Bank Rezerw Australii: Stablecoiny mogą odegrać ważną rolę w systemie finansowym

Stabilne monety cyfrowe mogą odegrać ważną rolę w australijskiej gospodarce i systemie finansowym. Mówi o tym nowy raport Banku Rezerw Australii (RBA). Możemy w nim przeczytać:

„Dotychczasowa aktywność stablecoinów w Australii była stosunkowo ograniczona, chociaż w przyszłości stablcoiny mogą odgrywać bardziej znaczącą rolę w systemie finansowym”.

RBA przyznaje, że stablecoiny będą potrzebowały silnych ram regulacyjnych:

„RBA wspiera rozwój mechanizmów regulacyjnych dla stablecoinów, które wspierają innowacje, zapewniając jednocześnie odpowiednie zabezpieczenia i ochronę dla inwestorów i użytkowników”.

Bank centralny przypomina, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie wdrożenia cyfrowego dolara australijskiego. Bank jest jednak „aktywnie zaangażowany” w badania nad rządową walutą cyfrową (CBDC). RBA uważa, że większość krajów, które wyemitowały CBDC, wykorzysta ją „do poprawy wydajności krajowych systemów płatności”.

Wiosną RBA uruchomił projekt pilotażowy z Digital Finance Corporate Research Centre (DFCRC) w celu zbadania opcji dla państwowego stablecoina. Bank centralny rozpoczął testowanie cyfrowego dolara australijskiego w płatnościach offline, rozliczeniach korporacyjnych, aukcjach i obrocie papierami wartościowymi o wysokiej płynności. W marcu National Australia Bank (NAB) poinformował o udanej transakcji transgranicznej z wykorzystaniem stablecoina AUDN powiązanego z dolarem australijskim.

Comments (No)

Leave a Reply