Cena Bitcoina na najlepszej drodze do ustanowienia kolejnego rekordu

Niekorzystna sytuacja na rynku kryptowalut ciągle trwa. Biorąc to pod uwagę, najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta świata znajduje się na najlepszym kursie do najdłuższego bear market w historii.

Dotychczas najdłużej trwającym ‘dołkiem’ na scenie kryptowalut był okres pomiędzy grudniem 2013 a styczniem 2015 roku.

Bear market 2014 roku. Źródło: https://bitcoinpl.org/bitcoin-kurs-kryptowaluty/

Na chwilę obecną jednak nic nie zapowiada zmiany tej sytuacji. Jeśli w lutym nie zaobserwujemy gwałtownych wzrostów, Bitcoin doświadczy najdłuższego rynku niedźwiedzi w historii. Wielu ekspertów i analityków kryptografii twierdzi, że 2019 rok jest rokiem, w którym Bitcoin dotknie dna. Obecny rok ma być również rokiem konsolidacji. W pewnym sensie, obecny rynek jest jak dotąd najdłuższym rynkiem niedźwiedzi.


Obecny bear market. Źródło: https://bitcoinpl.org/bitcoin-kurs-kryptowaluty/

Rynek nigdy nie był tak mocny?

Nienajlepsza sytuacja kryptograficzna nie oznacza jednak, że rynek się nie rozwija. W przeciwieństwie do bessy z 2014 roku, obecny rynek wykazuje oznaki rozwoju, dojrzałości i coraz szerszego przyjęcia.

Znajomość tematu krypto rozprzestrzeniła się na cały świat i zdaje się ciągle rozwijać. Silne podstawy Bitcoina pod względem wskaźnika hash, aktywnych adresów, woluminu transakcji i średniej opłaty transakcyjnej pokazują, że adopcja jest silniejsza niż kiedykolwiek.

Miejsca, w których sytuacja gospodarcza walczy lub znajduje się w okresie kryzysu finansowego, zwracają się w stronę kryptowalut. Wolumin obrotu BTC ostatnimi czasy zanotował duży wzrost w krajach Ameryki Łacińskiej. Kryptowalutomaty notują obecnie rozkwit na światowych rynkach a ich liczba przeskoczyła już granicę 4000 sztuk. Nie tak dawno temu kioski Coinstar umożliwiły kupowanie Bitcoina w tysiącach swoich sklepów.

Podobnie Lightning Network. Druga warstwa BTC, która pozwala na błyskawiczne i skalowalne transakcje, rośnie w błyskawicznym tempie, a pojemność waluty wzrosła do ponad 570 BTC.


Statystyki LN BTC w dniu wydania artykułu. Źródło: https://1ml.com/statistics

Na sam koniec najbardziej wyczekiwany- Bakkt. Projekt firmy macierzystej Nasdaq jest głównym z przykładów największego zaangażowania głównego nurtu. Choć Bakkt notuje coraz większe opóźnienia w kwestii swojego wprowadzenia, nie jest on podmiotem bezczynnie czekającym na zatwierdzenie.

Jednak zdania w sprawie przyszłości najpopularniejszej kryptowaluty są mocno podzielone. Jeff Schumer z BCG Digital stwierdził ostatnio:

„Wierzę w to, że wszystko w końcu dojdzie do zera. Myślę, że to [blockchain, przyp. red.] wspaniała technologia, ale to nie jest waluta. U jej podstaw nic się nie znajduje.”

Zdania pochlebne czy nie, rynek niedźwiedzi czy byków- nie to jest najważniejsze. Bitcoin istnieje na rynku już od dekady. Po każdym jego upadku notował fantastyczne wzrosty. I jak mówi Andreas Antonopoulos, jest to coś co pozwala gospodarce się umacniać.