Wzrost wartości kryptowalut doprowadził do niedoboru kart graficznych

Od końca 2020 roku koszt kart graficznych na rynku europejskim wzrósł średnio o 100 USD. Nowe dostawy są natychmiast wyprzedawane. Taka sytuacja rynkowa może potrwać jeszcze pół roku.

Zainteresowanie górników kartami graficznymi tłumaczy wzrost ceny Ethereum z 368 USD do 1300 USD.

O ile okres zwrotu sprzętu to zaledwie kilka miesięcy, górnicy kupują karty graficzne w partiach po 1000 lub więcej bezpośrednio od dostawców, więc urządzenia nie trafiają do sklepów.

Obliczenia górników nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Na zwrot sprzętu wpływają nie tylko gwałtowne wahania cen kryptowalut, ale także wzrost złożoności obliczeń wraz z pojawieniem się nowych górników. W rezultacie otrzymują mniej urobku.

Górnicy pogorszyli i tak już trudną sytuację z komponentami: z powodu pandemii COVID-19 zwolnionej produkcji kart w drugim kwartale 2020 roku pojawiły się problemy z zaopatrzeniem. Do tego dochodzi wysoki popyt na nowe karty wideo do gier prezentowane przez firmy Nvidia i AMD

Aby złagodzić ten problem, producenci zaczęli rygorystycznie regulować wypuszczane karty graficzne przez partnerów i wypuszczać specjalne wersje do „kopania” bez wyjść video.

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/na-rynku-brakuje-kart-graficznych-wyjasniamy-dlaczego-i-radzimy-co-wybrac/kdt17wy

https://www.purepc.pl/problemy-z-dostepnoscia-kart-amd-i-nvidia-przez-niedobor-gddr6