów musi działać bez przerwy przez 2-3 miesiące. Vitalik Buterin nie zgodził się z nim i opowiedział się za wcześniejszym uruchomieniem fazy zerowej, „niezależnie od stopnia gotowości”. Przypomniał, że obecna sieć Ethereum została uruchomiona cztery miesiące po pierwszej testowej sieci dla wielu klientów. Teraz sytuacja jest jeszcze prostsza, więc nie uważa za celowe opóźnianie uruchomienia fazy zerowej. 23 lipca Danny Ryan potwierdził , że uruchomienie Ethereum 2.0 zajmie kilka miesięcy testów Medalla – co najmniej trzy. Najwcześniejsza data premiery aktualizacji to 4 listopada.

Pod koniec lipca Vitalik Buterin powiedział, że do rozpoczęcia pierwszej fazy nie są potrzebne żadne badania – pozostaje tylko zoptymalizować i udoskonalić kod, a większość specyfikacji została już wdrożona w ramach przygotowań do fazy zerowej. Dlatego Buterin zachęca programistów do przyspieszenia prac. Jego zdaniem głównym ryzykiem związanym z przejściem do pierwszej fazy jest wprowadzenie shardingu peer-to-peer.

Prace nad 'łączeniem ETH1 -> ETH2 już trwają” – skomentował Buterin w odpowiedzi na post Danny’ego Ryana. Dodał zrzut ekranu fragmentu kodu do łączenia dwóch łańcuchów bloków.

Długo oczekiwana premiera Ethereum 2.0 nadeszła w odpowiednim momencie. Sieć zbliża się już do granic technicznych. Gwałtowny wzrost emisji stablecoinów i boom DeFi ładują sieć i powodują wzrost cen gazu. Bez rozwiązania problemu skalowania Ethereum po prostu nie może się rozwijać.

Ale sądząc po wzroście kursu ETH (moneta podrożała od marca i osiągnęła roczne maksimum 394 USD), użytkownicy uważają, że ETH poradzi sobie ze wszystkimi problemami.

Comments (No)

Leave a Reply