Wolumen prowizji w pierwszym bloku sieci Bitcoin po halvingu wyniósł 2,4 mln dolarów

Historyczny blok zachęcił użytkowników do zostawienia w nim „swojego śladu”

Na bloku 840 000 nastąpił kolejny, czwarty halving Bitcoina. Część użytkowników zdecydowała się „zaznaczyć” w nim miejsce. W efekcie wolumen prowizji wyniósł 37,7 BTC, czyli ponad 2,4 mln dolarów.

zdjęcie: https://ycharts.com/

ViaBTC wydobył blok 840 000, a nagroda dla górników spadła z 6,25 BTC do 3,125 BTC. Pula wydobywcza zarobiła jednak dzięki prowizjom – za jeden blok ViaBTC otrzyma 40,7 BTC, co przy obecnym kursie wynosi około 2,6 mln dolarów.

Dziennikarz Colin Wu również powiązał wzrost prowizji z wprowadzeniem Runes. Protokół umożliwi emisję tokenów zamiennych na blockchainie pierwszej kryptowaluty, jednak w odróżnieniu od BRC-20, przy wykorzystaniuUTXO, co zapobiegnie zapychaniu sieci Bitcoin.

Rekordowa prowizja jest powiązana z działaniami użytkownika w Protokole Runes od twórców Bitcoin Ordinals, Caseya Rodmarmora. Protokół ten został uruchomiony jednocześnie z halvingiem i wielu entuzjastów kryptowalut stworzyło swoje „NFT” już na samym początku projektu. Protokół Runes stał się swego rodzaju analogiem tokenów BRC-20.

Jednakże, podczas gdy w Bitcoin Ordinals tokeny są „zapisywane” w blokach Bitcoin, w Runes są one „zapieczętowane” przy użyciu modelu UTXO. Należy zwrócić uwagę, że w kolejnych blokach wolumen prowizji był znacznie wyższy niż zwykle – w pierwszych pięciu blokach było to łącznie 3,82 mln dolarów.

Ponieważ po halvingu premia za blok spadła o połowę, część starych górników mogłaby odłączyś się od sieci, gdyż według obliczeń kopanie stało się nie opłacalne, a to może spowodować tymczasowy „spadek” hashratu Bitcoina.

Comments (No)

Leave a Reply