O Bitcoin jako nowej, wirtualnej walucie, słyszał zapewne każdy. Jednak mało kto jest już w stanie wytłumaczyć, skąd właściwie wzięła się ta wirtualna waluta, jak można na niej zarabiać i dlaczego jest tak bardzo popularna? Aby wyjaśnić fenomen tego zjawiska, a jednocześnie przekonać się, że kryptowaluty są pieniędzmi przyszłości, trzeba cofnąć się nieco w przeszłość. Dokładnie o dekadę. 5 6 Rok 2008 na całym świecie był rokiem przełomowym, pełnym kryzysów finansowych w różnych gospodarkach świata.

Można było zauważyć, jak wiele pewnych i stabilnych walut z dnia na dzień zaczęło tracić na wartości, a ich kursy leciały na łeb i szyję. Dla specjalistów z dziedziny finansów i ekonomii stało się wtedy jasne, że tradycyjne pieniądze oraz sposoby ich wyceny, a także sieć wzajemnych powiązań i zależności pod względem kursów mogą stać się początkiem wielkiej ekonomicznej katastrofy. Okazało się, że ani tradycyjne pieniądze w formie monet czy banknotów, ani bankowość elektroniczna nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa finansowego, zarówno jednostce, jak i całemu społeczeństwu.

bitcoin-i-dolary

Kryptowaluty powstały w następstwie kryzysu finansowego Zaufanie do banków jest coraz niższe Kryzys finansowy w wielu krajach przełożył się również na spadek zaufania do banków oraz oferowanych przez nie produktów. Okazało się bowiem, że pieniądze zgromadzone na kontach nie są do końca bezpieczne i mogą być klientom banków odebrane bez ich wiedzy oraz zgody. Pokazała to między innymi sytuacja kryzysowa na Cyprze, którego władze wpadły na pomysł, by dla ratowania państwowej gospodarki ściągać pieniądze z depozytów bankowych swoich obywateli. Chodziło o to, by Cypr mógł ubiegać się o wsparcie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 7 Gdy pieniądz zawiódł, znowu pojawił się barter Banki nie są więc instytucjami służącymi klientom, a przede wszystkim rządom. Okazuje się, że wszystkie znajdujące się w bankach oszczędności klientów są bezpieczne tylko wtedy, gdy jest to wygodne zarówno dla rządzących, jak i dla samych banków. Każdy kryzys może więc w następstwie spowodować zablokowanie środków zgromadzonych na naszych kontach.

Sama nazwa „Bitcoin funkcjonuje w dwóch znaczeniach – w pierwszym jest to po prostu cyfrowa jednostka pieniężna, w drugim, znacznie szerszym jest to natomiast zdecentralizowany i międzynarodowy system płatności. W wielu opracowaniach dotyczących bitcoinów, na giełdach, w kantorach oraz forach internetowych można również spotkać się z pojęciem BTC. Jest to po prostu skrót od bitcoina, podobnie jak USD oznacza po prostu amerykańskiego dolara. Co ciekawe, w czasie obserwowanego kilka lat temu kryzysu finansowego, w niektórych krajach można było zaobserwować pewnego rodzaju powrót do pierwotnych form zapłaty za towary czy usługi, a mianowicie wymiany. Widać to było chociażby podczas krachu finansowego w Grecji. Gdy Grecy zauważyli, że ich waluta z dnia na dzień staje się coraz bardziej bezużyteczna, zaczęli wymieniać się zarówno na towary, jak i usługi. W ujęciu globalnym jednak trudno było oczekiwać, że nagle cały świat oparty na pieniądzach przerzuci się na globalny system wymiany. Wśród tych wątpliwości, problemów i niepewności odnośnie finansowej przyszłości narodziła się idea bitcoina, czyli całkowicie wirtualnej waluty.

Kto wymyślił bitcoina? Historia bitcoina w tym roku miała okrągłą, dziesiątą rocznicę. 31 października 2008 roku Satoshi Nakamoto opublikował tak zwaną White Paper, czyli Białą Księgę dla tej kryptowaluty. Czym jest Biała Księga? Każda licząca się kryptowaluta ma taką Białą Księgę, w której znajdują się wszystkie najważniejsze zasady jej działania. Biała Księga opublikowana została na liście mailingowej metzdowd.com. Zawiera wszystkie założenia związane z funkcjonowaniem bitcoinów w wirtualnej przestrzeni, z którymi zgadzają się wszyscy użytkownicy sieci, korzystający z tej kryptowaluty. 8 Satoshi Nakamoto jeden człowiek czy grupa geniuszy? Twórcą White Paper jest Satoshi Nakamoto, jednak próżno w otchłaniach internetu znaleźć jakiekolwiek informacje chociażby o narodowości tej osoby.

Czym jest Bitcoin

Niektórzy badacze tematu uważają, że taka osoba w ogóle nie istnieje, a pod imieniem i nazwiskiem ukrywa się większa grupa twórców kryptowaluty, w której skład wchodzą najlepsi na świecie matematycy i programiści. Uważa się bowiem, że umiejętności jednego, nawet najbardziej genialnego człowieka, to stanowczo za mało, by wymyślić wirtualną walutę, która w ciągu lat całkowicie odmieniła świat, spojrzenie na obieg pieniądza oraz zaczęła mieć potężne globalne znaczenie.

Satoshi Nakamoto

Ktokolwiek stworzył bitcoina, jest już bilionerem. Bez względu na to, kim jest (lub są) Satoshi Nakamoto, informacja ta na pewno nie przedostanie się do przestrzeni publicznej. Twórca sieci bitcoin w obliczu rosnącej popularności i wartości tej kryptowaluty jest bowiem aktualnie najbogatszym człowiekiem świata, którego majątek – po raz pierwszy w historii – może przekroczyć bilion (!!!) dolarów. Przy takiej kwocie nawet majątek zgromadzony przez Billa Gatesa prezentuje się dosyć skromnie. Jakiś czas temu do stworzenia bitcoina przyznał się Craig Wright, australijski przedsiębiorca działający w branży technologicznej, który w środowisku znany jest z ogromnej fascynacji kryptowalutami. Choć oficjalnie stwierdził, że to właśnie on ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, nie przedstawił jakiegokolwiek dowodu na potwierdzenie swoich słów. Dlatego też znawcy branży kryptowalut oraz środowisko osób związanych z wydobywaniem bitcoina nadal uważa, że temat autorstwa bitcoina jest otwarty. Dopóki Craig Wright nie przedstawi twardego dowodu na swoje słowa, można przyjąć, że poszukiwał jedynie rozgłosu. Pretendentów do tytułu twórcy BTC jest zresztą więcej. Sam Craig Wright toczy obecnie spór sądowy z osobą, która twierdzi, że jest bratem jednego ze współtwórców bitcoina. Chodzi, oczywiście, o pieniądze – Wright na bitcoinie zarobił miliony, gdy tymczasem jego rzekomy twórca nie miał z tego nic.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat kryptowaluty Bitcoin? Pobierz nasz darmowy ebook „Bitcoin. Cyfrowe złoto. Wstęp do kryptowalut” tutaj.

ebook_bitcoin_cyfrowe_zloto_wstep_do_kryptowalut_wieksze