Wyrok założyciela Binance przesunięty na kwiecień

Changpeng Zhao poczeka dłużej na wyrok

Skazanie założyciela Binance Changpenga Zhao pod zarzutem prania pieniędzy zostało przełożone na 30 kwietnia. Poinformowała o tym CNBC w nawiązaniu do zawiadomienia sądu federalnego w Seattle.

W dokumencie nie podano przyczyny prawie dwumiesięcznego opóźnienia, zakładano, że wyrok zostanie ogłoszony 23 lutego.

Jak zauważono w publikacji, standardy federalne przewidują w przypadku Zhao maksymalną karę 18 miesięcy więzienia. Prokuratorzy już wcześniej zapowiadali zamiar zastosowania surowszej kary, maksymalnej kary 10 lat .

W listopadzie Zhao jako szef firmy przyznał się do niezastosowania skutecznego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy w Binance. W ramach porozumienia z Departamentem Sprawiedliwości USA zgodził się zapłacić karę w wysokości 50 mln dolarów i zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego.

W przypadku Binance kwota rozliczenia wyniosła 4,3 miliarda dolarów.

Były dyrektor giełdy wpłacił kaucję w wysokości 175 milionów dolarów, która pozwoli mu pozostać na wolności do czasu wydania wyroku.

Prokuratorzy domagali się jednak zakazu byłemu szefowi platformy opuszczania Stanów Zjednoczonych w obawie przed ucieczką. Jako ryzyko wymienili znaczny majątek poza granicami kraju i minimalne powiązania ze Stanami Zjednoczonymi.

Prawnicy Zhao zakwestionowali zakaz podróżowania, ale sąd stanął po stronie funkcjonariuszy organów ścigania .

W grudniu sąd odrzucił wniosek przedsiębiorcy o powrót do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pomimo zaproponowanej kaucji w wysokości 4,5 miliarda dolarów.

„Oskarżony posiada ogromny majątek i majątek za granicą i nie ma powiązań ze Stanami Zjednoczonymi. Jego rodzina mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i wydaje się, że ma uprzywilejowany status. W tych okolicznościach sąd stwierdza, że ​​oskarżony nie udowodnił swojego zamiaru powrotu” – napisał sędzia Johnson w postanowieniu.

Według Bloomberg Billionaires Index majątek Zhao na dzień 13 lutego szacowany jest na 32,9 miliarda dolarów.W całym 2023 roku wolumen jego kapitału osobistego osiągnął wysoki poziom .

Comments (No)

Leave a Reply