Bitcoin SV padł ofiarą ataku 51%

Co najmniej 14 bloków zostało zreorganizowanych w sieci Bitcoin SV.

Bitcoin SV doznał ataku 51% we wtorek rano, potwierdził analityka z firmy CoinMetrics zajmującej się wywiadem kryptograficznym. Według innego eksperta ds. bezpieczeństwa atak trwa do środy.

Około 11.45 w sieci pojawiła się „duża moc haszowania”, napisał na Twitterze Lucas Nuzzi, menedżer ds. danych sieciowych w CoinMetrics.

Atak nadal trwa od godziny 7:30 UTC w środę, powiedział Kim Nilsson, ekspert ds. bezpieczeństwa znany ze swojego śledztwa w sprawie legendarnej giełdy Mt. Gox.

Firma wywiadowcza potwierdziła raport Nuzzi we wtorek, że jej narzędzie do monitorowania bezpieczeństwa blockchain FARUM zaobserwowało reorganizację bloków.

Główny programista Blockchair, Nikita Zhavoronkov potwierdził, że zostało wymazanych 570 000 transakcji.

CoinMetrics ogłosił we wtorek, że atak się zakończył, ale nadal istnieje zamieszanie między pulami wydobywczymi. Pule są obecnie wydobywane na „zupełnie innych” wysokościach bloków, powiedział Nuzzi.

Atak 51% ma miejsce, gdy np. górnicy przejmą kontrolę nad ponad 50% łańcucha bloków typu Proof-of-Work. Atakujący mogą skorzystać z reorganizacji bloków, funkcji mającej na celu usunięcie przypadków, gdy dwóch górników wydobyło ten sam blok.Mówiąc ogólnie, gdy wydobywane są dwie wersje tych samych bloków, system domyślnie wybiera najdłuższy łańcuch. Kopiąc szybciej niż uczciwi górnicy podczas ataku 51%, napastnicy mogą stworzyć dłuższy łańcuch, tak że system unieważni bloki uczciwych górników.

Stowarzyszenie Bitcoin zaleciło operatorom węzłów unieważnienie fałszywego łańcucha. To strategia łagodzenia dalszego podziału sieci, ponieważ różne węzły nie zgadzają się teraz na obecnym końcówce łańcucha.

Bitcoin SV, który narodził się dzięki hard forkowi Bitcoin Cash, przeszedł cztery ataki w lipcu. Nie ma jasnych wskazówek, kim był napastnik, a CoinMetrics wciąż szuka w łańcuchu atakującego śladów „podwójnych wydatków”(double-spend). Główne pule wydobywcze BSV wciąż walczą o dostosowanie się do tego samego łańcucha bloków.

Według Bitinfocharts hashrate BSV spadł o prawie 50% od poniedziałku do wtorku.Ataki na BSV i podobne kryptowaluty są „tanie i proste do wykonania”, ponieważ używają tego samego algorytmu co Bitcoin, ale nie są chronione dużym hashratem.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.