Bitmain pozywa firmę wydobywczą MicroBT za kradzież tajemnic handlowych

Dwie największe firmy wydobywcze w Chinach ponownie weszły w konflikt prawny w kwestii własności intelektualnej, pisze The Block , powołując się na lokalne media.

7 kwietnia Bitmain złożył pozew przeciwko MicroBT, oskarżając firmę i jej założyciela Yang Zuoxinga, byłego twórcę chipów dla Bitmain, o kradzież tajemnic handlowych. Bitmain złożył podobny pozew w 2017 roku, zarzucając firmie wraz z założycielem naruszenie ich praw patentowych na technologię stosowaną w wyspecjalizowanych układach scalonych (ASIC) do wydobywania bitcoinów. W 2018 roku sąd oddalił powództwo i jednocześnie uchylił patent Bitmain.

Błyskawiczny wzrost MicroBT od 2019 roku miał znaczący wpływ na udział w rynku Bitmain. Na tym tle ten ostatni przypomniał sobie dawne pretensje i zamierza teraz odzyskać odszkodowanie od MicroBT za 15 milionów dolarów.

Bitmain twierdzi, że Zuoxing wykorzystał rozwój, który przeprowadził dla firmy w ramach przygotowań do wydania wiodącego wówczas AntMiner S7 i S9. Bitmain twierdzi również, że założył własną konkurencyjną firmę, gdy był jeszcze pracownikiem.

Historia sięga 2014 roku, kiedy Zuoxing dołączył do firmy ASICMiner zajmującej się wydobywaniem bitcoinów. Została otwarta w 2012 roku przez Jiang Xinyu, znanego również jako Friedcat. Xinyu w tajemniczy sposób zniknął w 2015 roku, po czym Zuoxing rozpoczął pracę dla Bitmain, przedstawiając swojemu współzałożycielowi i prezesowi Mikri Zhangowi niestandardowy plan produkcji chipów.

Zuoxing twierdzi, że podczas opracowywania górnika S7 współpracował z Bitmain na pół etatu, ponieważ początkowo nie pasował do „warunków pracy” firmy i nie „czuł szacunku dla siebie”. Bitmain wypuścił S7 w sierpniu 2015 roku, a Zuoxing, zgodnie z własnymi słowami, nawiązał z nią dialog na temat udziału w udziałach, podczas gdy on sam pracował nad S9. Negocjacje nie wyszły, po czym w czerwcu 2016 roku Zuoxing zerwał relacje z Bitmain i miesiąc później otworzył MicroBT. W każdym razie sprzedaż AntMiner S7 i S9 przyniosła Bitmain około 1 miliarda dolarów zysku w 2017 w związku ze wzrostem rynku bitcoinów.

Sam Zuoxing zaledwie kilka miesięcy temu został zwolniony z postępowania karnego, które prawdopodobnie zostało wszczęte przez Bitmain. Został aresztowany przez policję w Shenzhen w grudniu 2019 r. pod zarzutem defraudacji i zwolniony warunkowo w sierpniu 2020 r. Przychody MicroBT w tym samym czasie wzrosły z 62 mln USD w 2017 r. Do 230 mln USD w 2018 r. I 626 mln USD w 2019 r.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.