Vitalik Buterin zaproponował sposób na walkę z deepfake’ami

Deepfake staje się poważnym problemem

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zaproponował zwalczanie deepfaków za pomocą spersonalizowanych pytań bezpieczeństwa w celu uwierzytelnienia, aby zapewnić bezpieczeństwo środków użytkowników.

Buterin powiedział, że wzrost liczby deepfakes generowanych przez sztuczną inteligencję (AI) staje się poważnym problemem w komunikacji cyfrowej. Oszuści podrabiają dźwięk i obraz, generując głos i wizerunek wybranej osoby. Szczególne ryzyko powstaje podczas weryfikacji tożsamości osób podczas rozmów wideo lub transakcji, co utrudnia odróżnienie prawdziwej osoby od fałszywej.

Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu, Buterin zaproponował innowacyjne rozwiązanie. Podejście Buterina polega na tworzeniu spersonalizowanych pytań zabezpieczających w celu zapewnienia silnego mechanizmu uwierzytelniania, ponieważ tradycyjne metody weryfikacji bezpieczeństwa stają się nieskuteczne.

Według Buterina podpisy kryptograficzne mają swoje ograniczenia. Nie pomogą w sytuacjach, gdy klucz może zostać naruszony lub gdy jest zmuszony do autoryzacji transakcji. Dlatego pytania kontrolne wyeliminują te niedociągnięcia. Pytania te powinny być dostosowane w oparciu o doświadczenie i wiedzę konkretnych osób, dlatego osobie z zewnątrz trudno będzie udzielić prawidłowej odpowiedzi.

Według Buterina zaletą tej metody jest to, że opiera się ona na ludzkiej pamięci i relacjach osobistych, a to coś, co traci sztuczna inteligencja. Wykorzystując dane osobowe, które są znane tylko niewielkiemu kręgowi osób i których nie można znaleźć w Internecie, te pytania zabezpieczające mogą zapewnić silną ochronę przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, mówi Buterin.

Możesz także zwiększyć poziom trudności pytań, dodając szczegóły. Należą do nich wcześniej uzgodnione słowa kodowe, sygnały przymusu, wielokanałowe potwierdzenie ważnych transakcji i celowe opóźnienia w ważnych działaniach.

Comments (No)

Leave a Reply